'Tappi i wspaniała przyjaźń' - baśniowe historie z przesłaniem.


Tappi to wiking, który mimo swojego okazałego wzrostu i na pozór nieco groźnemu wyglądowi, okazuje się być sympatyczną i dobroduszną postacią. Mieszka w Szepczącym Lesie i przyjaźni się z Reniferem Chichotkiem  ze wszystkimi mieszkańcami lasu. Seria książeczek o Tappim to zbiory opowiadań, w których na przykładzie baśniowych bohaterów, autor - Marcin Mortka, ukazuje problemy typowe dla kilkulatków i przekonuje, że dobro zawsze jest lepszym wyborem niż zło.


W nasze ręce niedawno trafiła książka "Tappi i wspaniała przyjaźń" Marcina Mrotki, która stanowi jedną z wielu części przygód sympatycznego, brodatego wikinga i jego leśnych przyjaciół.
Wstyd się przyznać, bo Tappi ma już zasłużoną, literacką sławę, ale to nasza pierwsza książeczka z tej serii. Wcześniej czytałam jednak wiele recenzji a temat książek Marcina Mortki i muszę powiedzieć, że się nie zawiodłam! A przede wszystkim, to dzieci się nie zawiodły!

10 opowiadań o Tappim i jego leśnych przyjaciołach - zostało przeczytanych w dwa wieczory, na dobranoc. Słowa: "Mama, jeszcze!" - słyszane po skończeniu każdej historyjki są chyba najlepszą recenzją tej książki!

Bohaterów nie sposób nie polubić: począwszy od dobrodusznego wikinga Tappiego, przez wrażliwego renifera Chichotka i jego przyjaciela wilczka Grzebieluszka, psotnego trolla Marudzika aż po wspaniałą opiekunkę leśnych przedszkolaków Dziewannę. Każdy z nich ma swój temperament i osobowość podobne do tych, jakie reprezentują dzieci. Dlatego łatwo też identyfikować się z którymś z bohaterów i historie stają się dzięki temu bardzo bliskie, mimo, że są baśniowe.

Przygody w Szepczącym Lesie uczą małego czytelnika odróżniać dobro od zła: w opowiadaniu "Tappi i leśne szkodniki" dzieci dowiadują się, że nie wolno niszczyć drzew bez potrzeby (bo odrywanie gałązek przecież sprawia im ból), a w historyjce "Tappi i wybite okno" poruszona zostaje kwestia kłamstwa i przyznawania się do winy.  Poza tym w każdej przygodzie ogromną rolę odgrywa przyjaźń, wrażliwość, empatia, współpraca i miłość do przyrody. Ważne przesłanie dla dzieci płynie z każdej historii w tej książeczce.

Dużą zaletą są piękne ilustracje Marty Kruczewskiej, które doskonale oddają baśniowy klimat książki. Dosłownie widzę je przeniesione na ekran TV i mam wielką nadzieję na ekranizację przygód Tappiego, 

O książce "Tappi i wspaniała przyjaźń" poczytacie więcej na stronie wydawnictwa Zielona Sowa.

Tytuł: "Tappi i wspaniała przyjaźń"
Autor: Marcin Mortka
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Data wydania: 2015
Format: 195x240
Oprawa: Twarda
Liczba stron: 48
Ilustrator: Marta Kurczewska
Wiek czytelnika: 4-5 lat
Seria: TAPPI

3 komentarze:

 1. Próbowałam synowi czytać, ale jeszcze jednak trochę chyba za mały na tę książkę, choć wikingowie go bardzo interesują ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Aleksandra Greszczeszyn24 maja 2016 14:36

  U nas o wiele bardziej interesuje się 8-letnia Julka niż 4-letni Szymek. To chyba jednak taki przedział wiekowy 6-9 lat.

  OdpowiedzUsuń
 3. Natalia Legieć25 maja 2016 11:07

  jestem bardzo ciekawa Tapiego ;> Już kilkukrotnie o nim słyszałam ale nigdy nie miałam z nim doczynienia

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola