Kawałek Afryki w biblioteczce naszych dzieci - 'Bajki Kameruńskie' s. Tadeuszy Frąckiewicz.


Patrząc na nasze dzieci oglądające bajki, grające w gry, bawiące się kolorowymi, często elektronicznymi zabawkami, trudno sobie wyobrazić, że są jeszcze na świecie dzieci, które tego nie mają. To dzieci Afryki, które nie tylko nie mają dostępu do takich zdobyczy cywilizacji, ale często brakuje im podstawowych rzeczy do życia. Właśnie tam, w krajach Afryki, jednym z ulubionych zajęć najmłodszych jest słuchanie bajek i legend, które opowiadają im przy ognisku dorośli. Najpiękniejsze bajki rodem z Kamerunu spisała dla nas i naszych dzieci s. Tadeusza Frąckiewicz.W większości wiosek afrykańskich przestrzeń bajek jest taka sama. Noc, ognisko, słuchacze siedzący w półokręgu na matach albo taboretach. Jeśli są same dzieci, to siedzą na ziemi naprzeciw gawędziarza. Co najważniejsze – wbrew wszelkim schematom – publiczność słuchająca bajek, to nie tylko dzieci! Wokół ogniska, szczególnie gdy dziadek lub babcia ciekawie opowiada, zbiera się szerokie grono odbiorców! (…)

W zależności od wieku słuchających gawędziarz zmienia narrację i sposób opowiadania. To wyrażają słowa jednego z gawędziarzy: dla dzieci, które igrają w świetle księżyca, jego bajka jest historią fantastyczną; dla tkających bawełniane tkaniny i innych pracujących podczas zimnych nocy jest szybszym i przyjemnym sposobem spędzenia czasu pracy; dla brodaczy i starszych z różowymi stopami jest niesamowitym odkryciem i objawieniem. /fragment/
[źródło:KLIK]


Już widząc okładkę tej książki ma się przed oczyma właśne taki obrazek: afrykańskie dzieci siedzące wokół ogniska w swojej wiosce i z otwartymi buziami słuchające bajek. Zupełnie jak za czasów naszych babć i dziadków i u nas, w Polsce, tak się właśnie spędzało wolny czas. Szkoda, że te zwyczaje znaikły wraz z rozwojem cywilizacji ... 

Dalej jest tylko bardziej afrykańsko - stylizowane ilustracje i zdobienia na każdej stronie oraz oczywiście klimatyczne opowieści, w których występują egzotyczne zwierzęta, ludzie noszą na głowie kosze pełne bananów a słońce świeci sto razy mocniej niż u nas. Wszystko to "czuć" w historiach spisanych przez s. Tadeuszę Frąckiewicz.

Przede wszystkim jednak bajki rodem z egzotycznej Afryki są niezwykle mądre i niosą za sobą zawsze ważny morał. Uczą, że warto być dobrym, uczciwym, szczerym, dzielić się z innymi. O tych, tak prostych rzeczach, łatwo dzisiaj zapomnieć oglądając głośne, często agresywne kreskówki czy grając w gry komputerowe. Dlatego warto sięgnąć po tę książkę, bo niesie ponadczasowy przekaz, którego naszym europejskim dzieciom może brakować!

Idealna książka na dobranoc, gdyż sprawi, że dzieci będą miały naprawdę egzotyczne sny.
Idealna do rozmów o innej kulturze, o podróżach, o problemach innych ludzi, o świecie.
Idealna do poczytania ... przy ognisku - tak jak w dalekim Kamerunie. 
Może odkryjemy na nowo smak czytania przy wspólnym ognisku? ...


"Bajki kameruńskie"
s. Tadeusza Frąckiewicz
Wydawnictwo Esprit
2017

Więcej na stronie wydawnictwa: Bajki kameruńskie


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola