20 zabaw z naszych czasów, których musisz nauczyć swoje dzieci!


Za naszych czasów to dopiero były zabawy! Wiekszość dnia spędzaliśmy łażąc po drzewach, skacząc w gumę i na skakance, bawiąc się w berka i chowanego, a jeśli pogoda nie dopisywała mieliśmy swoje patenty! Wystarczyła kartka papieru i długopis, żeby zająć się na długie godziny i uśmiać pry tym do rozpuku! Dlaczego nie pokazać tych zabaw naszym dzieciom i nie przekonać się, czy spodobają im się trochę bardziej niż smartfony? Ja pokazałam i efekt mnie zaskoczył!Pewnego ponurego, deszczowego dnia, kiedy moje dzieci po raz enty oglądały "Gumballa" i jęczały o granie na smartfonie, wpadłam na genialny pomysł, którego gratuluję sobie do dzisiaj! Wzięłam kartki, długopisy, usadziłam dzieci naprzeciwko siebie i narysowałam każdemu dwa kwadraty opisane literami alfabetu i cyframi, w środku umieściłam kilkanaście kwadracików połączonych w jedno, dwu, trzy i czteromasztowce. A potem kazałam im do siebie strzelać ... :) Oczywiście pokazałam Julii i Szymonowi legendarną grę w STATKI. Jakież było moje zdziwienie, kiedy w pięć minut połknęli bakcyla i musieliśmy grać w STATKI kolejne cztery dni z rzędu!

Okazuje się, że tylko pozornie gry komputerowe i bajki fascynują nasze dzieci bardziej niż "zwyczajne", tradycyjne zabawy! Może jest tak po prostu dlatego, że pokazujemy im za mało alternatyw? Podpowiem ci dzisiaj, a może raczej przypomnę, ajfajniejsze zabawy z "naszych czasów", a ty poeksperymentuj - pokaż je dzieciom i sprawdź ich reakcję! Jestem pewna, że pozytywnie cię ona zaskoczy!

TOP 20 ZABAW Z NASZYCH CZASÓW, KTÓRYCH MUSISZ NAUCZYĆ SWOJE DZIECI:


1. SKAKANIE W GUMĘ I NA SKAKANCE


Na skakance rowerkiem czy piłeczką? A w gumę w trójkąta czy w parze? Doskoczysz do kolanek a może do łokci przeskakując je gwiazdą? Nieważne jak - skacz, ćwicz i baw się dobrze!

2. GRA W CHŁOPKA, KLASY, CZEKOLADĘ

W moim dzieciństwie był chłopek, ale tata uczył mnie też czekolady. W klasy nigdy nie lubiłam, ale wiem, że mają wielu zwolenników. Patyk, wilgotna ziemia, kamyk i wygodne buty - oto czego potrzebujecie, by bawić się świetnie!

3. GRA W STATKI


Dwa kwadraty 10 na 10 cm a na nich ukryte statki. Kto pierwszy ustrzeli wszystkie - ty przeciwnika czy on twoje? Spryt, spostrzegawczość i logiczny myślenie pozwolą ci wygrać!4. PAŃSTWA I MIASTA


Jedna z moich ulubionych zabaw z dzieciństwa! Ileż wieczorów spędziliśmy z rodzicami zaśmiewając się do łez z wymyślanych na szybko państw i zawodów! Nauka połączona z dobrą, rodzinną zabawą to jest to!5. GRA W KARTY

Najzwyklejsza Wojna może okazać się bardziej emocjonującą grą niż Roblox! Nie wierzysz? Spróbuj! A dla bardziej zaawnasowanych polecam Tysiąca, Oczko czy Baśkę :).

6. ZABAWA W SKLEP


Ale nie taki z zabawkową kasą fiskalną i plastikowymi pieniędzmi, tylko taki wiesz, "prawdziwy"! Z produktami typu piasek czy miesznka płatków kwiatowych w pojemnikach po margarynie i słoikach i pieniędzmi w postaci liści. 

Szymon w zeszłym roku całe lato prowadził "własny biznes" w postaci sklepu z zabawkami: postawił sobie na środku pola pieniek, stoliczek, zrobił ogrodzenie z kawałków drewna i codziennie robił inną wystawę. W tym roku jeszcze nie otworzył, ale planuje wznowić działalność :).

7. GRA W MARYNARZA

Popularne papier - kamień - nożyce bawiły już niejedno pokolenie. Dla Szymka to szybki sposób na nudę. Mamy też karty Pokemon, na których widnieją symbole gry w Marynarza i często po nie sięgamy. Sprawdzona zabawa w podróży czy w poczekalni u lekarza.

8. 
SZUBIENICA


Jedna osoba wymyśla słowo, a druga próbuje je odgadnąć. Każda nieprawidłowo podana litera to jeden element szubienicy. Oczywiście jeśli nie zgadniesz, to wisisz ... :). Może mało wychowawcza, ale w naszych czasach nikomu to nie przeszkadzało i bawiliśmy się świetnie! Myślę, że śmiało można wymyśleć jakiś inny zabawny rysunek, na którego końcu na przegranego będzie czekać jakaś niespodzianka :).
9. GOTOWANIE ZUPY Z BŁOTA


Upaprać się po łokcie i upichcić błotną zupę, która spotka się z zachwytami domowników! To jest dopiero zabawa! Tylko żadnych uwag w stylu: "Nie wybrudź się" albo "Nie wlewaj tyle wody"!

10. FIGURY

Podobna do "Much i pająka", z tym że tutaj nie wystarczy tylko stanąć w bezruchu na sygnał! Trzeba zmienić się w figurę wymyśloną przez prowadzącego zabawę. Im bardziej "szalona", tym lepiej! I tak na przykład może to być traktor, biedronka albo wiadro farby ...

11. ŁAPKI

Klaskanie w rytm różnych rymowanek albo unikanie "trzepnięcia" przeciwnika - wersje tej zabawy są różne. Którą ty pamiętasz?

12. SMOK


Potrzebne będą kartki i ołówki. Na początek wszyscy piszemy odpowiedź na pytanie: kto? - układając w myślach krótką historyjkę. Zaginamy kartkę tak, by nie było widać, co napisaliśmy i zamieniamy się kartkami z osobą obok. Na kartce drugiej osoby piszemy dalszą część własnej historyjki. Brzmi trochę zagmatwanie, ale to naprawdę proste, a salwy śmiechu po odczytaniu historyjek gwarantowane!

Pytania do Smoka:
- Kto?
- Z kim?
- Co robi?
- Gdzie?
- Kiedy?
- W jakim celu?

13. ZAMKNIJ OCZY I NARYSUJ

Rysowaliście kiedyś z zamkniętymi oczami :) ? Ja w dzieciństwie często bawiłam się tak z bratem! Sróbujcie koniecznie ze swoimi dziećmi  - frajda gwarantowana!

14. KÓŁKO I KRZYŻYK

Dobra na każdą okazję i na każdą pogodę! Szybki odstresowywacz i "zajmowacz" w podróży, w kolejce czy na rodzinnej imprezie, na której nudzi się dzieciakom!15. PAPIEROWE SAMOLOTY I STATKI


Forma origami, którą zna chyba każdy! Naprawdę warto do niej wrócić! U nas samoloty latają po podwórku bardzo często, a hitem jest konkurs na to, który dalej poleci (często biorą w nim udział nie tylko dzieci, ale wszyscy mężczyźni z podwórka: tata, dziadek i wujek prześcigają się, kto zrobi lepszy samolot).

16. POMIDOR

Kto pierwszy skusi odpowiadając na każde zadane pytanie "Pomidor"? Wszystko zależy od pytań, jakie będziesz zadawać! Spróbuj nie zrobić się czerwony jak pomidor, powstrzymując się od szczerej odpowiedzi :) 

17. GĄSKI, GĄSKI DO DOMU

- Gąski, gąski do domu!
- Boimy się!
- Czego?
- Wilka złego!
- Gdzie on jest?
- Z agórami, a lasami!
- Co robi?
- Nóż ostrzy!
- Na kogo?
- Na nas!
- Gąski, gąski do domu!

18. KALAMBURY


Wymarzona gra każdego rodzica, który pragnie trochę ciszy - otóż dziecko zamienia się w mima i pokazuje hasła z określonych kategorii. 

19. DZIEŃ DOBRY KRÓLU LULU

- Dzień dobry Królu Lulu!
- Dzień dobry Dzieci - Śmieci, gdzieście były i coście robiły?
- Bylyśmy tam i robiłyśmy to ...

Ten dialog pamiętam doskonale z zerówki, gdzie często bawiliśmy się właśnie w Króla - Lula. Może nie nazywał on dzieci zbyt ładnie (można pominąć ten element), ale ta odmiana Kalambur była naprawdę bardzo fajna!

20. RZECZ NA LITERĘ ...

Niezastąpiona gra w podróży! Wystarczy patrzeć przez okno i ścigać się w wynajdywaniu rzeczy na daną literę (może być też np. kolor, kształt itp.). 

Jakiś czas temu pisałam o książkach z serii "Brulion zabaw"  - znajdziesz tam właśnie tego typu zabawy i gotowe "szablony", których możesz użyć (np. do gry w statki, szubienicę czy państwa - miasta). Zdjęcia w tekście pochodzą częściowo właśnie z tych książek, a ja przypominam wpis, bo naprawdę warto po nie sięgnąć: BRULIONY ZABAW


Daj znać, czy ty też bawisz się ze swoimi dzieciakami w zabawy "z naszych czasów"! 

A jeżeli moja lista ci się podoba, podaj ją dalej - niech więcej osób przypomni sobie te wyjątkowe zabawy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola