Prosty album i notes techniką scrapbookingu - instrukcja krok po kroku.

Scrapbooking to technika rękodzielnicza dla każdego! Z papieru w bardzo prosty sposób można tworzyć albumy, notesy, journale, scrapy, a także zdobić pudełka, koperty, torebki papierowe i wiele innych rzeczy. Ja zainteresowałam się tą dziedziną handmade niespełna dwa lata temu i przepadłam na dobre! 


Dzisiaj pokażę ci, jak własnoręcznie zrobić z papieru album na zdjęcia z notesem wewnątrz. Możesz to zrobić ze zwykłych, kolorowych papierów, przy użyciu sznurka, nożyczek i kleju, a dla ładniejszego efektu z papierów typowo scrapowych i ozdobić, jak tylko ci się zamarzy!Swoją przygodę z papierem rozpoczęłam od kartek (cardmaking) a pierwszy album spaliłam w piecu- tak marny był efekt. Krok po kroku, dzięki tutorialom z YT, grupom na Facebooku i podgląaniu pracy m.in. Scrapkate, zaczęłam sobie radzić i z albumami. Do kunsztu moich scrapowych wzorów mi bardzo daleko, ale z przyjemnością te moje albumy robię i potem wklejam do nich zdjęcia. Często też są prezentem dla kogoś bliskiego.


Moimi największym problemem w nauce robienia albumów były sposoby bindowania, czyli łączenia kart albumu i mocowania ich do okładki. Osławionego hidden hinge nie umiem nadal, ale znalazłam o wiele prostsze sposoby. W tym wpisie chcę wam pokazać metodę bindowania na sznurki (lub wstążki), którą podpatrzyłam na kanale Emma's Atelier. Ten sposób jest nie tylko prosty, ale też daje możiwość wkładania i wyjmowania kartek właściwie w nieskończoność!

Album, który ostatnio przygotowałam jest połączony z notesem i powstał na specjalne zamówienie mojej córki Julii. Założeniem miało  być dużo miejsca na zapiski, zdjęcia, pamiątki, romantyczno - cukierkowe kolory i pole do popisu dla samej Julii - nie ozdabiałam każej strony w albumie po to, by mogła dodać coś od siebie.

Podobny album - ze stronami mocowanymi na sznurki czy wstążki możecie z łatwością wykonać samodzielnie, nawet jeśli nie jesteście zaawansowani w scrapbookingu, ba, nawet jeśli macie o nim nikłe pojęcie! 

INSTRUKCJA KROK PO KROKU:


CZEGO BĘDZIESZ POTRZEBOWAĆ?

1. Mata do cięcia - moja jak widać jest już bardzo sfatygowana, ale
2. Nożyk do tapet.
3. Nożyczki
4. Klej (najlepiej Magic)
5. Taśma klejąca.
6. Kawałek tapety (najlepsza na grzbiet).
7. Bermata albo inny, sztywny papier na okładki.
8. Papier do kart albumu - najlepiej gramatura powyżej 200 gsm; 
fajnie, jeśli to papier scrapowy, ale nie jest to konieczne.
9. Kartki - wkład do notesu.
10. Sznurek lub wstążka.
11. Długa, metalowa linijka.
12. Ozdoby - według uznania: obrazki, kwiatki, cekiny, koronki ...

JAK W PROSTY SPOSÓB ZROBIĆ ALBUM Z NOTESEM TECHNIKĄ SCRAPBOOKINGU?

1. Krok pierwszy to okładka. Docinamy z tektury dwie karty w odpowiednich wymiarach (wymiary albumu zależą juz od was - ja wybrałam rozmiar A5) oraz grzbiet. Trzeba pamiętać, że okładki powinny być o kilka mm większe niż karty wewnątrz. Szerokość grzbietu zależy od tego, jak gruby ma być nasz album. U mnie grzbiet ma ok. 4 cm. 

2. Oklejanie okładki. Do oklejenia okładki najlepsza jest tapeta ze względu na swoją miękkość i elastyczność. Nie łąmie się jak zwykły papier. Okładki i grzbiet przyklejam do tapety, odcinam zostawiając po kilka cm z każdej strony, a następnie zaginam przy brzegch i przyklejam do wewnątrz. Pomiędzy okładkami a grzbietem zostawiam przerwę na ok 2 mm i w miejscu przerwy również przejeżdżam kością czy linijką, by zrobić zagięcia.3. Wyklejanie środka okładki. Docinamy papier i przyklejamy na tekturę na grzbiecie i wewnątrz okładki. 

4. Zamocowanie wiązania i oklejanie okładki od zewnątrz. Teraz trzeba pomysleć o zamknięciu naszego albumu. Najprościej po prostu przykleić wstążkę/koronkę czy sznurek na okładce, by móc zawiązywać album.

4. Wkładanie kart - bindowanie na sznurki. Karty do albumu zrobiłam z papieru scrapowego, ale możecie zrobić je ze zwykłego bloku technicznego, papieru kraftowego czy np. postarzanych w herbacie kartek. 

Karty układamy kolejno w okładce i przewlekamy przez nie sznurek, który następnie owijamy wokół grzbietu naszego albumu.  W ten sposób oplatamy grzbiet aż skończą nam się strony...


.. w identyczny sposób mocujemy nasz notes - kartki włożone w okładkę z grubszego papieru. Przez środek po prostu przewlekamy sznurek tak samo jak w przypadku kart albumowych. Na koniec wszystko związujemy na grzbiecie przewlekając jeden koniec sznurka od spodu a drugi od zewnątrz. Na grzbiecie powstaje nam takie oto wiązanie - można je zostawić tak jak jest (wtedy będziemy mogli dokładać w razie potrzeby kolejne karty) lub zakleić, jeśli nasz album jest juz definitywnie skończony.5. Ozdabiamy album. To chyba najprzyjemniejsza część robienia albumu! Karty można zostawić zupełnie proste lub urozmaicić je kieszonkami, rozkładanymi matami na zdjęcia, tagami; można ponaklejać na brzegach koronki; użyć dziurkaczy brzegowych; można zrobić taki album na bogato - naklejając kwiaty, róznego rodzaju diamenciki i naklejki; można totalnie puścić wodze fntazji!

To samo z okładką - każdy może przyozdobić ją według własnego pomysłu! Na moim albumie będzie obrazek w stylu vintage + napis, ale na efekty końcowe każę wam jeszcze trochę poczekać ... ;). Tymczasem zobaczcie, jak przyozdobiłam album Julki ...

JAK PREZENTUJE SIĘ GOTOWY ALBUM Z NOTESEM?


Na poniższych zdjęciach prezentuję wam albumik z notesem wykonany identycznym sposobem dla Julii. Możecie zobaczyć, jak ozdobiłam karty i okładkę. Sporo pola do popisu zostawiłam samej właścicielce. Siedzi nad nim codziennie doklejając i dopisując różne rzeczy :).Taki album możesz zrobić w dowolnym stylu, jaki tylko podpowie ci wyobraźnia. Zaprezentowany wyżej jest romantyczny, nieco cukierkowy i kolorowy, a jeżeli jesteś ciekawa, jaki album powstanie z materiałów pokazanych na zdjęciach na początku wpisu, śledź mój blog oraz kanał na YouTube: KartOlki, gdzie już wkrótce pojawi sie filimik z efektami mojej pracy!


Mam nadzieje, że ten blogowy tutorial jest jasny i przejrzysty, a przede wszystkim, że przypadł wam do gustu! Taki album to bardzo fajny pomysł na prezent dla kogoś bliskiego, a przecież Gwiazdka tuż, tuż ...:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola