Najbardziej kontrowersyjna książka dla dzieci tej jesieni - 'Wielki konkurs kup' Guido van Genechtena.

Kupa. Sam dźwięk tego słowa powoduje dość skrajne reakcje: u dzieci przeważnie zawstydzenie albo śmiech, a u dorosłych wstręt. A przecież to jest coś, co dotyczy każdego z nas. Nic nadzwyczajnego w sumie. A jednak wolimy o tym nie mówić. Tymczasem Guido van Genechten napisał o kupie książkę dla dzieci... "Wielki konkurs kup" to nowość w naszej biblioteczce. Kiedy usłyszałam o tej książce poczułam dziwny ucisk w żołądku. Nieeee, no kupa? Kupa w książce dla dzieci? Serio?  😕 Kompletnie tego nie widziałam... Ale jednocześnie byłam bardzo zaintrygowana pomysłem Guido van Genechtena na temat jego kolejnej książki dla najmłodszych!

Dzięki Wydwnicwtu Adamada, które wydało tę książkę, trafiła ona do naszych rąk. Pierwszego dnia została przeczytana co najmniej sześć razy... 😅 Szczególnie Szymonowi przypadła do gustu historyjka króla Kupko, jego poddanych i konkursu na ... najpiękniejszą kupę...

A mnie? Powiem szczerze, że mam mieszane uczucia. Z jednej strony wyrosłam na baśniach Andersena i jakoś trudno mi się przyzwyczaić do tego, że porusza się w literaturze dla dzieci takie sprawy, jak ... ekhm ... ta właśnie, a z drugiej to fascynujące, że w dzisiejszych czasach pisze się książki dla dzieci właściwie na każdy temat i wielu autorów potrafi nawet trudny temat ubrać w takie słowa i ilustracje, że czyta się i ogląda z zainteresowaniem - zarówno dzieciom jak i dorosłym. Tak właśnie zrobił to Guido van Genechten w swojej najnowszej książce.

Mamy tu Króla Kupko i organizowany przez niego doroczny konkurs ... kup. Autor dokonuje swoistego "przeglądu" kup zwierząt - od słonia po mrówkę i wybiera najbardziej efektownne ... bobki. Jest kreatywnie, pomysłowo i wesoło. I okazuje się, że wcale nie trzeba być dużym i być w centrum uwagi  żeby wygrać.

Ilustracje barwne i zabawne, mimo tak "śliskiego" tematu. Duży format i twarda oprawa dodają książce efektowności.

Tylko, co to wszystko ma na celu? Po co poruszać w książce dla dzieci temat ... kupy? W tym samym celu, co inne tematy trudne, a nawet te z gatunku tabu: by dziecko z tematem oswoić i pokazać, że jest czymś normalnym i naturalnym. Moim zdaniem akurat ta książka i TEN temat będą ważne dla dziecka w trakcie nauki nocnikowania i później w treningu czystości. Osobiście znam dzieci, które długo miały problem z grubszymi sprawami i myślę, że takie podejście do tematu - z humorem - mogłoby takim delikwentom pomóc (i ich rodzicom ;)).


Każdy musi sam ocenić przydatność i estetykę tej książki, ale na pewno jest ona jedną z bardziej kontrowersyjnych książek dla dzieci tej jesieni i warto się z nią zapoznać!

Więcej na stronie Wydawnictwa Adamada, które wydało "Wielki konkurs kup": TUTAJ


O innej książce tego autora przeczytasz tutaj: "Gustaw niestraszny duch".


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola