Jak prawidłowo dbać o mleczaki i jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Próchnica jest plagą naszych czasów. U 6-latków odsetek dzieci z próchnicą wynosi aż ponad 76 %. Niestety jest to przede wszystkim wina nas -  rodziców i nieodpowiedniego dbania o ząbki dziecka od samego początku. Bagatelizujemy higienę ząbkow mlecznych, opodajemy dzieciom za dużo cukru, a do dentysty idziemy dopiero jak ząbki zaczynają boleć. Przeczytaj, jak sprawić, by zęby twojego dziecka były zdrowe i piękne oraz jak zachęcić pociechę do tego, by sama chciała o nie dbać?Jak zachować higienę jamy ustnej u niemowlaka?

Przede wszystkim nie wolno bagatelizować higieny jamy ustnej od samego początku! Nie sugeruj się tym, że niemowlę wcale nie ma zębów albo że pije tylko mleczko!
Jamę ustną od pierwszych dni życia oczyszcza się gazikiem nałożonym na palec. Mogą to być też gaziki nasączone xylitolem. Podobnie postepuje się u dzieci, u których juz pojawia się pierwszy ząbek, aby powolutku rpzechodzić do pierwszych szczoteczek i past.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Próchnica to choroba zakaźna, co oznacza, że jeden ząbek zaraża się nią od drugiego. Dlatego tak ważne jest, by nie ignorować nawet malutkich zmian w mlecznych ząbkach! Nieprawdą jest, że mlecznych zębów się nie plombuje!

Główną przyczyną próchnicy jest niedokładne mycie zębów, a sprzyja jej też dieta bogata w cukier, która niestety jest plagą naszych czasów. W związku z tym najistotniejszym czynnikiem zapobiegającym próchnicy jest dokładne mycie ząbków po każdym posiłku, a przynajmniej 3 razy dziennie i ograniczenie cukru w diecie.

Kiedy pierwsza wizyta z dzieckiem u dentysty?

Odpowieź brzmi: kiedy pojawia się pierwszy ząbek! Niestety wciąż wielu rodziców zabiera dzieci do dentysty dopiero wtedy, kiedy w mleczakach już zaczyna grasować próchnica ... 
Sama zrobiłam ten błąd z Julką i potem bardzo go żałowałam, bo pierwsze wrażenia dziecka związane z bólem nie były dobrym początkiem przygody ze stomatologiem. Bardzo długo trwało, zanim Julia przyzwyczaiła się dow wizyt u dentysty, a w sumie nadal są dla niej sporym stresem. 
Z Szymkiem poszłam do dentysty już wcześniej, bo miał bodajże 3 latka i różnica w podejściu do dentysty jest diametralna - przy pierwszym borowaniu oprócz kilku łez nie było ani uciekania z fotela, ani histerii, a ni nawet specjalnego stresu w domu przed wizytą.

Potwierdzam zatem, że dla dobra dziecka i zarówno zdrowia zębów jak i komfortu psychicznego na wizytę u stomatologa należy iść jak najszybciej i chodzić regularnie bez względu na to, czy pojawiają się ubytki czy nie [oczywiście jeśli się pojawiają, sumienność wizyt i ich wyleczenie jest jeszcze bardziej istotna]


Jak zachęcić dziecko, by samo chciało dbać o ząbki i je myć?


Przede wszystkim od najmłodszych lat pokazywać dziecku, że sami dbamy o zęby, myć ząbki wspólnie przed lustrem w łazience, tłumaczyć, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Małym dzieciom należy myć zęby samemu, bo nie zrobią tego od samego początku tak jak należy. Najlepiej więc pozwolić, by na początku samo "pogmerało" w buzi szczoteczką, by potem "przejąć stery" i porządnie umyć ząbki.

Istotna we wpajaniu higieny jamy ustnej jest konsekwencja i rutyna, czyli stałe pory mycia ząbków i nieodpuszczanie [no chyba, że w naprawdę wyjatkowych przypadkach jak np. takich, kiedy dziecko po dniu pełnym wrażeń pada w ubraniu ...].

Wiadomo nie od dziś, że najlepiej dociera do dzieciaków nauka przez zabawę. Tak jak ze sprzątania robimy wyścigi a naleśniki zamieniamy w latające spodki pełne warzywnych ufoludków, tak i z mycia zębów warto na początku zrobić zabawę. Bardzo fajnym pomysłem jest mycie ząbków z klepsydrą, szczoteczka ze światełkami i alarmem czy na przykład wesoły kalendarz mycia ząbków, w którym wypełnia się poszczególne dni naklejkami.


Jaka szczoteczka i pasta będzie najlepsza dla twojego dziecka?

Oczywiście przede wszystkim trzeba dopasować rodzaj szczotki jak również pasty do wieku dziecka. Szczoteczki różnią się pod tym kątem przede wszystkim wielkością główki i miękkością włosia, natomiast pasty składem.

Dla maluszków od 0 do 36 miesięcy wybierz:

- gaziki do higieny jamy ustnej 
- pierwsze szczoteczki takie jak First Brush i Theeter Set 
- gryzakoszczoteczkę lub pierwszą szczoteczkę soniczną
- pastę bez fluoru

Dla dzieci od 3 do 6 lat idealne będą:

- szczoteczkę odpowiednia do wieku 3-6 lat np. KIDZSONIC
- pastę dla dzieci w tym wieku

Dla dzieci 6-letnich i starszych postaw na: 

- szczoteczkę dla dzieci w wieku powyżej 6 lat, np. KIDZSONIC 6+
- pastę do zębów dla dzieci 6+ 

Pasta Brush Baby 6+ - charakteryzuje się ona zawartością fluoru 1350 ppm, nie zawiera SSL ani parabenów, natomiast zawiera antybakteryjny xylitol. Ma przyjemny smak delikatnej mięty.

Szczoteczki KIDZSONIC zarówno 3-6 jak i 6+ charakteryzują się przede wszystkim:
  •  dopasowanymi do wieku dziecka wielkościami główki, różnymi długościami włosia pozwalającymi na dokładniejsze umycie zębów, 
  • timerami 2-minutowym [szczoteczka sama wyłącza się po 2 minutach szorowania] i 30-sekundowym [informacja o przejściu do nastepnego łuku zębowego]
  • 2 trybami pracy - podświetlenie bez wibracji sonicznych i kolorowe światełka z wibracjami
  • 3 wymiennymi główkami w zestawie,
  • są zasilane bateriami.Gabinety Przyjazne Małemu Pacjentowi

To lista gabinetów stomatologicznych, które uznane zostały za takie ze szczególnie przyjazną dla dziecka atmosferą, takie gdzie dzieci chodzą z przyjemnością i takie, gdzie ząbki leczy się z sercem! Listę gabinetów znajdziecie tutaj: Lista Gabinetów Przyjaznych Małemu Pacjentowi
Lista została stworzona [i jest wciąż aktualizowana] przez organizatora kampanii Zachęć Swoje Dziecko Do Mycia Zębów - markę Brush - Baby oraz Polską Akademię Stomatologii Dziecięcej.Ciekawa jestem, czy są tutaj gabinety, które wy znacie i odwiedzacie ze swoimi dziećmi? Naszych nie ma, ale muszę szczerze przyznać, że trafiliśmy dobrze - przynajmniej za drugim razem :)

Partnerem wpisu jest marka Brush - Baby Polska
 znajdziecie ją na Facebooku: KLIK
oraz na stronie internetowej: jakzachecic.pl


Koniecznie napiszcie o waszych doświadczeniach z pielęgnacją mleczaków i pierwszymi wizytami u dentysty!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola