5 rzeczy, na które nie zwrócisz uwagi adaptując poddasze na mieszkanie, a powinieneś!

Jesteśmy na finiszu. Jeszcze tylko ostatnie szlify przy ogrzewaniu oraz podłogi i będzie można się wprowadzać do naszego nowego mieszkania na poddaszu. Nasz projekt "Adaptacja poddasza na mieszkanie" nie skończy się, ale wejdzie w nowy etap.Chyba nie muszę wam pisać, jak bardzo nie mogę się tego doczekać! Będę was niedługo bombardować wpisami na temat urządzania wnętrz, a tymczasem kilka moich spostrzeżeń ważnych przy adaptacji strychu na mieszkanie. Niekoniecznie o tym pomyślicie wtedy, kiedy trzeba... No chyba, że przeczytacie ten wpis :).


1. Wysokość skosu a wysokość mebli.

Skosy na poddaszu rzecz raczej oczywista, jednak nie trzeba ich robić do samego końca dachu, a w ustalaniu ich wysokości kluczowa powinna być dla nas wysokość mebli, które mają pod nimi stać. U nas to szczególnie ważne w kuchni, gdzie wszystkie szafki będą stały pod skosem. Na tej podstawie ustalaliśmy wysokość: 85 cm.

2. Ulokowanie łazienki - skosy a wanna, prysznic i wc.

Włazience też mamy skos, a tu dopasowanie wysokości i lokalizacji jest właściwie najważniejsze, bo trzeba móc wygodnie usiąść na kibelku i wejść do wanny nie waląc głową w sufit albo w podłogę. Okazuje się, ze to wcale nie takie proste... 
My trochę żałujemy i obawiamy się, że wannę postawiliśmy [na razie w wyobraźni] pod skosem, bo dopiero po wyprowadzeniu rur do wody i kanalizacji pomyśleliśmy o rozmiarach wanny. W przyszłości planujemy zmienić zwykłą na rogową, która pasowałaby idealnie. 
Co do wc, to znam przypadek, kiedy facet musi się nieźle wygiąć, żeby się wysikać, bo kibelek umiejscowiony jest właśnie pod skosem. Dlatego u nas będzie na prostej ścianie :).

3. Strona, w którą otwierają się drzwi.

Do środka czy do zewnątrz. Istone z wielu względów m.in. biorąc pod uwagę umiejscowienie mebli i sprzętów, ale na poddaszu też ze względu na belki i skosy. Trzeba kombinować tak, żeby nie walić drzwiami w belki i jednocześnie móc otworzyć je i zamknąć do końca, nie kolidując ze skosami. Czasem konieczne są specjalne drzwi - bardzo wąskie albo skośne, na zamówienie. U nas na szczęście udało się obejść bez tego, a dodatkowo wyhaczyłam drzwi w promocji przecenione z ponad 300 na 30 zł za skrzydło... :)

4. Wielkość grzejników, a wysokość od podłogi do okna.

Na poddaszu często wysokości są inne niz w standardowych mieszkaniach. U nas na przykład sufit jest nieco niżej niż tu, gdzie mieszkamy obecnie - 216 cm od podłogi do sufitu. Atomatycznie wpływa to również na umiejscowienie okien i wysokość ścian od podłogi do parapetu. Pod oknami zwykle montujemy grzejniki, więc to dość istotna kwestia, jaką trzeba wziąć pod uwagę w swoich pomiarach i doborze kaloryferów. U nas są 60-tki i 50-tki, ale przyznam się szczerze, że to były strzały - nie myśleliśmy o tym podczas kupowania grzejników. Na szczęście udało nam się wstrzelić ;).

5. Rozmieszczenie gniazdek i włączników.

Niby ważne w każdym mieszkaniu, ale skosy i belki robią swoje i trzeba dokładnie przemyśleć, gdzie zmieści się kuchenka, gdzie lodówka, a gdzie uda się postawić ruter. U nas w jednym pokoju gniazdka umieściliśmy bez pomyślunku i niestety pewnie trzeba będzie kombinować z przedlużaczem, a jeśli nie, to mamy trochę ograniczone manewry jeśli chodzi o ustawianie mebli. Dlatego warto to naprawdę dobrze przemyśleć!


Na deser kilka zdjęć stanu prawie aktualnego naszego mieszkania [prawie, bo ciągle udoskonalamy, a lada dzień w koncu ruszymy z podłogami]. Zdjęcia jeszcze przed ostateczną, końcową warstwą farby [Śnieżka - najlepsza!] i końcowym etapem malowania belek:Podoba wam się temat remontu, budowania, aranżacji poddasza na mieszkanko? Chcecie więcej takich wpisów? Dajcie znać, a się pojawią :).

Napiszcie też koniecznie, co wy byście dodali do tej listy - o czym warto pamiętać robiąc mieszkanie, a pamięta się niestety nie zawsze? Moze i mnie dzięki wam uda się jeszcze uniknąć jakiegoś błędu!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola