7 rzeczy, na które każdy rodzic powinien pozwolić swojemu dziecku!


Tego nie rób. Tam nie wchodź. Bądź grzeczny. Jako rodzice wypowiadamy te słowa miliony razy. Czasami zbyt często.Czasami nieświadomie odbieramy tym samym dzieciom radość i beztroskę, które powinny płynąć z bycia dzieckiem. Warto się zastanowić dwa razy, zanim podejmiemy decyzję, czy rzeczywiście dziecko czegoś nie powinno. Zadajmy sobie pytanie: czy to naprawdę jest dla niego złe czy wręcz przeciwnie - stanowi esencję dzieciństwa, a my zabraniamy mu przez wygodnictwo, własne nieuzasadnione lęki albo opinie innych? 


Sama ostatnio często miewam taką refleksję wychowując Szymka i Julkę. Dużo też rozmawiamy o tym z Grzegorzem. Jak wszyscy rodzice chcemy dla naszych dzieci jak najlepiej, ale nie chcemy też "zgubić się" w natłoku zakazów i nakazów. Nie chcemy, by nasze dzieci zgubiły w nich beztroskę, radość, uśmiech i ten niesamowity smak poznawania świata, który czuje się tylko w dzieciństwie! Wskutek naszych rozmów, stworzyłam listę 10 rzeczy, na które każdy rodzic powinien pozwolić dziecku! Co byście do niej dopisali?

1. Wskoczyć do kałuży! Pochlapać się, zmierzyć jej głębokość wzdłuż i wszerz, pobawić się w błocie! Upaprać nim spodnie i kalosze, a nawet ręce! TAK! Kałuże w dzieciństwie być MUSZĄ!

2. Malować rękami! Odłożyć na bok pędzelek i maczać w farbkach paluszki, a nawet całe rączki. Malować w ten sposób na dużych arkuszach papieru, a przy tym wysmarować farbami ubranie, a nawet buzię!

3. Pobiegać na boso po trawie i piasku! Nic nie zastąpi tej miękkości pod stopami, czucia "faktury" i ciepła albo chłodu. A najlepsze jest zasypywanie stóp gorącym piaskiem na plaży!Mało tego - to zdrowe i pomaga zapobiegać płaskostopiu! Znajdźmy więc takie miejsce, gdzie nie będziemy bać się o szkła czy osy i pozwólmy - choć przez chwilę...  P.S. Ja uwielbiam to do dziś :).

4. Chodzić po krawężniku! No kto z nas tego nie robił, kto? I ilu tak naprawdę coś sobie wtedy zrobiło? Maleńki odsetek... A frajda była nieziemska! I utrzymywanie równowagi się ćwiczyło. Dlaczego więc dziś zabraniamy swoim dzieciom? Niech chodzą - pod naszym okiem, ale TAK!

5. Wyjadać dżem albo masę na ciasto paluchami! Można i łyżeczką, ale... palcami - to dopiero jest radocha! Spójrzcie na te umorusane buzie i na ten błysk w oczach! I pozwólcie mamusie i tatusiowie - chociaż raz na jakiś czas :).

6. Wyjść na dwór w nocy i oglądać gwiazdy! Pokażmy im, jaki piękny świat jest nocą! To nic, że jest 21:00 a one akurat jeszcze nie śpią. Tych emocji, kiedy mama i tata wyjdą z nimi z domu i pokażą Duży Wóz i księżyc w pełni nie zapomną do końca życia! Wczoraj Szymek z tatą oglądał. Ta ekscytacja w oczach - bezcenna!

7. Wdrapać się na drzewo! Zamiast panikować, że zedrze kolano albo spadnie, zobaczcie tę dumę w oczach, kiedy wejdzie na to małe drzewko w ogrodzie! Nie mówimy tu o jakichś kosmicznych wysokościach, ale na pewno znajdziecie takie drzewko, które brzdącowi da frajdę, a wam poczucie bezpieczeństwa!

Julka i Szymek spróbowali już wszystkich tych 7 rzeczy. Nie znaczy to, że nie mieliśmy z Grześkiem wątpliwości, że czasem z rozpędu nie krzyknęliśmy "nie", ale po chwili namysłu albo kolejnym razem już nie protestowaliśmy... Za każdym razem widziałam w ich oczach niesamowitą radość! I nie żałuję, że pozwalamy na TAKIE RZECZY :). Jestem pewna, że zostanie to w ich wspomnieniach, tych najpiękniejszych!

A ja będąc dzieckiem wdrapywałam się na wisionkę w sadzie, a potem zwisałam z niej głową w dół. Biegałam z bratem nad tory, w okolice lasu  (u nas na Kociewiu mówi się na te nasypy "biszong") , gdzie garściami zbieraliśmy do pudełek po zapałkach świetliki. Rozkładałam koc na drodze i latem godzinami gapiliśmy się z rodzeństwem w niebo. Boso biegałam niemal całe lato a w deszczu i kałużach zabawa z rodzeństwem była najlepsza! "To były czasy" - westchniecie. A ja Wam powiem, że nasze - moje i wasze - dzieci też mogą takie mieć - tylko pozwólmy im cieszyć się tym jedynym w swoim rodzaju czasem dzieciństwa...


Co jeszcze dodalibyście do tej listy? Pamiętacie, co wy uwielbialiście robić w dzieciństwie? 

[Grafika: pixabay.com]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola