'Stłuc świnkę', czyli opowiastka o tym, jak potrafią kochać tylko dzieci.

Gdzieś kiedyś przeczytałam, że tylko dziecko potrafi wbić patyk w ziemię, nadać mu imię i pokochać. I podobną historię opisuje Etgar Keret w książce dla dzieci "Stłuc świnkę". To historia o wyjątkowej przyjaźni, przywiązaniu, odruchu serca, który potrafi zaistnieć tylko u dzieci. Wzruszająca i pouczająca książeczka.
Mały chłopiec marzy o figurce Barta Simpsona. Tata jednak chcąc nauczyć go oszczędzania i odpowiedzialności, zamiast kupować mu zabawkę, daje mu porcelanową świnkę skarbonkę, do której chłopiec ma odkładać pieniądze. Początkowo tak też traktuje świnkę - jak skarbonkę. Cieszy się za każdym razem wkładając do niej pieniążki i będąc bliżej wymarzonej figurki. Jednak jego stosunek do porcelanowej figurki z czasem ulega zmianie. Nadaje śwince imię - Pesahson i zaczyna zauważać jej zimny nosek i uśmiech. Pewnego dnia mówi: "Kocham cię, Pesahson" i nie wyobraża sobie stłuczenia przyjaciela młotkiem, który przynosi mu tata... A przecież właśnie to jest według taty "wychowawcze". Dużo bardziej niż przyjaźń z porcelanową skarbonką... Uczucia chłopca są jednak silniejsze. Pewnej nocy wynosi świnkę na pole i tam zostawia, "ratując" przed stłuczeniem. Jego przyjaciel jest dla niego ważniejszy niż pieniądze i nowa figurka.

Ta krótka historia uświadamia nam, dorosłym, jak wyjątkowy jest świat emocji dziecka. Czasem tak dla nas niezrozumiały. Kochać i przywiązywać się tak mocno i bezwarunkowo potrafią tylko dzieci. Warto o tym pamiętać i szanować ich uczucia!

Etgar Keret jest cenionym izraelskim autorem, a ilustracje Davida Polonsky'ego tworzą wyjątkowy klimat książki. 

Książkę mieliśmy okazję zrecenzować dzięki Wydawnictwu Wilga. Więcej przeczytacie o niej na stronie Grupy Wydawniczej Foksal: Stłuc świnkę.

3 komentarze:

 1. no tak już jest. Z emocjami dziecka nie wygra w żaden sposób. Mam identyczną świnkę, tylko że niebieską:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie, ciekawie przedstawiona opowieść i te ilustracje jakie pełne emocji!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne podsumowanie o dziecięcych uczuciach :-) Skojarzyło mi się to z książką " Zatrzymać Dzień". Niezwykła, prawdziwa historia chłopca. Koniecznie przeczytaj, naprawdę warto !


  Pozdrawiam,
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola