Jak sobie radzić z małym niejadkiem?

Twoje dziecko je tylko zupę pomidorową i kotleta? Może odmawia jedzenia kanapek, ale za to słodycze jadłoby non stop? A może potrafi całymi dniami żyć o chlebie z masłem i mleku? W takim razie witaj w klubie mam małych niejadków! 


Często dostaję od was pytania:jak sobie radzić z małym niejadkiem? Chciałabym bardzo być w posiadaniu magicznego zaklęcia albo recepty na tę dziecięcą "przypadłość", która dotyczy właściwie większości dzieci w pewnym wieku. (kiedy pytałam was o to na Facebooku, większość rodziców dzieci w wieku 3-4 lat pisało, że dziecko je wybiórczo i niewiele albo ma napady wilczego głodu a potem przez kilka dni prawie nic). Magicznego sposobu nie posiadam, za to podobnie jak wielu z was znam problemy z niejedzeniem u dzieci. Przerabiam go już drugi raz, bo podobnie jak Julka, tak i Szymon ma okresy totalnego braku apetytu i ogólnie jest wybrednym smakoszem. Poczyniłam zatem sporo obserwacji, zebrałam informacje i doszłam do paru wniosków...

DLACZEGO DZIECKO NIE CHCE JEŚĆ?

Przede wszystkim nie dajmy się zwariować! Często po prostu nam się wydaje, że dziecko za mało je, a tak naprawdę je  odpowiednio do swojego małego brzuszka i organizmu. Ważne, by kontrolować wagę i inne symptomy, które świadczą o prawidłowym rozwoju i wykluczają poważne problemy. Przejściowy brak apetytu zdarza się "najlepszym", a więc też u dzieci jest normalny. Czasem powodem jest przeziębienie, wychodzące zęby czy za mało ruchu, a czasem dziecko po prostu nie ma ochoty na konkretne potrawy, które mu proponujemy. Tak naprawdę w niewielu przypadkach problem jest rzeczywiście poważny, ale o tym za chwilę.


JAKIE BŁĘDY POPEŁNIAJĄ RODZICE?

Dziecko odmawia zjedzenia obiadu, kolacji, a my nakręcamy się, że coś z nim jest nie tak, zamiast zastanowić się najpierw, czy czasem to nie my sami popełniamy błąd.Najczęstszym błędem jest proponowanie dzieciom zbyt wielu przekąsek  - soczek typu Kubuś wypity przed obiadem czy słodycz to dla dziecka posiłek i często nie ma po nim już miejsca w brzuszku na nic innego! Niektórzy z nas oceniają apetyt dziecka tak jak u dorosłej osoby, a przecież porcje dla malca są zupełnie inne niż dla mamy i taty. Warto o tym pamiętać i przeanalizować swoje postępowanie, zanim zaczniemy się martwić, że nasze dziecko nie je! Ograniczmy przekąski i dopasujmy porcje do wieku dziecka. Można przez jakiś czas spisywać wszystkie posiłki dziecka i w ten sposób sprawdzić, czy rzeczywiście otrzymuje za mało kalorii i składników mineralnych, czy tylko nam się tak wydaje.

KIEDY NALEŻY NAPRAWDĘ ZACZĄĆ SIĘ MARTWIĆ?

Przede wszystkim wtedy, gdy dziecko nie przybiera lub traci na wadze. Niepokojące są też towarzyszące objawy takie jak osłabienie i apatia, senność, moczenie się, ból brzuszka, wysypki.
Powodem braku apetytu mogą być pasożyty (np. owsiki), anemia (niedobór żelaza), nietolerancje pokarmowe, zespół złego wchłaniania.
W razie niepokojących objawów i braku apetytu, który utrzymuje się długo, warto skonsultować się z pediatrą i wykonać podstawowe badania.

MOJE DOŚWIADCZENIA Z NIEJADKAMI

Zarówno Julka jak i Szymek mieli różne okresy jeśli chodzi o jedzenie.
Nie wiem, czy to reguła, ale tak jak oboje pięknie jedli do około 2 lat, tak potem w wieku 3-4 zaczęły się grymasy i okresy niejedzenia niemal niczego. Oczywiście jak każdy rodzic miałam i nadal mam chwile, kiedy zaczynam się tym martwić, aczkolwiek teraz na pewno jestem mniejszą panikarą niż, gdy mała była Julia. Przyznaję szczerze, że zdarzało mi się męczyć pociechy: "Nie odejdziesz od stołu dopóki nie zjesz!", ale dziś wiem, że to błąd. Nie tylko nie jest to żadna metoda na niejadka, a wręcz pogarsza to sprawę (bo dziecko zaczyna czuć, że jedzenie to niemiły obowiązek), ale też tak jak pisała niedawno Superniania, jest to w gruncie rzeczy jakaś odmiana przemocy wobec dziecka. Dlatego zmuszaniu mówię nie.

Doszłam do wniosku, że najczęściej po prostu trzeba przeczekać. Po kilku, kilkunastu dniach jedzenia niewiele i odmawiania niemal wszystkiego (np. Szymek miała czas, że na każdy posiłek chciał jeść tylko marchewki surowe i jabłka), zwykle wszystko wraca do normy. I okazuje się, że niepotrzebnie się martwiłam. W okresach, kiedy maluchy grymaszą z jedzeniem, proponuję im różne rzeczy i godzę się" z tym, że chcą jeść tylko naleśniki i sandwiche z serem. Zazwyczaj po pewnym czasie same zaczynają sięgać po jogurty, owoce i zabierać się do jedzenia obiadu.

Trzymam jednak rękę na pulsie, ponieważ zdarzyło nam się też, że brak apetytu był związany z niedoborem żelaza. Po zrobieniu badań i wprowadzeniu na jakiś czas suplementacji żelaza, sytuacja wróciła do normy. 

JAK ZACHĘCIĆ MALCA DO JEDZENIA?

Zachęcać - tak. Zmuszać - NIE! 

Świetnym sposobem na to, żeby mały niejadek chciał spróbować nowych smaków jest ich ciekawe podanie. Jajko podane w kształcie słoneczka, kanapki z oczami i buzią czy zwierzątka zrobione z białego sera - z jedzenia można wyczarować prawdziwe cuda!

Mam dla was kilka inspiracji przesłanych przez moją czytelniczkę Kamilę. Sama czasami przygotowuję dzieciom takie zabawne potrawy i zwykle przynosi to pozytywne efekty. Wy też spróbujcie :). To sposób nie tylko na niejadka, ale i fajne urozmaicenie jadłospisu każdego malucha.

Za zdjęcia dziękuję Kamili!

DZIECKO MA PRAWO!

Dziecko ma prawo do swoich gustów kulinarnych, ma prawo odmówić jedzenia, ma prawo mieć słabszy apetyt przez jakiś czas. Oczywista oczywistość, a jednak wielu z nas, rodziców, nie przyjmuje tego do wiadomości. Sama niejednokrotnie się na tym łapałam. W szale rodzicielskiego zamartwiania się łatwo o tym zapomnieć, a łatwo być nie powinno! Pohamujmy zatem nasze zapędy i spójrzmy na sytuację z dużą dozą zdrowego rozsądku, pamiętając, że znacznie większym i rzeczywistym problemem jest dzisiaj otyłość u dzieci, a nie brak apetytu, który najczęściej jest naturalny i przejściowy.

Podzielcie się waszymi doświadczeniami z małymi niejadkami, a jeśli artykuł wam się podoba, to udostępnijcie go znajomym :).

[Grafika: pixabay.com]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola