Ospa wietrzna - objawy i leczenie.

Ospa wietrzna jest jedną z bardziej powszechnych chorób wieku dziecięcego. Wywoływana jest przez wirusa opsy - herpeswirus VZV, a do zakażenia bardzo łatwo dochodzi droga kropelkową. Ospa nie jest groźną chorobą, o ile odpowiednio zadba się o chorego malca. Jak wygląda ospa wietrzna u dzieci? Jak ją leczyć i zapobiegać powikłaniom? Postaram się odpowiedzieć na wasze pytania i rozwiać wątpliwości!


Spokojnie, to tylko ... ospa!


Trzy tygodnie temu zauważyłam u Szymka dziwny bąbelek. Na początku myślałam, że to ukąszenie jakiegoś owada, jednak bąbelek zaczął się robić brzydki, jakby ropny, a kiedy na drugi dzień na ramieniu pojawił się kolejny, zapaliła mi się czerwona lampka: OSPA!

Przyznam, że na początku byłam przerażona. Pamiętam co prawda, że sama przechodziłam ospę w dzieciństwie, ale kompletnie nie pamiętam, jak to przebiegało - prócz tego, ze byłam cała biała od maści. A teraz zachorował Szymek, a po nim na pewno dopadnie Julkę! Co to będzie?!

Jeszcze tego samego dnia Grzegorz pojechał z Szymonem do lekarza, gdzie zostaliśmy uspokojeni przez panią doktor, która oznajmiła: "Spokojnie, to tylko ospa!".


Jakie są objawy ospy?

Przede wszystkim WYSYPKA - czasem może to być dosłownie kilka bąbelków, a czasem - tak jak w przypadku moich dzieci - wysyp krost na całym ciele, a nawet w gardle. Wykwity skórne początkowo są czerwonymi plamkami, które przeobrażają się w bąble wypełnione płynem surowiczym. Te po pewnym czasie stopniowo przysychają i tworą strupy. Wysypka zwykle jest bardzo swędząca a bywa też bolesna. 
Pęcherzyki pojawiają się głównie na tułowiu, ramionach i nogach, ale bywa też, że są pod włosami, w buzi, na narządach płciowych, w nosie, a w skrajnych przypadkach nawet na gałkach ocznych.

Ospie może też towarzyszyć: wysoka gorączka [do 40 stopni], ból głowy, uczucie rozbicia, ogólne złe samopoczucie.


Jak dochodzi do zarażenia ospą wietrzną?

Ospą można się bardzo łatwo zarazić drogą kropelkową czy nawet przez kontakt  odzieżą chorego. Moje dzieci "przyniosły" ospę oczywiście ze szkoły. Chory zarażony wirusem ospy, zaraża innych zwykle ok. 5 dni przed i 5 dni po pojawieniu się wysypki. Sam "wylęg" wirusa trwa około 2 tygodnie. U nas - jak w zegarku - u Julii ospa ujawniła się po 14 dniach od momentu ujawnienia się jej u Szymona.

Ospa nie jest groźną chorobą, o ile przestrzega się kilku zaleceń. Jakich?

Po pierwsze powinno się pozostawić dziecko w domu przez około 2 tygodnie, a na pewno do pęknięcia bąbli i zrobienia się strupków.
Ospy nie wolno przeziębić, ale nie jest prawdą - jak uważały nasze babcie - że w czasie ospy nie wolno się myć. Króciutkie kąpiele w letniej wodzie są jak najbardziej wskazane a nawet przynoszą ulgę.
Należy stosować środki przepisane przez lekarza - dzisiaj nie są to już "ciężkie" maście, ale raczej środki odkażające i przeciwhistaminowe - łagodzące swędzenie i szczególnie pamiętać o tym, że gorączkę w ospie zbija się paracetamolem a nie ibuprofenem.


Leczenie ospy jest objawowe

Oznacza to, że łagodzimy symptomy choroby. Nie zahamujemy wysypu krost ani nie wyrucimy w magiczny sposób wirusa z organizmu. Możemy jednak ulżyć dziecku w swędzeniu, zadbać, by krostki były odpowiednio dezynfekowane i szybciej się zasuszały. 

Trzeba też dbać, by dziecko w miarę możliwości się nie drapało, bo po pierwsze może to doprowadzić do zakażenia i powikłań, a po drugie mogą pozostać brzydkie blizny.


Specyfiki, które nam pomogły w przejściu ospy wietrznej:


Octenisept [lub Asept]

Środek odkażający, którym lekarz zaleci pryskać krostki, aby je oczyszczać i nie dopuścić do zakażenia. Działa też zasuszająco.

Pudroderm


Nie każdy lekarz go przepisuje, gdyż ponoć krostki pod nim się "pocą". Jest to biały płyn o mentolowym zapachu. O ile u Szymona go nie stosowaliśmy, o tyle u Julii, która jest dosłownie cała w krostach - od stóp do głów - lekarz nam go zalecił. W przypadku ostrego wysypu krost, Pudroderm szybciej je zasusza i działa znieczulająco.

Nadmanganian potasu [kalia]

Złota rada, którą dostałam od moich kochanych czytelniczek w grupie Mama Taka Jak Ty! Ten niepozorny, fioletowy proszek z apteki za kilka złotych wsypujemy w ilości szczypty do wanny z wodą i robimy dziekcu kąpiel [kilkuminutową]. Przekonałam się na moich pociechach, że daje to niesamowitą ulgę w swędzeniu a krostki o wiele szybciej się zasuszają. 
Notabene kalia to  sposób naszych babć nieomal na wszystko: od odparzeń po infekcje kobiece.

Paracetamol

Jedyny lek na gorączkę, jaki można stosować w czasie ospy.


Hitaxa

Lub inny lek przeciwhistaminowy. Podaje się go po to, by zmniejszyć świąd i rzeczywiście widać ulgę po podaniu tabletki.


Pomocny może tez okazać się napar z rumianku i szare mydło - szczególnie, jeśli chodzi o krostki w miejscach intymnych. Zaleca się robienie nasiadówek właśnie z rumianku lub w odrobinie szarego mydła.


Powikłania ospy wietrznej ...

- zapalenie ucha środkowego
- zapalenie węzłów chłonnych
- zapalenie płuc
- zapalenie opon mózgowych


To tylko niektóre powikłania. Zdarzają się one raczej rzadko, a jeśli występują to najczęściej u osób dorosłych, noworodków i niemowląt. Dzieci między 5 a 15 rokiem życia [a najczęściej właśnie w tym wieku dochodzi do zarażenia] przeważnie przechodzą ospę bez powikłań, co nie oznacza, że nie trzeba o nie odpowiednio dbać w chorobie i trzymać rękę na pulsie!

U nas już prawie po ...


Szymonowi zostały dosłownie trzy strupki, a Julia choć nadal cała w wysypce przestała wreszcie gorączkować, a pęcherze w większości zamieniły sie w strupy. Powiem szczerze, ze lekko nie było. Niestety moje dzieci przeszły [przechodzą] tę chorobę dosyć ostro. Nie obyło się bez łez i okropnego"Dlaczego mnie to spotyka?", ale teraz już mamy tę pewność, że idzie ku dobremu i niedługo na zawsze pozegnamy się z tą cholerą. Na szczęście ospę przechodzi się z reguły tylko RAZ W ŻYCIU [choć znam wyjątki, ale to rzadkość].
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola