Jak wybrać idealny plecak dla dziecka i zadbać dzięki temu o jego plecy?

Wybór plecaka dla ucznia naprawdę nie jest prostą sprawą! Staje się tym trudniejszy, im więcej książek i przyborów musi do szkoły nosić dziecko, a w momencie, kiedy okazuje się, że dziecko w wieku dziesięciu lat ma już skrzywienie kręgosłupa, sprawa staje się naprawdę bardzo poważna! Tak było w naszym przypadku i dlatego dziś mam dla ciebie poradnik, który powinien sobie przyswoić każdy rodzic szkolniaka stający przed wyborem plecaka! 


Źle dobrany plecak - częsty błąd rodziców


Przyznam się bez bicia - przywiąywałam zbyt małą wagę do wyboru plecaków dla moich dzieci. Miały być głównie ładne - to był wrunek dzieci - i najlepiej niezbyt drogie. Owszem, "niby" zwracałam uwagę na lekkość czy regulację szelek, ale zdecydowanie zbyt małą i zbyt mało na ten temt wiedziałam! 

Moje podejście zmieniło się, kiedy na bilansie III-klasisty okazało się, że Julka już ma skrzywienie kręgosłupa. Lekkie bo lekkie, ale jest. A wiem niestety z czym to się wiąże, bo sama mam skrzywienie od dzieciństwa i plecy coraz bardziej dają mi w kość. Nie jest to oczywiście wina tylko źle dobranego plecaka, bo winne jest też choćby nieprawidłowe siedzenie, zbyt długie przesiadywanie przed komputerem czy ogólnie za mało ruchu, ale zdecydowanie plecak, który potrafi ważyć i ponad 5 kg, a w dodatku jest źle dobrany, robi plecom dziecka dużą szkodę!

Po długiej konsultacji ze specjalistą oraz poszerzeniu swojej wiedzy, postanowiłam, że po feriach Julka pójdzie do szkoły z plecakiem specjalnie dobranym do jej wzrostu, wieku i do faktu, że ma problem z plecami!
Cechy, które MUSI mieć plecak najlepszy dla kręgosłupa dziecka


1. Lekkość

Nowoczesne plecaki ważą mniej niż 1 kg, dzięki czemu nawet zapakowane po brzegi nie przekraczają wagi zalecanej przez Instytut Matki i Dziecka:

"Instytut Matki i Dziecka zaleca, żeby plecak dziecka ważył nie więcej niż 10 kg - maksymalnie 15 proc. masy jego ciała. Maksymalna waga plecaka nie może przekraczać 1,2 kg dla dzieci z klas 1-3 i 1,4 kg dla dzieci starszych."
[źródło: http://www.mjakmama24.pl/dziecko/edukacja/plecak-dziecka-ile-powinien-wazyc,563_6433.html]


2. Usztywnione i wyprofilowane plecy


Jedna z kluczowych kwestii, dzięki której plecak nie będzie szkodził postawie i kregosłupowie nszego dziecka. Plecaki - wisiadła sa niestety plagą, a dobry plecak musi mieć wyprofilowane plecy, najlpiej za pomocą miękkich paneli rozmieszczonych w newralgicznych miejscach. Profilowane plecy pozwalają nie tylko na utrzymanie prawidłowej postawy, ale umożliwiają też równomierne rozłozenie ciężaru plecaka.

3. Profilowane, szerokie szelki z regulacją długości

Przede wszystkim warto umiejętnie z tej regulacji, jaką ma już zdecydowana większość plecaków, korzystać. Szelki powinny być wyregulowane tak, by plecak kończył się na wysokości pośladków a nie wisiał pomiędzy nogami!

Szelki powinny być w miarę szerokie, najlepiej na ok. 4 cm i miękkie tak, by nie wpijały się w ramiona i nie zsuwały się z nich, a pozwalały wygodnie nosić plecak.

Paweł Zawitkowski podkreśla, że ramiona powinny być na tym samym poziomie, co szczyt plecaka. [źródło: https://mamotoja.pl/jak-wybrac-najlepszy-plecak-dla-dziecka,przygotowania-do-szkoly-film,1390,r22p1.html]

4. Atesty i certyfikaty.

To w dziesiejszych czasach słowa - klucze, ale naprawdę warto sprawdzić, czy plecak je posiada [ np. na podstawie testów tysiąca udźwigów plecaka].

5. Odpowiednia pojemność


Dopasowana powinna być do ilości książek i materiałów, jaką nosi do szkoły dziecko, a więc im wyższa klasa, tym plecak jest większy. Wiąże się to jednak też zwykle ze wzrostem jego wagi, więc trzeba zwracać uwagę na to, aby ten wzrost był jak najniższy w stosunku do pojemności. Nie można też z pojemnością i wielkością plecaka przesadzić, by plecak nie przytłoczył dziecka i był odpowiedni do jego wzrostu i wieku.

Dodatkowe elementy, które PRZYDADZĄ się w plecaku szkolnym

  • usztywnione  wzmocnione dno
  • wodoodporność
  • elementy odblaskowe
  • różne przegródki i organizery
  • dwukierunkowe zamki błyskawiczne
  • pasek piersiowy
  • miejsce na dane osobowe
  • odblaski [są bardzo ważne, ale jeśli ich nie ma można je po prostu doczepić]
  • kieszeń termiczna 
  • ładny dizajn

Plecak Julii - z kolekcji ST.RIGHT od St. Majewski

Po długiej konsultacji z Panem Tomkiem z ekipy eplecaki.pl i omówieniu problemu Julki, a więc skrzywienia kręgosłupa w połączeniu z niestety dużą ilością ksiażek i ćwiczeń w IV klasie,  postawiliśmy na plecak z kolekcji ST.RIGHT od St. Majewski.  Kolekcja ta jest znana większości rodziców i jak powiedział mi Pan Tomek bije rekordy popularności - na szczęście nie tylko z powodu swojego nowoczesnego dizajnu, ale przede wszystkim dlatego, że obecnie jest to linia najbardziej przyjaznych dzieciom i ich kręgosłupom plecaków i tornistrów w Polsce!

Kiedy dotarł do nas plecak pierwsze, co nas bardzo pozytywnie zaskoczyło, to niesamowicie wręcz wyprofilowane plecy w postaci wystających, miękkich paneli pokrytych oddychającą siatką. Pierwszy raz spotkałam się z takim profilowaniem pleców w plecaku szkolnym! Ogromny plus za to, bo z uwagi na fakt, że w IV klasie ilość książek diametralnie się zwiększyła w stosunku do klas I-III a także to, że Julia ma juz stwierdzone skrzywienie, było to dla nas priorytetem przy doborze plecaka!
Druga rzecz to waga plecaka: jest on naprawdę bardzo lekki, gdyż nie waży nawet 1 kg, a jedynie 840 gram! Julka podrzucała go niczym piórko, a nawet zapakowany podręcznikami, jest znacznie lepszy niż inne plecaki!
Oprócz tego nie da się ukryć, że plecak o bajecznej nazwie FLOWER POWER jest po prostu śliczny ze swoimi żywymi kolorami i kwiatowym wzorem!

Sklep eplecaki.pl - największy wybór plecaków w sieci

Sklep eplecaki.pl to zdecydowanie największy, internetowy sklep z plecakami i tornistrami. Znajdziesz tu plecaki najbardziej znanych marek takich jak CoolPack, Topgal, Herlitz czy ST.RIGHT, ale też Puma czy Adidas. Oprócz tego walizki, worki, piórniki czy akcesoria papiernicze.

Zakupy w e-sklepie są łatwe, bo nawigacja jest bardzo przejrzysta i dopasowana do potrzeb klienta: mamy podział tematyczny, a oprócz tego w kategorii PLECAKI podział na wiek i marki. Szczegółowa wyszukiwarka pozwala szybko znaleść to, czego szukamy, a bardzo szczegółowe opisy plecaków opatrzone wieloma zdjęciami, umożliwiają dokonanie najlepszego wyboru!

Zamówienia można składać telefonicznie i gwarantuję wam - żadne wasze pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi 😊 i bez rejestracji, a zamówiony tornister czy inny towar będzie u was do 4 dni od momentu złożenia zamówienia. Macie także 14 dni na zwrot lub wymianę.

Krótko mówiąc: dużo, prosto, szybko i profesjonalnie! 
Oto sklep eplecaki pl - do szkoły i na wakacje!Partnerem wpisu jest sklep internetowy https://eplecaki.pl/ Znajdziecie tutaj niezwykle szeroki wybór plecaków, tornistrów, toreb, worków i piórników - nie tylko do szkoły!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola