'Obłoki Fergany' Przemysława Chwały - magiczna podróż do Kirgistanu i Uzbekistanu.

Reportaże są jedną z moich ulubionych form filmowych, za to rzadko sięgam po książki z tego gatunku. "Obłoki Fergany" zaintrygowały mnie dlatego, że poruszają temat niby całkiem nam bliski - bo żadna to odległa Afryka czy Antarktyda, ale tereny byłego ZSRR - a jednak tak odległy - bo o mieszkańcach Kirgistanu i Uzbekistanu jak również o tamtejszych terenach wiemy zaskakująco mało! Rosja i jej byłe tereny zawsze fascynowały mnie tym niezwykłym połączeniem swojskości z egzotyką. Książka Przemysława Chwały mnie nie zawiodła!

Przemysław Chwała to młody antropolog,  podróżnik i fotograf. W jego książce - reportażu czuć tę młodość, to świeże spojrzenie na otaczajacy go świat, tę fascynację Azją i miłość do niej. Podoba mi się ten brak nadęcia

Chwała swietnie oddaje klimat Kirgistanu i Uzbekistanu, a jest on bardzo charakterystyczny. Do tych krajów byłego Bloku Wschodniego współczesnośc próbuje się wedrzeć na przekór nalecialościom z ustroju, który już przeminął,radzieckim tradycjom i zwyczajom a wręcz tęskncoei za ZSRR, która dotyczy starszych mieszkańców tych terenów. Młodzi Kirgizi i Uzbecy mozolnie budują swoją tożsamość próbując zbliżyć się do Europy


Dowiadujemy się z tej książki - "impresji" - o tym, jak wygląda życie codzienne w miastach i wsiach. Chwała bardzo szeroko patrzy na życie na tych terenach Azji: historia, polityka, religia, gospodarka - wszystko to porusza w "Obłokach Fergany". Najważniejsi są tutaj jednak ludzie: rozmowy z nimi ich obserwcja, przybliżanie indywidualnych historii każego z nich, która stanowi nierozerwalną całość z historią całego regionu i tak dosadnie oddaje światopogląd i kulturę tam panującą.

Jeśli lubisz podróże, także te palcem po mapie, a podczas nich najbardziej doceniasz magiczny klimat, ta książka jest dla ciebie!


Książkę Przemysława Chwały znajdziecie w księgarni internetowej Tania Książka:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola