Co zrobić, kiedy ukąsi kleszcz?


Kleszcz to malutki owad z rodziny pajęczaków, który mimo swoich maleńkich rozmiarów budzi lęk. Słusznie, bo jego ukąszenie może powodować bardzo poważne choroby takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu. Powszechnie uważa się, że kleszcze spotyka się głównie w lasach, ale tak naprawdę może on nas ukąsić prawie wszędzie: bytują w trawach, krzewach, parkach. Co zrobić, gdy ciebie lub maluszka ukąsi kleszcz? Przede wszystkim nie panikuj!


Jak rozpoznać kleszcza?


Przede wszystkim po każdym pobycie na dworze, szczególnie w lesie czy parku, dokładnie oglądnij siebie i dziecko. Czasami kleszcza zauważysz od razu, bo wpije się w widoczne miejsce, ale często bywa tak, że trzeba go po prostu znaleźć, bo kleszcze lubią ciepło i wilgoć i w związku z tym wpijają się w miejsca takie jak pachy, pachwiny, pod kolanami, we włosach. Często alarmującym sygnałem jest swędzenie w miejscu ukąszenia. 
Kleszcze są początkowo naprawdę malutkie: od 0,5 mm w stadium larwy do 1,5 mm w stadium późniejszym. Wraz ze ssaniem krwi oczywiście rosną,  nasycone odpadają same. Może to trwać jednak nawet do kilkunastu dni.

Co zrobić, gdy znajdziesz kleszcza u siebie lub dziecka?


Krótka instrukcja postępowania w przypadku ukąszenia przez kleszcza:

1. Nie panikuj!

2. Jak najszybciej usuń kleszcza ze skóry!

Jak?

Chwyć go pęsetą lub palcami jak najbliżej główki i pociągnij zdecydowanym ruchem. 
Ważne, by kleszcza usunąć w całości!

Jeśli obawiasz się usuwać kleszcza samemu, udaj się do przychodni, aby zrobiła to pielęgniarka.

3. Zdezynfekuj ranę!

4. Dokładnie obejrzyj miejsce ukąszenia i sprawdź, czy nic nie zostało w skórze. 

5. Obserwuj miejsce ukąszenia przez dłuższy czas.

Szacuje się, że największe ryzyko zarażenia boreliozą czy inną choroba odkleszczową jest wtedy, gdy kleszcz siedział w skórze dłużej niż 24 godziny. Wtedy zaleca się obserwowanie ranki nawet do miesiąca po ukąszeniu.

Czego robić NIE WOLNO?
 1.  Smarować kleszcza masłem czy innym tłuszczem.
 2. Urywać kleszcza po kawałku.
 3. Bagatelizować ukąszenie czy niepokojące objawy po wyjęciu kleszcza.


Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu chorób. Najczęściej jednak zarażają boreliozą i wywołują kleszczowe zapalenie mózgu. Inne choroby przenoszone przez kleszcze to: anaplazmoza granulocytarna, bartonelloza, babeszjoza, tularemia, neoerlichioza, gorączka Q.

Większość chorób przenoszonych i powodowanych przez kleszcze atakuje układ nerwowy. 

Szacuje się, że boreliozę w Polsce może przenosić ok. 30% kleszczy. Nigdy jednak nie możemy mieć pewności, czy akurat ten kleszcz, który nas ukąsił znajduje się w tych 70% czy w 30%...

Jakie objawy po ukąszeniu kleszcza powinny zaniepokoić?

 1. Rumień w miejscu ukąszenia, ale też rumień wędrujący - pojawiający się w innych miejscach niż ukąszone.
 2. Nagłe, napadowe bóle głowy.
 3. Bóle stawów i mięśni.
 4. Zaburzenia widzenia i równowagi.

Symptomy borelizoy czy innej choroby odkleszczowej mogą nie być oczywiste. Często pojawiają się początkowo sporadycznie, a dopiero potem nasilają się. Dlatego każdy niepokojący objaw, który zaobserwujesz po ukąszeniu przez kleszcza, warto skonsultować z lekarzem!

Boreliozę leczy się antybiotykami. Im szybsze rozpoczęcie leczenia, tym większa szansa na wyzdrowienie.

Czy można się uchronić przed kleszczami?

Istnieją preparaty odstraszające - podobnie jak na komary - jednak ich skuteczność nie jest stuprocentowa. Zdarzało mi się popsikać jakimś specyfikiem, a i tak przynieść kleszcza z lasu. 

Nie wyobrażam też sobie zupełnej izolacji od miejsc, w których kleszcze występują. Jest to nierealne szczególnie na wsi. Wyznam szczerze, że w dzieciństwie miałam niezliczoną ilość kleszczy, a o boreliozie mało kto słyszał...

Jedyne, co możemy zrobić, to obserwować się i dokładnie oglądać po powrocie ze spaceru, z  lasu, parku czy podczas pobytu na wsi. Polecam cowieczorne oglądanie siebie i dzieci przed kąpielą w poszukiwaniu nieproszonych gości. W razie znalezienia kleszcza  - bez paniki - usuń go jak najszybciej, a jeśli się boisz udaj się do przychodni, gdzie uzyskasz pomoc.


Źródła: iozn.pl, poradnikzdrowie.pl, domzdrowia.pl


5 komentarzy:

 1. Przydatny i merytoryczny tekst. Dodałabym jeszcze, że kleszcza nie wolna polewać żadnym olejkiem!!! (w internecie można znaleźć ostatnio filmiki pokazujące jak kleszcz dosłownie ucieka z miejsca ugryzienia po polaniu go olejkiem miętowym).

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo przydatny wpis - idealnie na czasie,

  ponieważ sezon ukąszeń w pełni

  OdpowiedzUsuń
 3. Aneta Skierkowska16 czerwca 2017 16:05

  I jeszcze przed opuszczeniem miejsca ukąszenia zdąży wpuścić toksyczną substancję, która może doprowadzić do ciężkich schorzeń, jeśli ten to akurat kleszcz jest akurat zakażony boreliozą.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sylwia Antkowicz17 czerwca 2017 07:32

  Japewnie wolałabym udać się szybko do przychodni, bo bałabym się, że nie wyciągnę kleszcza w całości

  OdpowiedzUsuń
 5. lepiej wiedzieć więcej niż mniej zwłaszcza jeśli chodzi o zdrowie, dlatego bardzo polecam ubrania odstraszające złośliwe owady (komary, moskity, wszy, pchły) i niebezpieczne pajeczaki jak kleszcze, które zawierają mikrokapsułki z substancją aktywną związane z włóknami w tak trwały sposób, że ta ochrona działa nawet do 70 prań/2-3 sezony np. z firmy www.nano-outfits.com. Nie trzeba się spryskiwać aerozolem na komary czy kleszcze, a same ubrania nie mają żadnego zapachu, mogą być używane przez alergików, dzieciaki jadące na obóz, wystarczy założyć i korzystać:)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola