Wiosenne nowości książkowe dla dzieci od Wydawnictwa Prószyński i S-ka. TOP 5.

Oferta literatury dziecięcej Wydawnictwa Prószyński i S-ka jest coraz bogatsza, co widać po wiosennych nowościach. Tutaj każde dziecko znajdzie coś dla siebie - i przedszkolak i starszak, a i rodzice powinni po te książki sięgnąć, bo w każdej z nich znajdą dla siebie coś wartościowego! Oto TOP 5 wiosennych nowości książkowych dla dzieci od Wydawnictwa Prószyśki i S-ka."Kajtek, uważaj! Mały miłośnik książek zakłada okulary." 

Jennifer Berne

[polecana od 4 lat]

Kajtek to mały szpaczek, który uwielbia czytać książki. Pewnego dnia zaskoczony zauważa jednak, że coraz trudniej mu je czytać.... A wszystko dlatego, że coś się dzieje z jego oczkami. Potrzebują okularów!. Szpaczek udaje się zatem do okulisty.Ale ... co to? Kuzyni i koledzy na widok Kajtka w nowiutkich okularach, zaczynają się wyśmiewać i drwić z niego! Czy noszenie okularów to naprawdę jest powód do szydzenia z innej osoby?!

Historia Kajtka ma pokazać dzieciom, że absolutnie nie. Zresztą nie ma ku temu żadnego odpowiedniego powodu i choć w tej historii rzecz o okularach, to są one tylko jednym z wielu przykładów przeróżnych "inności" jakie spotykamy u koleżanek, kolegów, rodziny, ludzi na ulicy.... Koniec końców szpak Kajtek tak zaimponuje innym szpaczkom, iż zrozumieją one, że noszenie okularów nie czyni nikogo gorszym od reszty! I o tym też przekonają się mali czytelnicy!

Prosto, a jak mądrze napisana książeczka! Plus urocze ilustracje Keith Bendis. 
Szymek każe sobie czytać o Kajtku przynajmniej raz w tygodniu przed zaśnięciem :).

"To ja! Duży i odważny! Nowe historyjki, które dodają dzieciom pewności siebie".

Praca zbiorowa

To już drugi tom terapeutycznych historyjek z serii "To ja!". Pierwszego niestety nie mamy w swojej biblioteczce, ale już wiem, że chcemy go mieć :).

Na 120 stronach tej książki znajduje się taka dawka optymizmu, życzliwości i ciepła skierowanego w stronę najmłodszych, że mi - mamie - podczas czytania samej robi się cieplej na sercu! 
Na kanwie codziennych sytuacji, z którymi spotyka się każde dziecko, autorzy przedstawiają ważne sprawy, z którymi i dzieci, i my rodzice często musimy się borykać. W tym tomie są to: brak pewności siebie, kłótnie z przyjaciółmi i problemy z zaśnięciem. W każdej z tych trzech części, na które podzielona jest książka, znajdziesz Droga Mamo, znajdziesz Drogi Tato, słowo dla ciebie i dziewięć opowiastek, które pomogą tobie i twojemu dziecku.

"To ja!" jest książką do wspólnego czytania i do przedyskutowania - niejednokrotnego - rodziców z dziećmi. Bo nic nie przemawia do wyobraźni lepiej, niż sytuacje, które zna się z codziennego życia, a autorzy tej książki sprawiają, że zaczyna się patrzeć na nie inaczej i dostrzegać lepsze rozwiązania i słuszniejsze wybory.

Ilustracje barwne i wesołe, choć jak dla mnie troszkę ich za mało i w stylu, który nie do końca mi się podoba, aczkolwiek to wyłącznie kwestia gustu, a te jak wiadomo są różne.
"Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata".

Catherine Ripley

[polecana od 4 lat]

Od razu zdradzę, że to moja faworytka wśród tej piątki :). Nie bez powodu sprzedana w ponad 130 000 nakładzie i tłumaczona na wiele języków! Autorka Catherine Ripley wyszła z założenia, że nie ma głupich pytań a słowo "Dlaczego?" miliony razy wypowiadane przez dzieci ma w sobie magię! I ta magia zadziałała w jej książce!

W sześciu działach [m.in. "W kąpieli" i "W supermarkecie"] znajdziesz Kochany Rodzicu takie pytania, o których nawet filozofom się nie śniło - śniło się za to tobie od słyszenia ich po tysiąckroć dziennie ;). Catherine Ripley wyręczy cię troszkę, zdejmie z twojego serca ten ciężar wywołany rozczarowaniem potomka po usłyszeniu z twoich ust "nie wiem" zamiast satysfakcjonującej odpowiedzi a niejednokrotnie i ciebie zaskoczy ciekawymi odpowiedziami na pytania!

Autorka  używa prostego, przystępnego nawet dla najmłodszych dzieci języka i nie boi się żadnych pytań. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja tej książki!

Wielki plus za przepiękne wydanie: twarda oprawa, spory format i jak dla mnie bajeczne ilustracje  Scotta Ritchie zajmujące całe strony. Wspaniale się tę książkę z dzieckiem czyta i ogląda!

"Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci".

Kathy Wollard

Powiedziałabym, że "Jak to możliwe?" jest w jakimś stopniu odpowiednikiem opisanej powyżej książki "Dlaczego?" tyle że dla starszych dzieci. Tutaj już mamy pytania z gatunku trudniejszych i bardziej kłopotliwych, a i odpowiedzi są bardzo rozbudowane, napisane przez wybitnych specjalistów. 

Ty i twoje ciekawskie dziecko znajdziecie tu 175 pytań i odpowiedzi z różnych dziedzin [m.in. świat zwierząt i roślin, nasza planeta i sztuczki ze światłem i dźwiękiem], które przez lata napływały z całego świata do amerykańskiego dziennika "Newsday". Autorka Kathy Wollard prowadzi w tymże dzienniku rubrykę pod tą samą nazwą, co tytuł książki.

Podoba mi się poręczny, nieduży format książki, ciekawy układ graficzny i zabawne, kreskówkowe ilustracje Debry Solomon. 

 Julka szuka tu odpowiedzi na pytania, które przychodzą jej do głowy albo po prostu przegląda i zatrzymuje się tam, gdzie coś ją zainteresuje. Przybiega wtedy do mnie i mówi: "Mama, a wiedziałaś, że..."  Powiem szczerze, że w tej książce [a jest to spore tomisko liczące ponad 400 stron] ja sama znalazłam wiele ciekawych faktów, o których nie wiedziałam. Ba! Często zasiadam do lektury wieczorami, kiedy dzieci już śpią :).

"Docent Pięć Procent i szalona historia komputerów"


Marcin Kozioł

Marcin Kozioł, który pierwsza książkę o komputerach opublikował mając 15 lat, stworzył wyjątkowe kompendium wiedzy o komputerach, internecie, grach i wszystkim, co związane z komputeryzacją, która ogarnęła nasz świat. Narratorem książki jest sympatyczny chłopak zwany Docent Pięć Procent oraz jego pies, którzy to zostali wessani do wnętrza komputera. Pokazują czytelnikom jego wnętrze, tajemnicze zakamarki sieci i wracają do historii prezentując chociażby zasłużonych dla komputerowego świata ludzi i ciekawe, historyczne fakty. 

Można śmiało powiedzieć, że jest to książka interaktywna, bowiem oprócz ogromnej dawki pisanej wiedzy o komputerach,internecie i technologii, młody czytelnik znajdzie tutaj miejsce na rozwiązywanie różnorakich zadań oraz odnośniki do strony internetowej wraz z kodami, które trzeba wpisać, aby zdobyć kolejną porcję informacji. Czyni to tę książkę bardzo współczesną i bez dwóch zdań atrakcyjną dla czytelnika w wieku powiedzmy od 8 lat wzwyż. 

Sama forma graficzna książki jest bardzo ciekawa i taka ... komputerowa :). Szalenie podobają mi się autentyczne, stare fotografie i szczegółowe grafiki przedstawiające wnętrze komputera. 

"Szalona historia komputerów" spodoba się nie tylko interesującym się komputerami dzieciom, ale też ich rodzicom. Właśnie Grzegorz [pan tata] siedzi tu obok mnie przy stole i przegląda to, co Marcin Kozioł stworzył :).
Która książka z mojego TOP 5 zainteresowała cię najbardziej? Która zainteresowałaby twoje dziecko? A może już macie ją w swojej biblioteczce? Podziel się ze mną wrażeniami!Wpis powstał w ramach współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem Prószyński i S-ka. Więcej o każdej z prezentowanych tu książek przeczytasz na stronie:www.proszynski.pl

8 komentarzy:

 1. Aneta Skierkowska26 kwietnia 2017 08:33

  W zasadzie zakochałam się w każdej z recenzowanych przez Ciebie pozycji. W sposób bardzo interesujący opisałaś każdą i tym samym zachęciłaś do tego, by je po prostu mieć u siebie na półce, że są tego warte. Jednak szczególnie moją uwagę przyciągnęła książka pt. "Dlaczego? Księga najlepszych pytań i odpowiedzi na temat nauki, przyrody i świata" i "Jak to możliwe? Odpowiedzi na pytania ciekawskich dzieci". Ja sama z miłą chęcią bym je przeczytała. :D
  Moje dziecko póki co jest za małe, by cokolwiek z nich zrozumieć i odnieść się do aktualnej rzeczywistości. ;)
  Ale znajomym i rodzinie, którzy posiadają dzieciaki w wieku mniej więcej Twoich dzieciaków, z pewnością będę te pozycje polecała. Są one również doskonałą alternatywą, jeśli chodzi o prezenty na różne okazje. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super dzieciaczki26 kwietnia 2017 08:55

  Jak to możliwe, najbardziej przypadłoby do gustu moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. naszebabelkowo.blogspot.com26 kwietnia 2017 18:21

  Żadnej z tych książeczek jeszcze nie znamy, ale jestem zdania, że dobrej literatury dziecięcej nigdy za wiele :)

  OdpowiedzUsuń
 4. W tej książce chyba nie można się nie zakochać! Piękne ma ilustracje a odpowiedzi na pytania są proste, a jednocześnie treściwe. To fajne, że ktoś tak poważnie potraktował niektóre wydawać by się mogło mało poważne dziecięce pytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam to samo zdanie, dlatego nasza biblioteczka pęka w szwach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się. Coraz bardziej pozytywnie zaskakuje mnie Wydawnictwo Prószyński i S-ka pod względem literatury dziecięcej.

  OdpowiedzUsuń
 7. To bardzo fajna propozycja dla starszaków.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola