'Jonek, Jonka i Kleks'- komiks w wersji dla najmłodszych.

Seria "Czytam sobie"  wydawana nakładem wydawnictwa Egmont przeznaczona jest dla dzieci, które zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Wśród wielu tytułów tejże serii znalazł się "Jonka, Jonek i Kleks" - bohaterowie znanego, polskiego komiksu tym razem w wersji dla najmłodszych."Jonek, Jonka i Kleks" to klasyka polskiego komiksu dziecięcego autorstwa Szarloty Pawel. Historyjki ukazywały się w latach  70., 80., 90. na łamach pisma "Świat Młodych", a także w wersjach albumowych.Zabawny, niebieski Kleks i dwójka rezolutnych dzieciaków - Jonek i Jonka przeżywają całe mnóstwo przygód. Dzięki dziwacznemu stworkowi, dzieci przenoszą się z szarego bloku do niezwykłej krainy fantazji i marzeń.

Teraz Egmont proponuje wersję dla dzieci w wieku 3-7 lat, które zaczynają same czytać. Na podstawie komiksów Szarloty Pawel, wersję dla kilkulatków stworzył Zbigniew Dmitroca. Ilustracje są jednak rodem z oryginalnej wersji. Do komiksu nawiązują prócz ilustracji chmurki oznaczające myśli oraz niekiedy i słowa bohaterów a także wyrazy dźwiękonaśladowcze typu bum, stuk puk czy auć. 

Książeczka przeznaczona jest dla malców, którzy składają proste słowa i krótkie zdania. Tekst jest drukowany dużą, wyraźną czcionką i złożony z 23 podstawowych głosek. Każda strona to kolorowa ilustracja rodem z komiksu i dosłownie jedno zdanie tekstu. Oprócz tego co dwie strony pojawia się słowo przegłoskowane, co pozwala ćwiczyć tę umiejętność z maluchem. 
Książeczka liczy 31 stron, natomiast na samym końcu znajdują się naklejki oraz dyplom sukcesu. Bardzo fajny pomysł, by maluch poczuł dumę i radość z samodzielnie przeczytanej książeczki. Julce się spodobało :).

Znawczynią komiksu nie jestem, ale ta książeczka jest według mnie ciekawą propozycją dla dzieciaków na etapie nauki samodzielnego czytania. Prosta fabuła, niewielka ilość tekstu i zabawne ilustracje tworzą odpowiednią dla kilkulatka całość. 
Więcej przeczytacie na stronie wydawnictwa Egmont.1 komentarz:

  1. Obstawiam, że Młodej mogłaby się ta książeczka spodobać:) Mi się podoba

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola