'Dziewczyny' - najbardziej oczekiwana książka 2016 roku!

"Dziewczyny" debiutancka powieść Emmy Cline określana jest jako najbardziej oczekiwana książka tego roku. Przeczytawszy ją w dwa wieczory od deski do deski wiem dlaczego! Od tak często pojawiających się na rynku literackim książek dla kobiet różni ją niemal wszystko - nie spodziewajcie się fruwających w brzuchu motyli ani miłosnego happy endu! Ta książka nie da wam łatwo o sobie zapomnieć!Lata 60. Północna Karolina. Rozkwita ruch hippisowski i coraz więcej młodych ludzi "idzie za nim" szukając swojego miejsca w życiu. Niestety to, co dziś wydaje nam się tak kolorowe, egzotyczne i piękne, w rzeczywistości nie zawsze takie było...  Charyzmatyczny Russell - tworzy wokół siebie krąg osób, przede wszystkim młodych kobiet, którym daje obietnicę i poczucie spełnienia, życia pozbawionego hipokryzji i wartości materialnych, wolności i czystej miłości. Tego wszystkiego szuka kilkunastoletnia Evie. Dziewczyna czuje się samotna po rozwodzie rodziców, nierozumiana, pragnie miłości i poczucia przynależności. Przypadkowe spotkanie z Suzanne i innymi dziewczynami z rancza zmienia jej życie na zawsze... Evie zaczyna bywać na ranczu coraz częściej i zamiast brudu, biedy, narkomanii, zniewolenia ona widzi cudowne życie, o którym zawsze marzyła... Niestety rzeczywistość jest zupełnie inna i ten mały, zamknięty świat, który daje złudne poczucie wolności, okazuje się prowadzić ku tragedii i nieuchronnej katastrofie...


Tytułowe "Dziewczyny" są jednocześnie kruche i pragnące miłości, ale też zdolne niemal do wszystkiego. Emma Cline tworzy ich niezwykle szczegółowe portrety psychologiczne. Czytając zagłębiamy się w psychikę dziewcząt Russella i z jednej strony przerażają nas, aczkolwiek z drugiej pod pewnymi względami zaczynamy je rozumieć... Niezwykle delikatną materią jest kobieca psychika, szczególnie zaś psychika nastoletnich dziewcząt. W poszukiwaniu akceptacji, poczucia przynależności i miłości niestety bardzo łatwo mogą zbłądzić... Trudno, by nie nasunął się wniosek, jak ważną rolę pełnimy my - rodzice dziewczynek, potem nastolatek i jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa oraz bezwarunkowej akceptacji, które musimy im zapewnić.

Emma Cline inspirowała się życiem legendarnego Charlesa Mansona i jego bandy, którzy dokonali makabrycznego morderstwa w domu Romana Polańskiego. Tym bardziej przerażająca jest fabuła tej książki - wszak mogła i poniekąd działa się naprawdę. Młodziutka, 27-letnia Cline, pochodzi z Kaliforni, gdzie działał Manson i jego sekta. Autorka zaintrygowana przede wszystkim losami jego "wyznawczyń" na własną rękę prześledziła ich losy, co zainspirowało ją do napisania niniejszej książki.

Mocna, poruszająca książka. Sekta, narkotyki, seks i zbrodnia, ale też w gruncie rzeczy bardzo kruche, młode dziewczyny i ich pragnienie miłości i przynależności. Wstrząsające połączenie, które długo nie pozwoli wam o sobie zapomnieć!

Za możliwość przeczytania książki dziękuję taniaksiazka.pl i zapraszam was do śledzenia nowości w księgarni.


Tytuł: DZIEWCZYNY
Autor: Emma Cline
Wydawnictwo Sonia Draga
Rok wydania: 2016

1 komentarz:

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola