Opowieść o kobietach, które wywalczyły siebie - 'Afgańska perła' Nadii Hashimi.

'Afgańska perła' to historia osadzona w realiach współczesnego Afganistanu z całą jego niezwykłą kulturą, tradycją i religijnością. W obraz tego kraju choć barwny i dla Europejczyka egzotyczny, wpleciony jest trudny los kobiet, które w XXI wieku nadal traktowane są przedmiotowo i pozbawione większości praw. Nadia Hashimi opowiada o dwóch z nich: Rahimie i Szekibie, które postanowiły sprzeciwić się temu, co Afgańczycy nazywają "nasib" - zmienić swoje przeznaczenie.


Rahima mieszka z matką i czterema siostrami w afagańskiej wiosce. Niestety nie urodziła się chłopcem. Niestety jej matka nie powiła żadnego syna. To powód do wstydu dla ich ojca. To powód do wstydu także dla matki. Tak mówi tradycja. Pięć córek w domu to same zmartwienia. Dlatego Rahima zostaje bacza posz, czyli dziewczynką uznawaną za chłopca i z zachwytem poznaje swobodne i beztroskie życie , jakie chłopcy wiodą w Afganistanie w odróżnieniu od dziewczynek... Jednak radość dziewczyny nie trwa długo. Ojciec postanawia, że trzeba szybko wydać córki za mąż - to zapewni kres kłopotom rodziny, przede wszystkim finansowym... Ojciec Rahimy zamieszany w ciemne interesy i uzależniony od opium, wydaje za mąż trzy córki na raz: najmłodsza Rahima ma wtedy 13 lat, a jej mąż jest mniej więcej w wieku jej ojca... Jest też nie byle kim, bo Abdul Chaliq to gubernator wojskowy, który nie tylko walczy z Talibami, ale ma też za uszami ciemne interesy o wielkie pieniądze. Dalsze losy młodziutkiej dziewczyny i jej sióstr pełne są strachu, upokorzeń i bólu, ale Rahima postanawia nie poddać się swojemu "nasib" tak łatwo... Duża w tym zasługa jej niezwykłej ciotki Szaimy i historii pra pra babki Szekiby...

Życie Szekiby pełne jest tragicznych wydarzeń: jako mała dziewczynka poparzyła sobie twarz, a później straciła po kolei całe rodzeństwo i rodziców. Zostaje sama, z oszpeconą twarzą. Pracuje jak mężczyzna na ziemi ojca, do momentu aż nie przychodzą po nią wujowie i nie trafia pod rządy twardej ręki babki i mężczyzn z rodziny...Szekiba oznacza "dar" i dziewczyna staje się "darem" przechodzącym z rąk do rąk: na służbę do Azizullaha a stamtąd do samego króla, do Kabulu, w szeregi ochrony haremu... Szekiba nie tylko snuje niezwykły plan odmienienia swego losu, ale też zaczyna czuć mocniejsze bicie serca na widok pewnego mężczyzny. Życie jednak nadal jej nie oszczędza i rzuca jej pod nogi kolejną kłodę: dziewczyna trafia do więzienia wraz z oskarżoną o cudzołóstwo kobietą z haremu króla... Karą jest śmierć przez ukamienowanie. Chcecie wiedzieć, czy Szekibie uda się wyjść z opresji i zerwać z tradycyjnym wizerunkiem afgańskiej kobiety? O tym już musicie przekonać się same!

"Afgańska perła" przeniesie was do świata, o którym wciąż wiemy bardzo niewiele. Czytając o losach Rahimy i Szekiby wczujecie się w ich role i niemal we własnych sercach poczujecie niesprawiedliwość, krzywdę, miłość i niesamowitą wolę walki - walki o siebie, swoją godność i marzenia. A potem wrócicie do rzeczywistości, rozejrzycie się dookoła i zobaczycie jak wiele macie możliwości dzięki temu, gdzie się urodziłyście i całkiem możliwe, że nabierzecie odwagi, by zrobić coś, o czym od dawna marzycie...


Książka miała swoją premierę 20 października. 
To lektura obowiązkowa na jesienne i zimowe wieczory - lektura, która poruszy każde kobiece serce! Kupicie ją >>> TUTAJ.

Za egzemplarz recenzencki dziękuję: taniaksiazka.pl

taniaksiazka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola