Ząbkowanie, afty, pleśniawki, urazy dziąseł - jak ulżyć dziecku w bolesnych dolegliwościach jamy ustnej?

Bolesne ząbkowanie to zmartwienie większości rodziców. Płacz, marudzenie, czasem gorączka, katar, ale przede wszystkim ból maluszka, któremu ne umiemy ulżyć - to nie jest łatwa sytuacja. Niestety problemy z jamą ustną pojawiają się też u starszych dzieci - wypadające meczaki, wyrzynające się stałe zęby, urazy dziąseł, afty, pleśniawki - lista jest długa. Jak pomóc dziecku w takich sytuacjach?


Bolesne ząbkowanie


Julka przechodziła ząbkowanie praktycznie bezobjawowo. Pewnego dnia, a miała wtedy 7 miesięcy, przypadkowo znalazłam ząbek a w sumie od razu dwa - dwie dolne jedynki - karmiąc ją łyżeczką. Nie widziałam kompletnie żadnych objawów wcześniej. 

Z kolei u Szymona marudzenie, ślinienie i płacz były od 3 miesiąca życia, a ząbek wyszedł jak mały miał 4 miesiące. Stosowaliśmy różne rzeczy od grazyaków przez kropelki Camilia, po preciwbólowe syropki. Z różnym efektem. Trudno patrzy się rodzicowi na cierpienie dziecka, któremu nie umie ulżyć, a noszenie bujanie, usypianie, ciągły płacz potrfią wykończyć fizycznie i psychicznie.


Afty i pleśniawki - skąd się biorą?

Afty mogą dotyczyć nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Są to bolesne ranki czy tez nadżerki w jamie ustnej tworzące się z bardzo różnorakich powodów - od nieprawidłowej higieny, przez wyrzynające się zęby, czy w związku z infekcją i obniżoną odpornością.

Pleśniawki natomiast dotyczą właściwie tylko maluszków i biorą sie z zakażenia grzybiczego. Łatwo do niego dochodzi, kiedy dziecko jest na etapie wkładania wszystkiego do buzi albo - nie daj Boże - któraś mama nadal twierdzi, że cycanie smoczka przed podaniem go dziecku jest konieczne... 😠

Problemy jamy ustnej u starszych dzieci


Problemy z jamą ustną nie kończą się jednak wraz z ząbkowaniem u niemowląt. Niestety zęy to takie cholery, które mogą nam prysparzać problemów przez całe życie. Wychodzą, rosną, potem mogą się psuć, wypadają mleczaki, rosną stałe, a w międzyczasie dzieciom łatwo jeszcze złapać afty czy pleśniawki spowodowanie bakteriami, niewłaściwą higieną czy  drobnymi urazami w jamie ustnej (ja na przykład jako dziecku bez przerwy przygryzałam sobie przypadkiem wewnętrzną stronę policzków - auuuuć!!!). 

Szymek jest teraz na etapie wypadania zębów mlecznych i wyrzynania się stałych. Mimo, że nie jest to aż tak trudne, jak w przypadku niemowląt, też może powodować dyskomfort i ból. Julka też nie ma jeszcze wszystkich stałych zębów i skraży się czasami na bolące dziąsła.  Przydaje się nam wtedy lód, letnia woda do płukania buzi, szałwia i Dentosept - aerozol, który przynosi ulgę w dolegliwościach jamy ustnej u dzieci (już tych najmłodszych) i dorosłych!Efekt Dentoseptu
Dentosept A Mini to aerozol, który ma działanie przeciwbólowe, łagodzące, regenrujące i antybakteryjne. Można go stosować już od pierwszych dni zycia. Jest bezpieczny dla diabetyków i przebadany dermatologicznie. Aplikator umożliwia bezpieczną i szybką aplikację nawet u najmniejszych dzieci.

Kilka słów o składzie:

  • "Oktenidyna oraz cytrynian cynku wykazują działanie antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Pomagają zachować czystość i zapobiegają tworzeniu się stanów zapalnych.
  • Zawarta w preparacie gliceryna tworzy ochronną warstwę na błonie śluzowej oraz zapewnia jej prawidłowe nawilżenie.
  • Pantenol oraz witaminy B2 i B3 zawarte w preparacie pielęgnują i przyspieszają regenerację błony śluzowej jamy ustnej.
  • Dzięki zawartości olejku miętowego oraz wyciągu z eukali.item-expandedptusa preparat odświeża i oczyszcza jamę ustną oraz działa chłodząco i kojąco.
  • Ksylitol chroni szkliwo zębów przed próchnicą."

    (ze strony producenta)

Dentospet Fast to sprej o podobnym działaniu co Dentosept A Mini. Przeznaczony jest dla dzieci od 6 roku życia i dorosłych. Polecany po zabiegach stomatologicznych, w zwiększonej skłonności do podrażnień jamy ustnej i przy występowaniu mikrouszkodzeń.Więcej informacji o produktach Dentosept znajdziecie na stronie:


oraz


U nas Dentosept pomaga - bez ściemy! Szymkowi ulżył po pierwszym borowaniu, a Julce pomaga przy dolegliwościach związanych z wyrzynaniem się stałych zębów. Najlepiej - sprawdźcie sami! 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola