Jak pomóc dziecku efektywnie uczyć się języków obcych?


Żyjemy w takich czasach, w których umiejętność biegłego posługiwania się obcymi językami jest niezwykle ważna. Ułatwia nam ona życie na wiele sposobów: w podróży, w pracy, ale też i zwyczajnych kontaktach, bo na swojej drodze spotykamy coraz częściej obcokrajowców. Właśnie dlatego warto dbać o to, by języki obce nie były … obce naszym dzieciom! Nauka języka w szkole to jednak najczęściej za mało... Jak zatem wspomóc dziecko w nauce języków obcych?Chciałabym, aby moje dzieci biegle posługiwały się językiem obcym, a najlepiej przynajmniej dwoma: angielskim i niemieckim. Mam świadomość tego, że w obliczu świata stającego się globalną wioską, jest to niezwykle ważne. Julia świetnie sobie radzi z językiem angielskim i często wplata angielskie zwroty do codziennego języka. Brzmi to zabawnie, ale jest dowodem na to, że dzieci mają łatwość przyswajania sobie języków obcych. Dlatego też warto pociechy w tym wspierać!

Jak zatem pomóc dziecku efektywnie uczyć się języków obcych? Wysłać na korepetycje? Zapisać na kółko zainteresowań? Puszczać bajki w języku obcym? A może coś jeszcze innego?

Zanim odpowiem na te pytania, podam wam taki przykład: kilka moich koleżanek w liceum miało ogromny problem z językiem angielskim. Jedynki, „zagrożenia”, a nawet zdawanie komisyjne w wakacje... Ani me, ani be po angielsku, że tak kolokwialnie powiem. Po szkole jedna z drugą wyjechały za granicę, a konkretnie do Wielkiej Brytanii. I pewnie się domyślacie, jaki jest finał tej krótkiej historyjki. Otóż tak – po kilku miesiącach mówiły płynnie po angielsku, a dziś po latach to już śmigają prawie jak rodowite Brytyjki. Pobyt w angielskim środowisku okazał się najlepszym nauczycielem! Podobne rezultaty dzieci i młodzież mogą osiągnąć uczestnicząc w obozie językowym za granicą.Dziecko „rzucone” w obce środowisko i w pozytywnym znaczeniu tego słowa „zmuszone” do posługiwania się językiem obcym w różnych, codziennych sytuacjach o wiele łatwiej go sobie przyswoi, niż podczas zajęć w szkole, na kursie językowym czy też na korepetycjach w Polsce. Obóz językowy to połączenie nauki z wypoczynkiem: dziecko jedzie w nowe ciekawe miejsce, zwiedza, poznaje nowych ludzi, nawiązuje przyjaźnie, rozwija swoje zainteresowania, próbuje nowych rzeczy, a jednocześnie dzięki pobytowi w międzynarodowej grupie, za granicą, pomocy doświadczonych nauczycieli wykorzystujących efektywne metody nauczania, przyswaja sobie język. Do mnie to przemawia!
GLOSSA Szkoła JęzykówObcych z siedzibą w Krakowie to jedna z największych szkół tego typu w Polsce, które organizują obozy językowe za granicą w takich krajach jak Wielka Brytania, Niemcy, Austria, Szwajcaria, Hiszpania, Francja, Malta a nawet USA i Kanada.

W ofercie szkoły GLOSSA znajdują się różne rodzaje obozów językowych dla dzieci i młodzieży, które pozwalają dopasować wyjazd do wieku i zainteresowań uczestników (np. classic, adventure, sport ).

Możecie poczytać o nich pod tym linkiem: RODZAJE OBOZÓW JĘZYKOWYCH ZA GRANICĄ Moim zdaniem każdy znajdzie tu coś dla siebie. Mnie najbardziej podoba się pomysł obozu tematycznego!
Obozy organizowane przez Szkołę Języków Obcych GLOSSA są dla różnych grup wiekowych i obejmują dzieci i młodzież w wieku od 8 do 17 lat.

Organizacja obozu obejmuje właściwie wszystko: od przelotu, przez zakwaterowanie, po zajęcia dodatkowe takie jak: wycieczki, warsztaty tematyczne, gry terenowe zajęcia sportowe, wieczory filmowe itp. Duży nacisk kładzie się na tak istotne dla każdego rodzica bezpieczeństwo dziecka podczas takiego wyjazdu. Organizatorzy zapewniają małym uczestnikom ubezpieczenie i opiekę w trakcie lotu, a stosunek liczby opiekunów jest wysoki w stosunku do liczby kursantów, co także ma istotny wpływ na bezpieczeństwo najmłodszych. Rodziny goszczące uczestników obozów są dokładnie sprawdzane po to, aby uczestnicy obozu mogli czuć się u nich komfortowo i w pełni bezpiecznie. Powiedziałabym taki „full service” :).Czy taki wyjazd ma jakieś minusy? Przeszkodą może być tutaj jedynie cena, bo taki wyjazd nie jest tani i nie każdego na niego stać. Z drugiej strony 2 tygodniowy wyjazd do Hiszpanii, z 40 lekcjami o długości 45 minut, pełnym wyżywieniem, z szerokim zakresem zajęć dodatkowych to koszt 5615 zł. Dużo? Zależy z jakiej perspektywy na to patrzeć. Zwyczajny weekend nad morzem może być dziś kosztem rzędu tysiąca złotych, zatem sami oceńcie... A obóz językowy to przecież nie tylko nauka, to także niezapomniane wspomnienia!

Na pewno jeżeli dysponujemy środkami finansowymi, warto pomyśleć o skorzystaniu z wyjątkowych możliwości, jakie daje dziecku wyjazd na obóz językowy za granicą. Z pewnością będą to dobrze zainwestowane pieniądze!

Więcej informacji o obozach językowych za granicą dla dzieci i młodzieży znajdziecie na stronie: obozy-jezykowe.com.


Wpis powstał we współpracy z: GLOSSA Szkoła Języków Obcych.

[Grafiki pochodzą ze strony Szkoły GLOSSA]4 komentarze:

 1. Kontrowersyjne z tym rzucaniem, ale wiem, co masz na myśli i w pełni się z Tobą zgadzam. Mam w swoim otoczeniu osoby, który po wyjeździe za granicę musiały sobie poradzić i radzą sobie świetnie, a językiem po roku przebywania z obcokrajowcami mówią lepiej niż po 6 latach nauki w szkole.

  OdpowiedzUsuń
 2. Hmm.. Mnie osobiscie nie stać by było na wyslanie dziecka na taki obóz. Nawet gdyby było, to i tak bym nie wysłał.. No chyba, że było by to marzeniem mojego dziecka. Moja zona chodziła przez kilka dobrych lat do szkoły jezykowej i po zakonczeniu nauki nie dawali jej żyć. Ciągle telefony, ze specjalnie dla niej nowy kurs powstaje. Dla takich szkol liczy siectylko kasa.. To jest biznes i tyle. Takie jest tylko moje zdanie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super dzieciaczki13 czerwca 2017 12:08

  Mój brat cioteczny jeździł na takie obozy i faktycznie nauczył się języka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Aneta Skierkowska14 czerwca 2017 08:32

  Niedawno miałam okazję tłumaczyć tekst z języka rosyjskiego na temat: "Jak zostać poliglotą?", a więc w jaki sposób efektywnie uczyć się języków? Polecam po prostu... czytanie NA GŁOS. Czytanie prasy zagranicznej, książek itp. - znajomym lub sobie samemu. Codziennie! Oczywiście należy tu znać podstawy danego języka, aby osiągnąć sukces, który nie przyjdzie od razu, trzeba trochę czasu, ale warto ten czas poświęcić.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola