Jak otrzymać świadczenie wychowawcze 500+?

To właśnie dziś  (o ironio - w Prima Aprilis)  rusza rządowy program 500+. Można już składać wnioski o zasiłek wychowawczy. Ja na szczęście pobrać wniosek mogłam w swoim Urzędzie Gminy już od połowy marca i nie omieszkałam zrobić tego w miarę szybko, ale wiem, że są urzędy, które wydają je dopiero od dzisiaj. W przyszłym tygodniu pędzę złożyć dokumenty.  Jak otrzymać zasiłek  wychowawczy 500+ i jak załatwić formalności szybko i sprawnie?  Oto kilka wskazówek.


1. Wniosek do zasiłku 500+ możesz pobrać w odpowiednim urzędzie (w moim przypadku w Urzędzie Gminy, w ziale świadczeń socjalnych)  lub pobrać wniosek przez Internet. Co ważne: WNIOSKI W CAŁEJ POLSCE SĄ IDENTYCZNE!

Wzór wniosku możecie zobaczyć np. tutaj: WZÓR WNIOSKU 500+ [za: dziennikzachodni.pl]

2. Wniosek jest bardzo prosty i składa się z 2 części: część I to dane osoby składającej wniosek oraz dzieci (odpowiednio pierwszego dziecka i kolejnych dzieci), natomiast część II to oświadczenia dotyczące ustalenia prawa do niniejszego zasiłku, które należy podpisać zgodnie z prawdą. Na końcu wpisujemy numer konta bankowego, na który ma być przelewane świadczenie.

3. Wniosek można złożyć za pośrednictwem banku i 21 banków oferuje taką usługę. Tutaj sprawdzicie, w jaki sposób można złożyć ten wniosek przez bank.[za: wp.pl].  Inną możliwością jest złożenie wniosku osobiście we właściwym urzędzie, a na money.pl znajdziecie bardzo przydatny wykaz miejsc, gdzie w zależności od województwa i miasta można składać wnioski: WYSZUKIWARKA. [za: money.pl]

4. Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o dochodzie za 2014 rok
 -  obecnie urzędy mają wgląd w PIT-y przez Internet. Nie trzeba już pobierać zaświadczeń z Urzędu Skarbowego. Konieczne jest natomiast dołączenie specjalnych zaświadczeń w przypadku posiadania dochodu z tytułu gospodarstwa rolnego, alimentów, pobierania dzierżawy etc.

5. W przypadku, gdy dochód od 2014 roku uległ zmianie, urząd bierze to pod uwagę. Tak jest w naszym przypadku. Należy wtedy donieść zaświadczenie o aktualnym dochodzie i o zmianie (np. świadectwo pracy, PIT 11) lub wypełnić specjalne oświadczenie.

6. Przypomnę, że świadczenie w wysokości 500 zł należy się każdemu drugiemu i kolejnemu dziecku bez względu na dochód rodziny, natomiast pierwszemu dziecku, jeśli dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę w rodzinie lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego!

7. Wnioski można składać od 1.04,  a świadczenie zostanie spłacone od dnia złożenia dokumentów.

8. Jeszcze jedno - świadczenie wychowawcze 500+ jest czymś innym aniżeli zasiłek rodzinny. Oba świadczenia przyznawane są niezależnie od siebie. Jeżeli twój dochód jest na poziomie, który na to pozwoli,  otrzymasz obydwa.

Cóż, nie ma chyba nikogo, kto po nowy zasiłek nie ma zamiaru się zgłosić. Tekstów oceniających nową ustawę było w blogosferze dosyć. Mój jest informacyjny.Sama wniosek składam w przyszłym tygodniu. Pozostaje tylko czekać, od kiedy zasiłek będzie wypłacany i mieć nadzieję, że dzisiejsza data rozpoczęcia przyjmowania świadczeń, nie ma z terminem wypłat nic wspólnego ;).

[Grafika: unsplash.com]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola