Kolekcjonowanie - co daje dzieciom i gdzie te dziecięce kolekcje trzymać?

Najpierw kolorowe kamyki, piórka czy ppierki od czekoladek, potem karteczki pieczołowicie wkładane do segragatora i wymieniane na skzolnych korytarzach z koleżankami, a jeszcze później plakaty z BRAVO - kolekcjonowałam wiele rzeczy w dzieciństwie! I nie znam chyba nikogo, kto jako dziecko nie kolekcjonowałby niczego! Nie znam też rodzica, który nie przeklinałby na te dziecięce kolekcje, które wciąż się gdzieś pałętają po domu! 

O tym, dlaczego fajnie, że dzieciaki coś zbierają i o sposobach na przechowywanie dziecięcych kolekcji jest ten tekst!
Kolekcjonowanie - co dobrego daje dzieciom?

Nie ma chyba dziecka, które by czeoś nie kolekcjonowało. Nasi rodzice mieli "pocztówkowy szał", jak śpiewał Perfekt, my szaleliśmy za kolorowymi karteczkami do seragatorów, a nasze pociechy zbierają zabawki z Kinder Niespodzianek, karty piłkarskie, resoraki czy różne figurki.

Nie ma co się czarować - nas, rodziców często ta dziecięca mania zbierania wkurza. Głównie dlatego, że plącze się to to pod nogami, porozrzucane często po całym pokoju, pochowane w dziesiątkach pudeł i pudełeczek. Zanim jednak o pomysłach na przechowywanie naszych dzieci, KILKA PLUSÓW, JAKIE DAJE DZIECIOM KOLEKCJONOWANIE:

+ staje się ono często pierwszym hobby, a pasja czyni człowieka szczęśliwszym, poszerza horyzonty, daje po prostu dużo frajdy
+ kolekcjonowanie odrywa od komputera i TV
+kolekcjonowanie uczy porządku  -bo jak się ceni tę swoją kolekcję, to jednak się o nią dba), 
+kolekcjonowanie uczy oszczędzania, bo starsze dzieci potrafi już odkładac pieniążki na wymarzone modele czy figurki,
+wreszcie kolekcjonowanie uspołecznia, bo szuka się osób o podobnych zainteresowaniach, choćby po to, żeby się wymienić :)
+ i jeszcze jedno - zawsze wiaodmo, co kupić dziecku na urodziny czy święta!

Kolekcjonować i ... nie zwariować, czyli gdzie przechowywać dziecięce kolekcje?

Oczywiście wszystko zależy od tego, co się kolekcjonuje. Znaczki trzyma się w klaserze - wiadomo, ale jeśli już kolekcjonuje się polne kamienie, piórka albo resoraki czy tak jak moja Julia zwierzątka LPS, to sprawa już nie jest tak oczywista!

W CZYM I GDZIE TRZYMAC  DZIECIĘCE KOLEKCJE?
* w pudłach, pudełeczkach, kartonikach...
* w plastikowych lub drewnianych skrzynkach
* w organizerach
* w eko torbach i workach
* w pufkach
* w szufladach
* na specjalnych półkach


Littlest Pet Shop - kolekcja Julki

Julka od kilku lat kolekcjonuje zabawne figurki zwierzątek - Littlest Pet Shop. Zaczęło się chyba w wieku 5-6 lat od figurki kupionej gdzieś przypadkiem. To było jak miłość od pierwszego wejrzenia! Julia życzyła sobie figurki i akcesoria na każdą możliwą okazję i tak urosła ona do sporych rozmiarów bo liczy już 112 sztuk a do tego mnóstwo dodatków, kilka domków, autka itp. Jeszcze nie wyrosła z wieku, w którym lubi się bawić, co mnie bardzo cieszy, więc dopingujemy ją w tym zbieraniu i cieszymy się wspólnie z tego, że kolekcja się rozrasta!

Figurki LPS były już w różnych miejscach - i w kartonikach i poustawiane na regale, ale zawsze jakoś robił się w nich bałagan. Od pewnego czasu bałaganu już nie ma, za to jest możliwość podziwiania kolekcji 24 godziny na dobę ;). 

Wszystko dzięki specjalnie zrobionej na zamówienie półeczce od Kamili z Wooden Wonders!

Półeczka na Littlest Pet Shop od Wooden Wonders etc by Kamila Szymańska

Półka wykonana jest ze sklejki pomalowanej farbą do drewna. Kolor wybrałyśmy sobie z Julią same.Do półki dołączone były haczyki do umocowania na ścianie. My wybraliśmy pozycję pionową, ale można półkę zawiesić też poziomo. Widziałam też taką opcję, że półeczkę przykręcono do bocznej ścianki regału lub szafy - też fajny patent!

Kamila specjalnie wymierzyła przegródki półeczki tak, aby idealnie pasowały do wymiarów zwierzaczków i tym sposobem kolekcja Julii została ślicznie wyeksponowana! Półeczka zdobi pokój, a jednocześnie pozwala utrzymac porządek, gdyz każdy zwierzaczek siedzi na swoim miejscu i sa oneładnie poukładane. Taka półka jest dla Julkia motywacją do utzrymywania ładu w kolekcji. 


Co do kurzu - pytała o to Bozena - Julia jest na tyle duża, że ściera go sama tak często jak potrzeba. Wiadomo - półeczka kurzy się jak każdy mebel, aczkolwiek nieco szorstak dzięki farbie powierzchnia nie przyjmuje kurzu tak dobrze jak inne meble w domu.

Zobaczcie sami, jak prezentuje się półka i kolekcja Julii, a na końcu wpisu prezentuję jeszcze inne prace Kamili. Robi też m.in. półki w kształcie ciężarówek czy na kolekcje LEGO!
Piękną półeczkę na kolekcję zwierzaczków Julii zrobiła dla nas na zamówienie Kamila - właścicielka marki Wooden Wonders etc by Kamila Szymańska.

Kamila wykonuje też półki w kształcie samochodów, drewniane skrzyneczki i pudełeczka, organizery i wiele innych unikalnych przedmiotów idealnych do przechowywanie kolekcji i nie tylko. Z twórczością Kamili zapoznacie się na jej facebookowym profilu ----> Wooden Wonders etc by Kamila Szymańska a poniżej jeszcze kilka zdjęć:

Koniecznie napiszcie, co kolekcjonują wasze pociechy a może podzielicie się też wspomnieniami o swoich kolekcjach z dzieciństwa :)? 

CZEKAM!!!

P.S. Małgosia Kubal - dziękujemy raz jeszcze za powiększenie kolekcji Julii! Jej radość - bezcenna! Jesteś kochana! :*

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola