Walka o równość i muzyczna awantura, czyli nowości Art Egmont.

Wiosna to czas wielu kolorowych i oryginalnych premier na rynku literatury dziecięcej. Niedawno zawitały do naszej biblioteczki dwie piękne nowości z jednej z moich ulubionych serii książek dla dzieci - Art Egmont. "No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk" Marianny Oklejak oraz "Surfażystki i surfażetki. Walka o równość" Davida Robertsa to książki, ktore zdcydowanie zasługują w tym sezonie na uwagę!
"No to gramy! Muzyczna awantura od Little Richarda do Björk" - autorska książka Marianny Oklejak

Marianna Oklejak zauroczyła mnie (i wielu mi podobych miłośników literatury dziecięcej) książką "Cuda Wianki" (recenzja pod linkiem: ) i "Cuda Niewidy". "No to gramy!"to jej kolejna autorska propozycja wypełniona typowymi dla autorki barwnymi ilustracjami, w której młodzi czytelnicy poznają wszystkich najsłynniejszych muzyków ostatnich dziesięcioleci.

W niezwykła podróż przez dzieje muzyki rozrywkowej zabiera nas trójka sympatycznych zwierzaków, którym (podobie jak czytelnikom tej propozycji książkowej) muzyka w duszy gra: pies, fretka i króliczek. Ten pięknie wydany album jest jednocześnie zabawnym komiksem, przystępnym leksykonem wiedzy muzycznej i ciekawie opowiedzianą historią wspólczesnej muzyki. Dzięki owej książce Marianny Oklejak dzieci mają okazję bliżej poznać takie sławy jak Elvis Presley, Michael Jackson, Prince czy Queen.

Książka jest wyjątkowa w swojej formie i treści i z pewnością nie można przejść obok niej obojętnie! Trzeba jednak uczciwie przyznać, że nie każdemu dziecku przypadnie do gustu. Daleko jej do typowych książek dla dzieci! Bez wątpienia spodoba się małym melomanom i ich rodzicom, ale też starszakom, którzy z literatury dziecięcej już prawie wyrośli, a za to lubią klimaty retro(tak, tak Michael Jackson już do nich należy, a wśród młodzieży retro jest bardzo trendy:)) i ciekawą grafikę. Książka będzie świetną odskocznią od kolorowych historyjek z morałem, ale też od encyklopedycznych wiadomości o muzyczych idolach. 

Myślę, że warto sprawdzić, czy ten rodzaj literatury trafi do naszych pociech, a jeśli okaże się, że nie, to z przyjemnością będziecie czytać tę książkę sami, drodzy rodzice :).

Książka miała swoją premierę 27 marca, a aktualnie kupicie ją w promocyjnej cenie ---> TUTAJ
"Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość" David Roberts, przedmowa Lauren Laverne

Dzisiaj to, że mama pracuje zawodowo i chodzi na wybory jest dla córki czymś zupełnie normalnym i naturalnym, jednak warto, aby dziewczynki wiedziały, że te prawa zostały wywalczone i to w gruncie rzeczy zupełnie niedawno. W Polsce prawa wyborcze kobiety uzyskały bowiem dopiero w 1918 roku. W nowej publikacji Art Egmont "Sufrażystki i sufrażetki. Walka o równość" opowiedziano o ruchu wyzwolenia kobiet, o całej tej niezwykle trudnej walce i równouprawnienie, o kobietach i mężczyznach [tak!], którzy poświęcili życie na uświadomienie społeczeństwu, że kobietom należą się takie same prawa co mężczyznom.

To świetne, że o tak ważnej sprawie jaką jest równouprawnienie napisano książkę dla dzieci! Dzisiaj, kiedy prawo wyborcze czy możliwość studiowania są dla kobiet czymś zupełnie normalnym, zapominamy, że są owocem ciężkiej walki wielu ludzi, a co gorsza, nie korzystamy ze swoich praw. Warto od najmłodszych lat uświadamiać dziewczynkom, jak wyglądała ta nasza droga do wolności i pokazywać, że trzeba z niej korzystać!

Książkę Daida Robertsa wyróżniają oryginalne, piękne ilustracje, a duży format i twarda oprawa nadają jej elegancji i klasy. Będzie ozdobą naszej biblioteczki!

Trzeba wspomnieć, że podobnie jak "No to gramy!..." M. Oklejak, tak i "Sufrażystki i sufrażetki" nie są typowo dziecięcą książką. Polecam ja dla nieco starszych dzieci w wieku od 10 lat. 

Książkę kupicie w księgarni Egmontu ----> TUTAJ

Uwielbiam serię Egmont Art za piękno i różnorodność. Jeśli chcesz zaproponować dziecom książki inne niż wszystkie, ta seria cię nie zawiedzie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola