Książka 'Intymne życie zwierząt', czyli o cudzie nowego życia bez ściemy!


13 marca miała swoją premierę niezwykła książka. Nie przesadzę, jeśli powiem, że to najgorętsza premiera zimy 2018 z gatunku literatury dziecięcej! Na mnie [i moich dzieciach też] dawno już żadna książka nie wywarła aż tak wielkiego wrażenia! Przeczytajcie moją recenzję "Intymnego życia zwierząt" Kathariny von der Gathen i Anke Kuhl, którą wydało w Polsce Wydawnictwo Prószyński i S-ka!Skąd się biorą dzieci?

Jak świat światem każde dziecko prędzej czy później zadaje rodzicom to pytanie i jak świat światem większość rodziców ma z odpowiedzią na nie problem ...

Głupie to, że rzecz tak naturalna i tak niezbędna jak seks - bo przecież bez niej nie byłoby na tym świecie właściwie nic - jest dla nas tematem tabu! Często przemoc widziana przez dzieci nie budzi w nas takiego sprzeciwu, jak widziana przez nie miłość. Na szczęście to podejście coraz bardziej się zmienia i patrząc na podejście naszych rodziców, nasze pokolenie już coraz "zdrowiej" podchodzi do tematu miłości i seksu - także w rozmowach z dziećmi.

Ja od początku staram się rozmawiać z dziećmi na temat różnic płci, miłości i seksu. Oczywiście dopasowuję sposób przekazywanych informacji do wieku dzieci, ale nie unikam pytań i odpowiedzi. Uważam, że miłość i płciowość są tak naturalnymi rzeczami, że idiotyzmem jest "chronić" przed taką wiedzą dzieci!


Rzetelna wiedza, piękne ilustracje i mnóstwo ciekawostek

To wszystko znajdziecie w tej książce! Jest pięknie wydana - ma twardą oprawę i poręczny format, a wśrodku kryją się "niespodzianki" w postaci pieknych, dowcipnych a jednocześnie świetnie oddajacych rzeczywistość ilustracji i rozkładanych plansz.

Autorki snują opowieść o zwierzęcej miłości w sposó, który chwilami przypomina bajkę, a jednocześnie zawierają w książce ogrom kompetentnej wiedzy i wzbogacają ją mnóstwem szczegółów. Ja na przykład nie wiedziałam, że samice zająca mogą być w tym samym czasie podwójnie w ciąży a u koników morskich ciążę nosi samiec! A wy :) ?


Uwaga! Książka tylko dla rodziców, którzy nie boją się słowa "siusiak" i "wagina"!


W tej książce nie znajdziecie wyłącznie jajek, słodkich maluszków! Autorki nie ukrywają przed dziećmi niczego i tak oto, pojawiają się kopulujące pary zwierząt, a nawet coś takiego jak siusiaki i waginy 😁[OMG!!!!]. Jeśli zatem boisz się takich tematów w rozmowach z dziećmi tudzież uważasz, że to "obrzydliwe" albo "wstydliwe" i krótko mówiąc temat narządów płciowych i seksu jest dla ciebie tematem tabu, lepiej nie sięgaj po tę książkę!

Ja powiem z ręką na sercu: kiedy pierwszy raz zobaczyłam ilustracje w tej książce, spiekłam raka ... Nie spodziewałam się, że autorki potraktowały sprawę rozmnażania aż tak szczerze i naturalnie. Liczyłam raczej na jakieś miłe ilustracje jajeczek i nowonarodzonych zwierzątek i takie też znalazłam, ale nie tylko! Kiedy już oswoiłam się z myślą, że to jest książka, która seks w świecie zwierząt traktuje bez ściemy, pomyślałam: "OK, ciekawe, jak zareagują dzieciaki?". I powiem wam szczerze, że już dawno aż tak nie zainteresowała ich żadna książka! 😀

I to jest NORMALNE i NATURALNE, że dzieci interesuje pochodzenie ich samych i otaczajacych je istot żywych. Choćbyśmy nie wiem, jak się starali, nie uciekniemy przed tym tematem [bo i nie warto] - w końcu dziecko zobaczy muchy, które są "dziwnie blisko siebie" czy [OMG!] pieski albo kotki ... I trzeba będzie coś powiedzieć na ten temat... Z tą książką nie będziecie mieli z tym problemu, a jeśli podejdziecie do tematu tak jak podejść się powinno - czyli jak do czegoś naturalnego i pięknego - wspólne czytanie i oglądanie może się stać naprawdę świetną przygodą!
Tak o książce "Intymne życie zwierząt" mówi polski ornitolog i podróżnik, dyrektor warszawskiego zoo Andrzej Kruszewicz:

"Książka "Intymne życie zwierząt" jest ładna, sympatyczna, mądra i dowcipna. Jej lektura z moimi wnuczkami jest dla nas wspaniałą przygodą. A ile nowych pytań się rodzi! Ileż pomysłów! Serdecznie polecam nie tylko dziadkom i babciom, ale także mamom i tatom, a przede wszystkim dzieciom i młodzieży. To oni będą mieć wpływ na świat przyrody, któremu nasza działalność przyniosła wiele zagrożeń".

[tekst z okładki]

Koniecznie zobaczcie filmik promujący książkę na YouTube: 


Najlepsze kompendium wiedzy o rozmnażaniu w świecie zwierząt i jednocześnie opowieść o miłości!


Tak właścnie okresliłabym tę książkę. To nic, że są tu ze szczegółami pokazane narządy płciowe i opisany proces zapłodnienia. Autorki przekazują niezwykle rzetelną wiedzę o rozmnażaniu w świecie zwierząt, ale przede wszystkim ukazują w pełen ciepła i zabawny sposób, jak zwierzęta przeżywają emocje, budują więzi i - nie boje się tego słowa - KOCHAJĄ!

Prawda jest taka, że wielu ludzi, mogłoby uczyć się od zwierząt opiekuńczości, rodzicielskiej i partnerskiej bliskości, dbania o siebie nawzajem, wierności, czułości, starania się o siebie, po prostu MIŁOŚCI! Warto pokazać dziecku, że relacje w świecie zwierząt są bliskie ludzkim pod kątem więzi i miłości, że zwierzęta kochają a jeśli kochają to i cierpią. Taka wiedza na pewno nie tylko poszerzy horyzonty dziecka, ale też wzbogaci go wewnętrznie i sprawi, że będzie jeszcze bardziej szanowało i kochało naszych "mniejszych braci" - zwierzęta.


Tytuł: Intymne życie zwierząt
Autorki: katharina von der Gathen i Anke Kuhl
Data wydania: 13.03.2018
Format: 170mm x 255mm
Liczba stron: 132
Cena detaliczna: 37,00 zł
Oprawa: twarda

Więcej o książce na stronie: Intymne życie zwierząt - Prószyński i s-ka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola