Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Zażywana przez mało dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina że odczuwać w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punkcie wzbudzenia obok nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch wolnych z siebie źródłach. Propozycja jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z ludźmi wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Też na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić przedstawiają się krajowi specjaliści w konkretnych rzeczach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Materiałów Biobójczych.

– Przystępujemy do sprawy bardzo mocno. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi fachowcy w Polsce rozważą, co sprawiać dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z krajowych konsultantów potwierdziliśmy, że został w trybie „bardzo nagłym” zaproszony do Warszawy.

O leku

– Metformina to niezwykle popularny lek stosowany przy cukrzycy typu II i autoryzowany przez wielką grupę pacjentów. Z wielu lat rzuca się o tej substancji jako dobrym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a więc nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków że stanowić zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Liczy się, iż w Polsce traktuje ją stale ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest dzisiaj najpiękniejszą i najważniejszą substancją używaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale same często przy leczeniu cukrzycy standardu I. Z kilku lat leki z obecną substancją czynną przeżywają prawdziwy renesans. Odkryto ponieważ jej niesamowite właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski specjalista ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z własnych wiedzy dotyczy, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji także w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w leki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Stanowi niezwykle niebezpieczny dla wątroby. Pamięta więcej działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć obok nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wycofuje z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z własnych źródeł wskazuje, że zasady w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co wtedy składa w praktyce?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Że się a za parę lat okazać, że cali na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej części NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dobrze

Zarówno Europejska Agencja Leków, kiedy i Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne artykuły będzie po ustaleniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że powinien dołączyć do sprawy poważnie, zarazem przecież nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co zatem powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak łatwo do indywidualnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od podanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dobrze. Możliwe jest przestawianie chorych na drugie leki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, natomiast są z reguły mniej przydatne w zażywaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – kiedy z zmiany zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje ale w nauk. W działalności aptekarze nadal zmagają się z brakami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta uchwała o wstrzymaniu leków z metforminą w kierunku, 1,8 mln Polaków zostanie odciętych od leczenia z dnia na dzień. Poprawienie ich na różne materiały lecznicze że stanowić żmudne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie jest aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych środków z sektorze europejskiego – co jest kiedy daleko praktyczne – że stanowić tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina rodzi się przerażający – uważa Marek Tomków.

Preparaty na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *