5 istotnych faktów na temat moczenia nocnego u dzieci.

Twoje dziecko nauczyło się już kontrolować swoje potrzeby i w ciągu dnia be problemu siada na nocniczku bądź toalecie. Jednak nie ginie problem moczenia nocnego. Początkowo myślisz, że po  prostu kontrola w nocy przychodzi później i to minie albo, że prostu ma twardy sen i nie budzi się na siusiu. Okazuje się jednak, że problem może tkwić zupełnie gdzieś indziej i udowodniono, iż można sobie z ni poradzić.


Moczenie nocne można leczyć!

O moczeniu nocnym mówimy wtedy, gdy "mokre poranki" powtarzają się więcej niż dwa razy w tygodniu u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub mają powyżej 5 lat. Problem dotyczy też osób dorosłych. Szacuje się, że występuje u ok. 300 - 400 tys. osób w Polsce.

Przyczyn może być wiele: od wypijania zbyt dużej ilości płynów przed snem, poprzez stres, aż po czynniki genetyczne. Jednym z powodów nocnego moczenia może być też spowodowane niedoborem wazopresyny, czyli hormonu zagęszczającego mocz w ciągu nocy.

W momencie, gdy wystąpi ten problem, najważniejsze jest jedno: nie wstydzić się go i zgłosić się do lekarza!

Nie jesteś skazany na nocne moczenie!

Podstawą jest szczery wywiad lekarski, który pomoże ustalić możliwe przyczyny moczenia nocnego. Jednak aby lekarzowi podać jak najwięcej faktów, warto w takiej sytuacji prowadzić dzienniczek mikcji.Szczegółowo spisane czynności pęcherza i jelit w ciągu doby, pozwolą lekarzowi stwierdzić, czy u dziecka bądź dorosłego z mokrym problemem mogą występować jakiekolwiek schorzenia pęcherza. Potem lekarz zleci dalsze badania.

Leczenie problemu jest o tyle ważne, iż wywołuje on nie tylko dyskomfort fizyczny, ale też psychiczny i często staje się przyczyną zaburzeń emocjonalnych.

Co można zrobić?

Nam  bo problem dotyczy Szymka - pediatra zaleciła ostatnie picie o 18:00 i wybudzanie na siusiu o północy. Bardzo często przynosi to pożądane skutki, natomiast trzeba liczyć się z tym, że wymaga dużo cierpliwości. Istnieje też możliwość leczenia farmakologicznego, jeśli inne sposoby zawiodły. Preparatem polecanym przy problemie moczenia nocnego jest lek FerringMinrin.

Suchy Poranek

Na stronie suchyporanek.pl znajdziesz kompendium wiedzy na temat nocnego moczenia. Można z niej pobrać dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia (także jako aplikacja mobilna iOS i Android).Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola