'Przyjaciele zwierząt' - książeczki uczące miłości do przyrody.


'Przyjaciele zwierząt" to nowa seria książeczek Wydawnictwa Zielona Sowa. Ukazały się w niej dotychczas dwa tytuły: "Chaber, mały wilczek" oraz "Nowy dom zajączków" autorstwa Anieli Cholewińskiej - Szkolik. Historyjki wzruszają, bawią, a przede wszystkim uczą małych czytelników miłości i szacunku do przyrody.


Bohaterami obydwu książeczek jest rodzina Sosnowskich - tata - leśniczy, mama i dwójka ich dzieci - Amelka oraz Wojtek. Z racji tego, iż mieszkają w leśniczówce, żyją szczególnie blisko natury. Na co dzień obserwują życie w lesie i wszyscy bardzo kochają zwierzęta. 

W książeczce "Chaber, mały wilczek" ratują wilcze szczenię, które odłącza się od watahy na skutek napaści ze strony ludzi. Chaber - bo tak Amelka i Wojtek nazywają uratowanego wilczka - staje się jak członek rodziny: bawi się z dziećmi niczym domowy pies, broi ich i obdarza Sosnowskich zaufaniem. Przychodzi jednak czas, w którym trzeba "zwrócić" dzikie zwierze lasowi i naturze. To trudna chwila dla całej rodziny Sosnowskich, a szczególnie dla dzieci. Rozumieją jednak, że dzikie zwierzę nigdy nie będzie do końca szczęśliwe wśród ludzi, gdyż jego miejsce jest wśród swoich, gdzie może żyć w zgodzie ze swoimi instynktami.  Autorka porusza tutaj kwestię ludzkiej niewiedzy na temat tych wyjątkowych zwierząt jakimi są wilki, panujących o wilkach stereotypów i nieufności. Poza tym podkreśla, że powinniśmy nieść pomoc naszym "mniejszym braciom", zamiast się ich bać, próbować ich zrozumieć i szanować ich naturę.


W drugiej książeczce z serii: "Nowy dom zajączków", znów spotykamy się z rodzinką Sosnowskich. Tym razem odwiedzamy Leśny Azyl, które prowadzi przyjaciółka rodziny pani Helena. Trafiają tam zwierzątka chore, wymagające opieki, a pai Helena opiekuje się nimi najlepiej jak potrafi.Pewnego dnia do azylu trafiają dwa zajączki, które straciły mamę. Niestety schronisko ma problemy finansowe, więc Sosnowscy postanawiają pomóc i zabierają zajączki do siebie. Autorka z niezwykłą precyzją i jednocześnie czułością nakreśla portrety dwóch zupełnie różnych od siebie zajączków, którym dzieci nadają imiona Koniuszek i Wąsik. Podobnie jak w książeczce o wilczku porusza temat traktowania zwierząt z szacunkiem, zrozumienia dla ich naturalnych instynktów i konieczności niesienia im pomocy.


Seria "Przyjaciele zwierząt" jest przeznaczona dla dzieci w wieku 6-8 lat. Mogą czytać ją samodzielnie dzięki dużym literkom, a już młodsze z zainteresowaniem posłuchają jak czytają rodzice. Z Julką czytałyśmy obie książeczki przed snem. Jest bardzo wrażliwa na krzywdę zwierząt, a jednocześnie ciekawa ich świata, więc nigdy nie kończyło się na jednym rozdziale i zawsze było: "Mama, jeszcze!". Szczerze mówiąc dostrzegam wiele cech wspólnych pomiędzy Julką, a książkową Amelką i chyba ona również się z nią identyfikuje! Historie wilczka i zajączków wzbudziły w mojej córce naprawdę sporo emocji! 


Książeczki opatrzone są czarno - białymi ilustracjami. Na ostatnich stronach każdej z nich znajdziemy garść informacji o zwierzątku - bohaterze historii.
Oprawa miękka, zdobiona błyszczącymi elementami. Poręczny, nieduży format. Każda książeczka liczy 128 stron.

Więcej o serii przeczytacie na stronie Wydawnictwa Zielona Sowa ----->Przyjaciele zwierząt KLIK

Warto od najmłodszych lat budować w dziecku miłość i szacunek do zwierząt - te książeczki w tym pomogą!
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola