Zafunduj dziecku prawdziwą szkołę - "Leśną szkołę dla każdego"! [albo ... WYGRAJ!]

Najfajniejsze zabawy, które pamiętam ze swojego dzieciństwa odbywały się w lesie. Z rodzeństwem budowaliśmy domki, robiliśmy łuki z leszczyny i zawieszaliśmy huśtawki na drzewach. Dzisiaj niestety zabawy na świeżym powietrzu, w lesie, na łące często przegrywają z grami komputerowymi i telewizją. Autorzy książki "Leśna szkoła dla każdego" Peter Houghton i Jane Worroll przychodzą z pomocą rodzicom i nauczycielom, którym brakuje pomysłów, by przekonać dzieci do spędzania czasu na dworze. 


"Leśna szkoła dla każdego" to wyjątkowa książka, która sprawi, że las przestaje jawić się jedynie jako miejsce spacerów albo co gorsza nudna alternatywa [!] dla bajek w telewizji i gier komputerowych, a zaczyna być miejscem, w którym można wspaniale się bawić. Nawet współczesne dzieci można do tego przekonać - tego dowodzą autorzy tego przewodnika. Książka przeznaczona jest dla rodziców, opiekunów i nauczycieli, a pod ich okiem - dla dzieci.


Leśne szkoły to ruch funkcjonujący na całym świecie, którego założeniem jest ponowne  zbliżenie dzieci do natury. W jaki sposób? Przede wszystkim wprowadzając edukację przyrodniczą przez zabawę, lecz także traktując kontakt dzieci z przyrodą jako formę terapii. Autorzy  niniejszej książki podkreślają jak ważne dla rozwoju emocjonalnego każdego dziecka jest to, by być blisko natury.

Znajdziesz tu mnóstwo pomysłów na aktywność na łonie przyrody dla dzieci w każdym wieku. Książkę podzielono na cztery rozdziały: 
 • Odkrywanie przyrody,
 • Leśne dzieła sztuki
 • Radzę sobie w lesie
 • Zabawy w życie lasu


Każdą zabawę / aktywność opisano w bardzo przystępny sposób i opatrzono ilustracjami. Jest robienie biżuterii z owoców lasu, jest rozpalanie ogniska za pomocą krzemieni, jest budowanie szałasu i jest zabawna gra w pisklęta zbierające kolorowe dżdżownice. Do wyboru do koloru. Wystarczy trochę wyobraźni, aby zaproponowane zabawy rozbudować lub uprościć - zależnie od wieku dzieci, warunków i potrzeb. 

To tyle jeśli chodzi o opis tego, co znajdziesz w tej książce, a teraz kilka słów o moich odczuciach.
 Jak wspomniałam na początku tego wpisu, najpiękniejsze zabawy mojego dzieciństwa kojarzą mi się właśnie z lasem, tuż obok którego mieszkałam. Teraz nadal mieszkam blisko lasu, a jednak moje dzieci ciągnie tam o wiele mniej niż kiedyś mnie. Nie da się uniknąć technologii, coraz bardziej wymyślnych zabawek, coraz większej ilości bodźców, które "atakują" nasze dzieci zewsząd. To wszystko sprawia, że nawet maluchy wychowujące się na wsi, blisko natury, są tak naprawdę od niej oddalone. Warto to zmieniać!Choćby dzięki takim książkom jak ta.

Aktywności zaprezentowane przez autorów bardzo mi się podobają. Jest tu wiele zabaw, na które sama bym nie wpadła, a które na sto procent spodobają się dzieciom! Przyznam też szczerze, że i rodzic może się wiele z tej książki nauczyć [np. wiązać węzły] jak również bawić się tak samo dobrze jak dzieci.


Także "Leśna szkoła..." pod pachę i ruszamy jutro na wycieczkę do lasu! :)
Jeden egzemplarz "Leśnej szkoły dla każdego" trafi do kogoś z was -------> KONKURS NA FACEBOOKU :).

3 komentarze:

 1. Zapowiada się bardzo ciekawa pozycja! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale niestety link do konkursu nie działa...

  OdpowiedzUsuń
 3. Żyć nie umierać9 czerwca 2017 23:11

  U nas dzieci parę razy w roku szkolnym jeżdżą do nadleśnictwa i mają kilkugodzinne tam zajęcia z leśniczym. Nazywamy to wyjazdem do zielonej szkoły. Za to u mojej bratanicy w szkole wyjazd do zielonej szkoły oznacza, że jadą gdzieś na kilka dni i tam mają sporo zajęć w terenie. Czyli są szkoły, które potrafią zorganizować dzieciom kontakt z naturą. Ale na pewno takie książki jeszcze by im w tym mogły pomóc ;)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola