Wszawica - o tym trzeba mówić!

Mamy XXI wiek i wydawać by się mogło, że tematy tabu już właściwie nie istnieją. Tymczasem nadal nie chcemy albo nie umiemy rozmawiać o wielu sprawach ważnych dla nas na co dzień. Weźmy tytuł tego wpisu – wszawica – założę się, że większość z was jest zaskoczona, że poruszam ten temat na blogu. Jednocześnie weszliście tutaj, bo problem jest wam znany bądź z doświadczenia, bądź ze słyszenia. Powiedzmy sobie wprost – wszawica nadal jest chorobą bardzo rozpowszechnioną i trzeba o niej mówić!Jak rozpoznać wszawicę? Jak dochodzi do zarażenia?
Wszy to pasożytnicze owady żyjące na owłosionej skórze głowy człowieka. Powodują intensywne swędzenie skóry głowy – co powinno być sygnałem alarmującym dla każdego rodzica! Wszawica, czyli choroba polegająca na pasożytowaniu wszy na skórze głowy człowieka, dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Niestety bardzo łatwo się nią zarazić, gdyż wszy przeskakują z głowy na głowę, przenoszą się też poprzez korzystanie z tych samych grzebieni, ręczników, czapek i innych przedmiotów. W dużych skupiskach dzieci w przypadku, gdy jedno z nich zachoruje na wszawicę, uniknąć zarażenia jest więc niezwykle trudno.
Jeżeli zauważymy, że dziecko się drapie, powinniśmy dokładnie przejrzeć włosy i skórę głowy. Gnidy i wszy dość łatwo rozpoznać – te pierwsze są jakby przyklejone do nasady włosów, a kiedy rozgniecie się je np. na paznokciu dają charakterystyczny odgłos pęknięcia. Wszy jak i gnidy mogą być jasno brązowe lub białe. Jeśli nie jesteśmy pewni diagnozy, warto udać się do lekarza! Co istotne – jeśli w domu choć jeden domownik ma wszawicę – należy skontrolować włosy wszystkich członków rodziny!Dlaczego o wszawicy trzeba mówić?
Właśnie dlatego że wszawica tak ważne jest, aby o każdym przypadku zarażenia wszawicą rodzice informowali przedszkole/ szkołę – i odwrotnie aby wychowawcy informowali o wystąpieniu tej choroby rodziców, uświadamiali na temat profilaktyki i leczenia. Tylko takie postępowanie pomoże uniknąć zarażenia a jeśli już do niego dojdzie, szybko sobie z wszami poradzić! Wszawica to nie wstyd – wstydem jest ukrywać fakt zarażenia przed innymi doprowadzając tym samym do rozprzestrzeniania się choroby!
W Polsce w 2013 roku aż 44,5 % dyrektorów szkół przyznało w badaniu ankietowym, iż problem wszawicy wystąpił w ich szkole! (źródło:wiadomosci.onet.pl) Nie ma się zatem co czarować – ta pasożytnicza choroba może dotknąć także wasze dzieci!

Jak się chronić przed wszami?
Higiena jest oczywiście bardzo ważna, jednak nie jest prawdą, że wszy pasożytują tylko na włosach brudnych! Pasożyty przenoszą się z głowy na głowę bez względu na stopień jej czystości! To, co możemy zrobić, to przede wszystkim uświadamiać dzieci co do szkodliwości używania tych samych grzebieni, szczotek, ręczników, gumek do włosów czy zamieniania się dla zabawy czapkami. Poza tym jako rodzice musimy uważnie obserwować nasze pociechy, by szybko zauważyć wspomniane wcześniej sygnały alarmowe. A jeśli już problem wszy się pojawi, zamiast wpadać w panikę – działajmy – poinformujmy szkołę, by mogła wdrożyć odpowiednie działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się pasożytów i sięgnijmy po odpowiedni lek!

Jak wyleczyć wszawicę?
Leków na wszawicę jest wiele. Na szczęście minęły czasy, kiedy trzeba było nakładać na włosy śmierdzący płyn i chodzić kilka godzin z workiem na głowie. Jedną z nowości w walce z wszawicą jest preparat Pedicul Hermal, który usuwa wszy i gnidy w 100% już po 10 minutach od nałożenia na włosy. Po tym czasie, należy włosy wyczesać załączonym do preparatu specjalnym grzebykiem, a następnie umyć szamponem. Pedicul Hermal nie zawiera konserwantów, barwników, insektycydów ani substancji zapachowych, a jego działanie jest oparte na oleju silikonowym. Jest bezpieczny nawet dla małych dzieci i kobiet w ciąży. Więcej o preparacie jak i o faktach i mitach na temat wszawicy przeczytacie na stronie: wszopedia.pl

Pamiętajcie – zarażenie się wszawicą to nie wstyd! Wstyd to niewalczenie z nią i ukrywanie tego problemu przed innymi, co prowadzi do jej rozprzestrzeniania się!

[Grafiki: pixabay.com oraz materiały z wszopedia.pl]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola