Zaostrzenie AZS alergia, sucha skóra jesienią i zimą - jak sobie pomóc?


Jesień i zima to rudny czas dla skóry, szczególnie jeśli jest ona wrażliwa i alergiczna. Ja niestety mam ten problem, a w tym roku dopiekł mi szczególnie mocno. Szukam ratunku dla swędzącej, podrażnionej skóry, na której co rusz pojawiają się wysypki alergiczne, która swędzi i jest podrażniona. 


Dlaczego skóra swędzi, jest podrażniona i zaczerwieniona?


Alergie to zdecydowanie najczęstsza przyczyna swędzenia, przesuszenia skóry i podrażnień. Problemy ze skórą najczęściej powodują alergie pokarmowe bądź kontaktowe.


Atopowe Zapalenie Skóry - to choroba przewlekła, która występuje często razem z innymi scorzeniami alergicznymi lub poprzedza ich pojawienie się. Objawy AZS pojawiają się najczęściej po zjedzeniu pokarmów takich jak mleko i nabiał, cytrusy, czekolada, orzechy. Potęguje je też zanieczyszczenie środowiska i stres.  Zmiany atopowe bardzo swędzą, tworzą ranki i strupy, a skóra jest szorstka, sucha i bardzo podrażniona. Jesienią następuje zaostrzenie choroby na co wpływa ogrzewanie, większe natężenie takich alergenów jak kurz i grzyby, przegrzanie. 

Skóra wrażliwa nie zawsze jest też skórą alergiczną, choć bardzo często tak się dzieje. Bywa jednak, że jest to po prostu bardzo delikatna skóra, płytko unaczyniona, częsta u ludzi z jasną karnacją, a także często dziedziczona. Ma zwiększoną przepuszczalność briery naskórkowej, więc bardzo łatwo ulega podrażnieniom na skutek czynników zewnętrznych.

Warto wiedzieć, że skóra alergiczna ZAWSZE jest wrażliwa, natomiast skóra wrażliwa NIE ZAWSZE jest alergiczna.

Inne choroby np. niedoczynność tarczycy, grzybica, zakażenia wirusowe czy choroby takie jak świerzb też mogą powodować swędzenie i suchość skóry.


Odpowiednia pielęgnacja

Skóra alergiczna i wrażliwa wymaga wyjątkowej pielęgnacji. Sama do niedawna nie miałam większych problemów ze skórą oprócz egzemy na dłoniach, którą troche bagatelizowałam i jakież było moje zdziwienie, kiedy po kolejnej wizycie u lekarza, gdy przewlekłemu katarowi zaczeły towarzyszyć wysypki, swędzenie i podrażnienia, dostałam skierowanie do alergologa. Obecnie czekam na testy, ale alergia jest niemal pewna. Objawy tej jesieni są tak silne, że naprawdę utrudniają mi funkcjonowanie.

Warto przyswoić sobie kilka zasad pielęgnacji skóry alergicznej i wrażliwej:

- unikać twardej, chlorowanej wody
- unikać przegrzania i przemarznięcia
- postawić na bawełniane ubrania
- unikać kosmetyków o ostrych zapachach
-

Czasami przy nasilonych objawach  pomocne okazują się babcine sposoby takie jak szare mydło, nadmanganian potasu, rumianek.


Kosmetyki do skóry alergicznej i wrażliwej

Powinny przede wszystkim natłuszczać i nawilżać skórę, a także zpaewniać jej barierę ochronną.Ważne, by kosmetyki do cery wrażliwej czy alergicznej były jak najbardziej naturalne, a przynajmniej pozbawione składników mogacych uczulać i podrażniać: barwników, substancji zapachowych, konserwantów, alkoholu. Najprostszym wyznacznikiem jest jak najkrótszy skład kosmetyku. Jednak trzeba pamiętać, że alergik dobiera kosmetyki metodą prób i błędów - może uczulic na pozór bezpieczny składnik. 

Kosmetyki Allerco

Kosmetyki marki Allerco są hipoalergiczne, nie posiadają substancji zapachowych ani barwników. Jako jedyne na rynku posiadają w składzie molekułę Regen7 - aktywną cząsteczkę pochodzenia witaminowego, która chroni skórę pred powstawaniem podrażnień i regeneruje. Według producenta skutecznie natłuszczają i nawilżają, redukują szorstkość i suchość, zaewniają też skórze ochronę  równowagę.

Sama używam preparatów z tej linii już dosyć długo (pisałam o nich juz wcześniej tutaj: O najlepszych kosmetykach do cery wrażliwej).  i sprawdzają się u mnie dobrze. Żel myjący jest łagodny i nawilża skórę podczas mycia, balsam świetnie koi i wygładza a po szamponie wreszcie nie swędzi mnie skóra głowy. U mnie niestety bez leków na alergię się nie obędzie, ale e kosmetyki to ich dobre uzupełnienie!Więcej o kosmetykach Allerco przeczytasz oczywiście na stronie producenta: http://www.allerco.eu/

Tekst z lokowaniem produktów Allerco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola