Sprawdzone sposoby na kaszel i katar u dziecka.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na forach i grupach dla mam, jest pytanie o to, co podać dziecku na kaszel i katar? Wujek Google też spotyka się z tym dylematem niezwykle często! Postanowiłam zatem stworzyć małe kompendium wiedzy w tym zakresie i podzielić się z wami domowymi recepturami, babcinymi sposobami i sprawdzonymi przez nas specyfikami z apteki, które mogą pomóc naszym przeziębionym pociechom!
Babcine sposoby:

Cytryna, czosnek, cebula - to witaminowe bomby. Cytryna bombarduje zarazki niesamowitą dawką witaminy C, a o czosnku i cebuli mówi się, że to naturalne antybiotyki. Warto więc jeść cytrynę, czosnek i cebulę w różnej formie. Cebulę, czosnek i cytrynę  można próbować podawać w niewielkich ilościach dziecku ok. 2 roku życia.

Inhalacje z mięty, szałwii, rumianku. Bardzo dobrze oczyszczają zatkany nosek. Robi się je "tradycyjnie", czyli zaparza jedno z ziół w misce, a dziecko pochyla się nad naparem z ręcznikiem na głowie i wdycha noskiem parę.

Herbatka z kwiatu lipy

Bańki - sama nie próbowałam, ale nie sposób tu o nich nie wspomnieć, bo po latach zapomnienia stają się na powrót coraz bardziej popularne. 

Po prostu rosół! Wywar z kurczaka i warzyw ma niezastąpione działanie: mnóstwo witamin i działanie rozgrzewające. A można go podawać już małym dzieciom!

Termofor - kiedyś stosowało się takie gumowe, z wodą w środku, a teraz popularne są np. takie z pestkami wiśni. My właśnie taki mamy i gorąco wam go polecam! Pestki nagrzewają się bardzo szybko w mikrofalówce i bardzo długo trzymają ciepło wewnątrz pokrowca z materiału.


Domowe receptury


Mleko z miodem - kto z nas nie pił go w dzieciństwie! Najlepiej dodać do tego jeszcze masło i czosnek. Smak jest wtedy niestety niezbyt fajny, ale za to napój bardzo dobrze działa na gardło, nawilża błony śluzowe i dezynfekuje.

Syrop z cebuli - mój koszmar z dzieciństwa, ale jakże skuteczny! Moja mama robi go do dziś w bardzo prosty sposób: sieka cebulę, zasypuje ją cukrem bądź miodem (można dać jedno i drugie). Całość pozostawia w ciepłym miejscu na kilka dni aż cebula puści sok. Syrop ohydnie śmierdzi i nie smakuje najlepiej, ale działa! Moja mama robi też czasem modyfikacje i dodaje do syropu soku z cytryny, czosnku, majeranku.

Syrop z mniszka lekarskiego. Do jego przygotowania potrzebne są świeże główki mlecza, więc należy przygotowywać go wiosną. Potrzebujemy 1 litr kwiatów mlecza (lub ok. 100 główek), 2 cytryny, litr wody i kilogram cukru. Trzeba gotować kwiaty mlecza ok. 15 minut, a następnie ostudzić wywar i po 24 godzinach przecedzić go. Kolejny etap to dodanie do wywaru soku z cytryny i cukru, a na koniec gotujemy całość aż do uzyskania konsystencji lejącego miodu. Syrop przelewamy do butelek lub słoiczków, w których można go trzymac przez kilka miesięcy.


Specyfiki z apteki


Sinecod, Hederasal, Pecto Drill - sprawdzone przez nas syropy, które u nas faktycznie na ten kaszel pomagają.

Maść majerankowa - można ją stosować już u maluszków, a posmarowany nią mały nosek od razu łatwiej oddycha i oczyszcza się.

Plasterki Aromactiv - całkiem dobrze oczyszczają nosek, szczególnie w nocy. Plusem jest to, że nie trzeba dotykać noska, a dziecko nie ma dyskomfortu związanego z maścią, ale minus jak dla mnie to wysoka cena. Myślę, że olejki np. eukaliptusowy czy mięta też spełnią swoje zadanie pokropione na pościel albo bluzeczkę.

Maść rozgrzewająca Wix albo olejek kamforowy - wypocić się, to jeden z najlepszych sposobów na zwalczenie przeziębienia i grypy, szczególnie, gdy towarzyszy mu gorączka.


Mam nadzieję, że mój krótki poradnik choć troszkę ci pomógł i udało się pokonać kaszel i katar u twojej pociechy! Pamiętaj, że u każdego sprawdza się co innego (dotyczy to szczególnie leków, o których wspomniałam). Ja chętnie poznam również twoje sposoby na walkę z przeziębieniem u dziecka!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola