Jak znalazłam dobrego lekarza dla dziecka?

Na bilansie czterolatka, pediatra była bardzo zaskoczona, że Szymon miał zoperowane spodziectwo w jednej operacji. Dziwi się też wiele osób, które mają styczność z tą wadą wrodzoną. Rzeczywiście - większość chirurgów dziecięcych operuje spodziectwo w co najmniej dwóch zabiegach. Nam powiedziano, że "grożą nam" trzy operacje z niepewnym efektem. Wniosek by jeden: trzeba znaleźć innego lekarza, takiego, który zapewni naszemu dziecku profesjonalną opiekę i zoperuje najlepiej, jak tylko można. Znaleźliśmy. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób? Przeczytaj!Warto znaleźć dobrego lekarza dla dziecka! Nasza historia.


Dobry lekarz dla dziecka o takie, który posiada wiedzę pozwalającą mu skutecznie diagnozować malucha, ale też odpowiednie podejście, takie, które pozwoli czuć się bezpiecznie i dziecku i rodzicom. Każdy rodzic chce i marzy o tym, by mieć godnego zaufania pediatrę dla swojego dziecka. Ja nie jestem wyjątkiem. Jednak tak naprawdę mocno odczułam, co znaczy dobry lekarz dla dziecka, kiedy okazało się, że naszego Szymka czeka operacja spodziectwa. Wizyty u chirurga na NFZ kończyły się po trzech minutach zerknięciem na wadę i stwierdzeniem, że synka czekają najprawdopodobniej trzy operacje a efekt może nie być zadowalający. "To brzydka wada" - mówili chirurdzy. Kazali czekać do ukończenia 2 lat na te trzy operacje, które przewidywali... 

Nie mogliśmy się z tym pogodzić i postanowiliśmy, że zrobimy wszystko, żeby nasz synek trafił w najlepsze ręce. I udało się. Okazało się, że można! Można znaleźć lekarza godnego zaufania! Prawie rok temu Szymek był operowany przez najlepszego specjalistę w swojej dziedzinie. Operacja była jedna. Rekonwalescencja przebiegła pomyślnie i po ostatniej kontroli wiemy na pewno, że wszystko się udało. Gdyby nie nasz upór i poszukiwania, sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej...

Naprawdę warto włożyć trochę wysiłku z znalezienie najlepszego specjalisty dla swojego dziecka! Jak ja to zrobiłam? Jak znalazłam dobrego lekarza dla synka?

1. Przetrząsnęłam internetowe bazy lekarzy.

Internet to nie tylko doktor Google, ale także wiele stron skupiających w jednym miejscu dane lekarzy różnych specjalizacji. To bardzo dobre źródło wiedzy, jeśli chcesz dowiedzieć się ilu specjalistów przyjmuje w twojej okolicy, gdzie są zlokalizowane ich gabinety, jak się z nimi skontaktować. Da ci to podstawowe informacje przydatne na dalszym etapie poszukiwań. (bazy lekarzy to np. znanylekarz.pl, mylekarze.pl, medicpolska.pl)

2. Znalazłam ludzi z podobnym problemem.

Głównie dzięki forom internetowym. Byłam w szoku, że tylu chłopców rodzi się z tą wadą. Tak naprawdę to nie od pediatrów dowiedzieliśmy się, na czym naprawdę polega spodziectwo, a właśnie z for internetowych, z historii innych rodziców. Z nimi też dyskutowałam o sposobach operowania, efektach i najlepszych lekarzach - chirurgach. To dało mi duże wsparcie, które jest potrzebne w momencie, gdy okazuje się, że dziecko ma wadę wrodzoną. Świetnie, jeśli kogoś z podobnym problemem znajdziesz też w swoi bliższym otoczeniu. Ja mam taką osobę w rodzinie i wszyscy skorzystaliśmy, gdy udało mi się potem znaleźć dobrego specjalistę. Wprawdzie spodziectwo nie zagraża w żaden sposób życiu i zdrowiu, a jest wadą operowaną na pograniczu chirurgii plastycznej, ale mimo to potrafi napędzić rodzicom niezłego stresu.

3. Namierzyłam kilku lekarzy i wybrałam najlepszego.

Wybrałam kilku chirurgów, a właściwie dwóch, którzy mieli najlepsze opinie. Opinie pacjentów, które można dodawać na wielu portalach internetowych są naprawdę bardzo pomocne! Dwa nazwiska ciągle się powtarzały, kiedy pisano o spodziectwie (i nie były to nazwiska chirurgów, którzy chcieli Szymka operować w trzech operacjach z niepewnym skutkiem), więc było dla mnie jasne, że jeden z tych dwóch specjalistów musi operować Szymka. Zapoznałam się dokładnie ze stronami www każdego z nich, z ich osiągnięciami, podejściem do spodziectwa i wybrałam tego, który wzbudził moje zaufanie.


4 Umówiłam się na wizytę i kolejny rekonesans zrobiłam na poczekalni.

Umówiłam Szymka na wizytę. Myślałam, że będziemy musieli jechać do Poznania, ale okazało się, że nasz lekarz przyjmuje też w Bydgoszczy (65 km). Jednak gdyby było trzeba, jechalibyśmy nawet 200 i jak się okazało, rzeczywiście do tego chirurga zjeżdżają ludzie z całej Polski. Na poczekalni można zrobić świetne rozeznanie. Usłyszeliśmy od pacjentów: "Trafiliście w dobre ręce!", "Nas uratował!", " Nie zawiedziecie się". To było bardzo pokrzepiające.

5. Zaufałam.

Po pierwszej wizycie i rozmowie z chirurgiem, którego wybraliśmy, wiedziałam już, że to była dobra decyzja. Wizyty u poprzednich chirurgów były nerwowe, pełne pośpiechu i zdawkowe, natomiast tutaj otrzymaliśmy skrupulatne wyjaśnienia , spokój, otuchę i bardzo przyjazne podejście do Szymka. Tak było przez całe 2 lata, które minęły od pierwszej wizyty do operacji. Termin umawialiśmy cztery razy, bo Szymek wciąż nam chorował. Byliśmy w stałym kontakcie z chirurgiem. Zarówno przed jak i po operacji odpowiadał na nasze wątpliwości osobiście, telefonicznie i mailowo. Opieka w trakcie operacji była na najwyższym poziomie, a efekt nie jest wątpliwy, jak mówili nam inni lekarze, a bardzo dobry, mimo że stopień wady był znaczny.Reasumując: cieszę się, że nie zaufaliśmy pierwszemu lepszemu chirurgowi, tyko włożyliśmy trochę wysiłku w to, by znaleźć lepszego, bardziej profesjonalnego i godnego zaufania! 

Jeżeli i ty, Drogi Rodzicu, stoisz przed ważnym zabiegiem u dziecka lub po prostu nie jesteś w pełni przekonany do pediatry twojego dziecka, skorzystaj z moich rad! Nie zawsze warto zaufać pierwszemu napotkanemu w przychodni lekarzowi, a zawsze warto zadbać o to, by oddać dziecko w najlepsze ręce!

Twój syn ma spodziectwo i potrzebujesz wsparcia lub porady?
Napisz: wokoldzieciblog@gmail.com

2 komentarze:

  1. Agata Wierzgacz2 czerwca 2016 22:05

    Super , że znaleźliście najlepszego chirurga i że wszystko się udało za pierwszym razem :-) Dobrze , że są fora na necie i opinie o lekarzach .

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja już się przekonałam o tym, że trzeba naprawdę poświecić trochę czasu na poszukanie dobrego lekarza :)

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola