Pupy, ogonki i kuperki i ...cała reszta fascynujących tejamnic świata zwierząt.

"Pupy, ogonki i kuperki" znają chyba wszyscy miłośnicy literatury dziecięcej. Kilka lat temu książka Mikołaja Golachowskiego z ilustracjami Morux (znanej też z "Małej książki o gwarze warszwskiej") wydana przez Wydawnictwo Babaryba szybciutko stała się prawdziwym przebojem! Nic dziwnego - autor odkrył tajemnice zwierzęcych pup, zadków, kuperków i tyłeczków, o których nie mieliśmy pojecia my, dorośli, a cóż dopiero dzieci! Kto by pomyślał, że zwierzęta od pupy strony są tak fascynujące!Tę trylogię przyrodniczą musi mieć każdy mały (i tne nieco starszy) miłośnik natury! Daje ona niecodzienną możliwość poznania świata zwierząt od zupełnie innej strony niż to zwykle bywa - można powiedzieć od ... pupy strony - a w kolejnych częściach od strony gęby i tej miłosnej! To niesamowite jak wiele tajemnic kryje się w zwierzęcych kuperkach, a także dziobach i pyszczkach!

W pierwszej części "Pupy, ogonki i kuperki"(wyd.2014) autor Mikołaj Golachowski odkrywa przed nami (tak, tak, przed dorosłymi też) tajemnice zwierząt od ... tyłu. Książeczka awiera 30 historii różnych zwierzątek, których tylna częśc ciała jest naprawdę godna uwagi! I tak (w końcu!) dowiemy się, dlaczego pupa pawiana jest czerwona i czeu psy wciąż obwąchują swoje zadki, ze zdumieniem odkryjemy, że pinwgwin ma w pupie "armatkę" a hipopotam "helikopterek" a niektóre pająki wprawiają swoje tyłeczki w ruch, kiedy chcą zaimponować samicy. Z tą książką nudzić się z pewnością nie będziecie, a urocze ilustracje Mroux dopełnią ciekawej i zabawnej całości!

Część druga "Gęby, dzioby i nochale" (wyd. 2016) stworzona przez ten sam duet przenosi nas na ... drugą stronę, czyli opowiada o zwierzęcych buziach, pyskach, gębach i nochalach. Okazuje się, że tam kryje się nie mniej fascynujacych historii niż w ich pupach! Z tej książki dowiemy się m.in. czy nietoperze rzeczywiście są spokrewnione z wampirami i dlaczego z paszczy warana okropnie śmierdzi, poznamy też takie cudaczne zwierzę jak wychuchol (nie wierzę, że znaliście je wcześniej!) i dowiemy się, jakie zwierzę ma najbrzydszą gębę na świecie. Wrażeń, wiedzy i humoru nie zabraknie!

Niedawno Babaryba wydało trzecią część serii, tym razem napisali ją Szymon Drobniak i Maria Łepkowska, a zajęli się oni niezwykłymi historiami o rozmnażaniu w świecie zwierząt. Książka nosi tytuł "Amory, zaloty i podboje" (wyd. 2018) Wyraźnie widać, że nad książką pracowali już całkiem inni autorzy - świadczy o tym  bardziej kolorowa, bogatsza szata graficzna (która wielu może spodobac się bardziej niż dość skromne rysunki Mroux), jest tu też więcej tekstu niż w poprzednich częściach. Pod względem jakości książką nie ustępuje poprzedniczkom i tak samo pokazuje świat zwierząt od bardzo ciekawej strony. Autorzy odkryją rzed nami tajemnicę "sadystki" modliszki i "złodziejki" kukułki a także zaskakują tym, jak sprytnie u niektórych zwierząt natura rozwiązała problem płci, noszenia ciąży czy kwestię randkowania i wyboru drugiej połówki.

Te trzy książeczki bez wątpienia mocno wzbogacą wiedzę przyrodniczą małych dociekliwych, a i nas, rodziców, nie raz i nie dwa zaskoczą nowymi faktami o świecie zwierząt, o których nie mieliśmy pojęcia!
O całej serii książek przeczytacie na stronie Wydawnictwa Babaryba:

Pupy, ogonki i kuperki

Gęby, dzioby i nochale.

Amory, zaloty i podboje.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola