Samo Dzielny - książkowy przyjaciel każdego przedszkolaka.

Są tu rodzice trzylatków? Albo czterolatków? W takim razie koniecznie musicie mieć serię książeczek o Samo Dzielnym, który jest właśnie taki, jak typowy przedszkolak! On też chce wszystko sam, strasznie dużo mówi, zadaje setki pytań i z właściwą tylko dziecku fascynacją odkrywa otaczający go świat. Twoje dziecko z pewnością się z nim zaprzyjaźni!


Seria książeczek "Samo Dzielny" to dzieło Zofii Staneckiej (tekst) i Tomasza Samojlika (ilustracje). 
Samo, czyli Samuel,  to trzyletni chłopiec, który zachowuje się jak typowy maluch w tym wieku: jest ciekawski, strasznie dużo mówi, naśladuje dorosłych, poznaje otaczający go świat i przede wszystkim chce wszystko robić sam! 

Seria książeczek wydana nakładem Wydawnictwa Egmont traktuje właśnie o nauce samodzielności tak charakterystycznej dla każdego kilkulatka.Każda książeczka z serii dotyczy innego dziecięcego "problemu", czyli innej czynności, której uczy się Samo. Dwie pierwsze części to"Samo Dzielny wstaje sam" oraz "Samo Dzielny lepiej wie".

Tekst Zofii Staneckiej jest niezwykle zabawny i błyskotliwy. Autorka świetnie wciela się w postać małego chłopca i opisuje świat z jego perspektywy. Szczerze mówiąc turlałam się ze śmiechu, kiedy Samo zadowolony z siebie sam zrobił siusiu do nocnika a potem postawił go z zawartością na łóżku śpiących rodziców albo kiedy próbował wykąpać kota :).  I niejednokrotnie myślałam: "Skąd ja to znam?".

Książeczki jednak mimo, że napisane humorystycznym językiem, niosą ze sobą wiele dobrego dla rodziców kilkulatków. Przede wszystkim uświadamiają, jak ważny jest to etap w życiu dziecka i jak istotne jest to, aby pozwolić dziecku uczyć się samodzielności. Często o tym zapominamy, próbując we wszystkim wyręczać dziecko - bo coś sobie zrobi, bo się wybrudzi, bo nie mamy czasu... Autorzy książki ukazując świat z perspektywy dziecka, pozwalają także lepiej zrozumieć jego postępowanie i fakt, iż nie zawsze potrafi przystosować się do zasad czy wyrazić swoje emocje, jednocześnie ukazując jak trudne i piękne zarazem jest to poznawanie świata i usamodzielnianie się. 

Maluch słuchając historyjek o Samo bez problemu się z nim identyfikuje. Mój czteroletni Szymon słuchał z dużym zainteresowaniem i w wielu momentach opowiadał, że on też tak potrafi albo on też tak zrobił jak Samo. Starsza - ośmioletnia Julka - również zainteresowała się książeczkami, ale już częściej na jej buzi gościł uśmiech, co doskonale ukazuje, że dla czterolatka opisane w książeczkach zachowania są czymś naturalnym, natomiast już starszym dzieciom to, jak zachowywały się same jeszcze kilka lat temu, teraz wydaje się zabawne. Świadczy to o tym, że autorzy świetnie uchwycili sposób myślenia trzy - czterolatka !


Ilustracje wykonał Tomasz Samojlik. Otwierając książeczkę byłam zaskoczona, szczególnie kolorystyką. Ilustracje utrzymane są w kilku kolorach. bieli, zieleni, czerwieni i pomarańczowym. Przyznam, że nie od razu mi się spodobały. Byłam też ciekawa, jak zareagują dzieci. Okazało się jednak, że nie przeszkadzał im fakt, że ilustracje nie są bardzo kolorowe. Oglądały je z zainteresowaniem.  Świetnie została stworzona postać Samo - wygląda na obrazkach szalenie sympatycznie! :)Na końcu każdej książeczki znajdziecie przydatne rady dla rodziców i kolorowanki dla maluchów.

Więcej o serii "Samo Dzielny" przeczytacie na stronie wydawnictwa Egmont.

Książeczki właśnie trafiły do księgarń!

POLECAMY!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola