Wesoła nauka literek z klockami EDU.

Szymek ma 4 lata. Od niedawna każe sobie czytać wszystko, co wpadnie mu w rękę i prawdziwym zacięciem próbuje pisać literki zobaczone na przykład w rozwiązywanej przeze mnie krzyżówce. Myślę, że to doskonały moment, by ten jego pęd do wiedzy zacząć wspierać. Świetną pomocą w nauce literek i  jednocześnie fajną zabawką dla dzieci są Klocki EDU - nowość w ofercie Wydawnictwa Epidexis. 


Klocki EDU to jedyne takie klocki na rynku! Powiecie: "Przecież klocków z literkami jest mnóstwo!". Otóż te klocki są wyjątkowe! 
Po pierwsze dlatego, że są oparte na polskim alfabecie i zawierają wszystkie głoski w tym dwuznaki (sz, cz, rz) i zmiękczenia (ś, ć, ź). Po drugie dlatego, że na klocuszkach znajdziemy także znaki interpunkcyjne: kropki, wykrzykniki, pytajniki. Po trzecie klocki te wyróżnia od innych rozróżnienie na samogłoski - oznaczone na czerwono i spółgłoski - oznaczone na niebiesko. Po czwarte czcionka, którą zastosowano jest szczególnie przyjazna dla procesu analizy wzrokowej. Ma wielkość i kształt dopasowany do odbioru przez dzieci. Po piąte literki na klockach są umieszczone na jednej linii, dzięki czemu po ułożeniu wyrazu czy zdania, dziecko otrzymuje prawidłowy obraz tekstu. Jak widzicie cech wyróżniających te klocki spośród innych jest wiele!


Na zestaw klocków EDU składają się: 24 drewniane klocki (idealnie gładkie, z zaokrąglonymi rogami - bezpieczne nawet dla małych dzieci!), plansze z cyframi od 1 do 5 oraz z kolorowymi obrazkami mogącymi urozmaicać zabawę, instrukcja zawierająca także przykłady zabaw oraz tekturowe pudełko.

Musze to napisać - te klocki nie tylko mają ogromną wartość edukacyjną, one są także piękne! Drewniane zabawki mają ogromny urok! Te klocki mają wszystkie cechy zabawek drewnianych: są ekologiczne, bezpieczne, ślicznie wyglądają na półce i zdobią swoją prostotą dziecięcy pokój. 


Jak można się bawić klockami EDU? W obszernej instrukcji znajdziemy wiele przykładów zabaw edukacyjnych. Z najmłodszymi dziećmi np. poprzez naśladowanie, czyli układamy prosty wyraz (najlepiej niosący ładunek emocjonalny np. mama) i prosimy dziecko aby pod spodem ułożyło taki sam. Możemy też ułożyć z literek sekwencję i również poprosić dziecko o jej powtórzenie. Nazywamy przy tym literki (pamiętając, że nie mówimy "de" tylko "d", nie "em" tylko "m" itd.). Dobrym pomysłem jest też włączenie do zabawy ruchu ustalamy, że na daną literkę dziecko podskakuje, na inną staje na jednej nodze itd. Pokazujemy poszczególne literki, a dziecko rozpoznaje je i wykonuje ustalone ćwiczenia. W zabawie ze starszymi dziećmi możemy już prosić o samodzielne układanie prostych wyrazów z pamięci, włączać do zabawy znaki interpunkcyjne i wielkie litery tłumacząc zasady ich używania, dzielić wyrazy na sylaby, rymować. Możliwości jest naprawdę wiele!

Klocki jednak mogą służyć nie tylko do nauki literek, ale też jako ... zwyczajne klocki. Są doskonałe do układania wież, budowania prostych konstrukcji, przeliczania, ćwiczenia chwytania dla najmłodszych dzieci. Ich uniwersalność jest ogromną zaletą i sprawia, że tak naprawdę nie ma granicy wieku od której i do której można się nimi bawić!

Więcej o klockach EDU przeczytacie na stronie wydawnictwa: Nowe klocki w asortymencie Epidexis.


Szymon jak już wspomniałam na początku zaczyna interesować się literkami. Na razie nasza zabawa klockami EDU polega przede wszystkim na pokazywaniu i nazywaniu literek. Szymek sam pokazuje literki na klockach i pyta, jak się nazywają. Układam mu także proste wyrazy, odczytuję i nazywam poszczególne literki. Szymek próbuje także sam układać wyrazy i choć na razie nie mają one sensu, poznaje przy tym literki prosząc mnie, bym je odczytywała. Oczywiście bawi się też klockami w tradycyjny sposób, czyli budując wieże i zamki. Ostatnio angażuje do zabawy naszego kota Puszka :).


Dzięki Wydawnictwu Epidexis już wkrótce będziecie mieli szansę zdobyć klocki EDU w naszym wspólnym konkursie! Ruszamy już 21 października! 
Obserwujcie mój profil na facebooku i czekajcie na recenzje dwóch kolejnych nagród konkursowych gry "Literowe zagadki" i puzzli edukacyjnych "Od litery do słowa".

7 komentarzy:

 1. Widać doskonałą jakość. My uczyliśmy się czytać metodą sylabową, więc do tego, by się nam nie przydały. Ale już widzę, że nadałyby się do szukania wyrazów, które zaczynają się na daną głoskę, wystarczy rzucić taki kloce i jak wypadnie "a", to podajemy wyraz na "a" ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakość potwierdzam rewelacyjna, ja jestem zachwycona. I u nas zainteresowanie literkami już na poważnie. Fajnie pokazane locki w użytkowaniu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marlena Pietkiewicz16 października 2016 23:36

  I nawet Puszkowi się spodobały. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super! I znakomicie można połączyć przyjemne z pożytecznym, a więc zabawę i naukę jednocześnie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wyglądają bardzo fajnie! Nawet kot przyszedł się pouczyć :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super pomoc w nauce literek!

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola