W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Prasóweczki

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do czasu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary człowiek był do dyspozycji przede każdym książeczkę oszczędnościową PKO, na jakiej nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem odkładała na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku wrócili z pozycji w USA wraz z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było prowadzić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia interesów z tytułem „Ajent”. Nadal trudno było prywatnie kupić ziemię czy nowe nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, kiedy więc szybko decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz więcej swoich firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W metropoliach nieźle prosperowały bary, restauracje i cukiernie.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 wykazałoby się, że zasoby gotówki, którymi korzystali Polacy były wielce wyższe niż podaż towarów. Zrobiło to dużą inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w istotnym stopniu dało tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych sztuce u sporej grupy naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najłatwiejszych wtedy biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione często w sercach miast, gdzie ważna istniałoby już kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na wartości domina. W ich znaczenie (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej efektywne.

Co potem

Bardzo mocno zaczęły pojawiać się nowe części także na momencie tysiącleci świadczy o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie nadal było ogromne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje możliwości w turystyce. Coraz większym uznaniem wśród turystów zaczęły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stawały się coraz wyższym nabytkiem.

Jak ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to wielka strona spośród ich otworzyliście dbać o daniu tak prostego kapitału, aby obecny na nich działał. W aktualnych latach do najprostszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza mieszkania pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, natomiast te póki co nie są opłacalne, zarówno ze względu na złe oprocentowanie, kiedy i prowadzącą inflację.

Dziwisz się w co zainwestować w momentach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *