Jak rozbudzić w dziecku zainteresowanie kredkami i farbami? [+ KONKURS z marką Bambino!]

Wydawać by się mogło, że rysowanie i kolorowanie to czynności zupełnie naturalne dla dzieci. Nie zawsze jednak jest tak, że nasza pociecha wcześnie zaczyna interesować się zabawami plastycznymi, a czasem wręcz ma do nich niechęć. Większość rodziców martwi brak zainteresowania kredkami i arbami u kilkulatka. Też przez to przechodziłam, a potem ... zostałam przez moje dzieci niesamowicie zaskoczona! Dziś chcę ci doradzić, co możesz zrobić, by rozbudzić w dziecku zainteresowanie kredkami i farbami!
Są dzieci, które niemal rodzą się z kredką w ręku. Już w wieku 3 lat potrafią narysować coś, co rzeczywiście daną rzecz przypomina ;). A tak poważnie mówiąc, mam w rodzinie chłopca, który mając 6 lat wygrywa ogólnopolskie konkursy plastyczne i to, co tworzą jego rączki jest naprawdę piękne! Nie każde dziecko jednak garnie się do kredek i farb, a jeśli się już zainteresuje, to często jego prace mocno odbiegają od naszych rodzicielskich wyobrażeń. Czy powinno nas to martwić? I jak wzbudzić w dziecku zainteresowanie zabawami plastycznymi?

Prawda jest taka, że dzieci są różne. Jak mówią eksperci nie jest tak, że możemy nasze dzieci kształtować jak glinę, bo rodzą się one już z pewnymi predyspozycjami. Nie każdy malec będzie spędzał godziny na rysowaniu i malowaniu, a  w przyszłości będzie jak Picasso. Z drugiej strony umiejętność posługiwania się kredką i pędzelkiem jest ważna dla rozwoju zdolności manualnych i wspiera późniejszą naukę pisania. Warto więc rozwijanie tych zainteresowań w dziecku wspierać!


Jak rozbudzić w dziecku zainteresowanie rysowaniem, malowaniem i innymi zabawami plastycznymi?

 1. Przede wszystkim NIE ZMUSZAĆ. Naciskanie i wkładanie kredki w rączkę dziecka na siłę może przynieść jedynie odwrotny skutek!
 2. Pokazywać, jakie to fajne! Przede wszystkim na swoim przykładzie. Siąść przy dziecku z kredkami i kartką i rysować opowiadając przy okazji, co pojawia się na papierze. Nawet jeśli dziecko od razu samo nie złapie za ołówek, na pewno świnki, autka czy domki pojawiające się na kartce zaczną wzbudzać jego zainteresowanie. Krok po kroku!
 3. Proponować różne techniki i sposoby. Farby to nie tylko malowanie pędzlem po kartce, ale też po twarzy albo starej koszulce albo palcami po wielkim kartonie rozłożonym na podłodze! Taka forma zabawy plastycznej na pewno spodoba się kilkulatkowi bardziej! Zabawy plastyczne to też wydzieranki, robienie kartek z papieru, lepienie z plasteliny... Możliwości są nieograniczone!
 4. Dawać swobodę i pole do popisu. Nie biegać ze ścierką za malcem chlapiącym farbą po stole i nie nakazywać, że praca ma wyglądać tak jak nam się to podoba! Zabawy plastyczne muszą dawać dziecku pole do popisu dla wyobraźni! Trzeba zadbać o to, by mogło bez obaw brudzić i chlapać!
 5. Chwalić. Nawet jeśli nie od razu słońce wychodzi idealnie okrągłe, a ściany domku proste trzeba zauważać postępy dziecka. Można delikatnie wskazywać, co warto w rysunku poprawić, ale zawsze trzeba zwracać uwagę na zalety pracy, a przede wszystkim same chęci malca!
 6. Dać CZAS! Często okazuje się, że to właśnie czas był dziecku potrzebny najbardziej, by doszło do etapu zainteresowania zabawami plastycznymi! Każde dziecko rozwija się w swoim tempie i nie ma nic złego w tym, że jedno pięknie rysuje w wieku 3 lat a drugie dopiero w wieku 5 bierze się za kredki i farby.
Moje dzieci potrzebowały czasu - teraz oboje uwielbiają zabawy plastyczne!

W przypadku moich dzieci kluczowy okazał się ostatni punkt mojej listy, czyli właśnie CZAS! Julia, która jeszcze jako czterolatka nie interesowała się rysowaniem w ogóle, teraz bez przerwy coś tworzy, a z plastyki przynosi same 5 i 6. Szymon podobnie - nie interesował się kredkami długi czas, aż pewnego dnia sam z siebie usiadł i zaczął rysować. Miał wtedy 4 latka. Teraz nie ma dla niego dnia bez rysowania, kolorowania, a zaczyna też sam z siebie pisać cyferki i literki, mimo że nie chodzi jeszcze do przedszkola. 
Bardzo mnie to cieszy, bo widzę, jak rozwijające są dla nich zabawy plastyczne. Począwszy od rozwoju wyobraźni, kreatywności, poprzez poznawanie świata i wyrażanie emocji aż po zdolności manualne. Sama zresztą scrapuję [możecie podglądać moje poczynania na facebookowym profilu KartOlki i w zakładce Scrapbooking], więc wiem, jak wiele daje takie tworzenie!


Kilka prac Szymona:
Bambino - przybory najlepsze od pokoleń!

Szymonowi i Julii w zabawach plastycznych, a także w szkole towarzyszą od samego początku przybory marki Bambino. Kredki i farby, które ja pamiętam ze swojego dzieciństwa nadal są najlepszym wyborem do szkoły, przedszkola i domu! Przybory zyskały nową, bardziej kolorową szatę graficzną i wzbogaciły się o złote i srebrne kolory - zarówno w kredkach ołówkowych, farbach plakatowych jak i plastelinie.

Kredki i farby wyróżniają się wyjątkowo intensywnymi kolorami. Kredki są miękkie i kolorowanie nimi staje się dzięki temu prawdziwą przyjemnością!

W rączki Szymona trafił niedawno zestaw idealny dla debiutującego przedszkolaka. W kartonowym pudełku z uchwytem znajdowały się: 

kredki Bambino 12 kolorów
kredki trójkątne 12 kolorów
plastelina 12 kolorów
farby plakatowe 10 kolorów
flamastry 12 kolorów
zeszyt w okładce laminowanej, format A5, 16 kartek, krata
ołówki do nauki pisania


Wszystkie przybory Bambino są produkowane w Polsce zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie bezpieczeństwa zabawek oraz rozporządzeniem Ministerstwa Gospodarki w sprawie zasadniczych wymagań dla zabawek. Dając je dzieciom jestem więc w 100% spokojna o ich bezpieczeństwo!


KONKURS!


Laureatką konkursu została Justyna Smoleń - Adamczak!

Justyna się nie zgłosiła, więc wybrałam nową zwyciężczynię: Patrycja Głogowska 

Obie panie nie zgłosiły się po nagrodę...
Szkoda :(

Wybieram trzeci raz i chyba już ostatni, bo jeśli i tym razem nie zgłosi się laureatka, jakoś inaczej rozwiążemy kwestię tej nagrody...

Monika Dz -
gratuluję i zapraszam na priv wokoldzieciblog@gmail.com

[P.S. Ja mam podobne wspomnienie z herbatą nalewaną prosto z wielkiego, metalowego gara na koryatrzu i jajecznicą smażoną na ognisku na biwakach :)]
 Razem z St. Majewski mamy dla was super zabawę, w której do wygrania taki oto worek pełen plastycznych niespodzianek!


 • Organizatorem konkursu jest blog Wokół Dzieci, a fundatorem nagrody St. Majewski. 
 • Konkurs dla fanów Wokół Dzieci i Kolorowy Świat Bambino
 • Zadanie konkursowe: opisz w 4-5 zdaniach twoje najpiękniejsze wspomnienie z czasów szkolnych!
 • Nagrodą jest worek pełen przyborów plastycznych pokazany na zdjęciu :).
 • Wygrywa 1 osoba.
 • Każdy może wziąć udział w konkursie tylko raz zamieszczając jedną odpowiedź w komentarzu pod Tym wpisem na blogu.
 • Zamieszczając zdjęcie akceptujesz warunki niniejszego regulaminu.
 • Uczestnik musi być pełnoletni i posiadać prawa autorskie do zamieszczonego tekstu.
 • Wysyłka nagrody tylko na terenie Polski.
 • Czas trwania konkursu 15 - 23.08.2017
 • Wyłonienie zwycięzcy do 3 dni od zakończania konkursu.
 • Zwycięzca zostanie ogłoszony w tym wpisie oraz na Facebooku.
 • Na zgłoszenie laureata czekam 3 dni robocze na maila: wokoldzieciblog@gmail.com lub poprzez wiadomość prywatną na Facebooku.
 • Po regulaminowym czasie wybieram kolejną osobę.
 • Facebook nie ma nic wspólnego z organizacją konkursu.
 • Udział w konkursie jest dobrowolny.

Miłej zabawy!

Wpis powstał we współpracy z St. Majewski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola