Książka, która zmieni twoje spojrzenie na wychowanie dzieci.

Niby wiemy, że dziecko nie rodzi się z pewnymi umiejętnościami i stopniowo musi się uczyć: nie tylko chodzić, czy mówić, ale też odczuwać, wyrażać emocje, wyciągać wnioski, analizować sytuację, postępować adekwatnie do sytuacji. Chcielibyśmy jednak, żeby nastąpiło to jak najszybciej a każdy atak złości czy płacz u kilkulatka postrzegamy jako coś złego. Doszukujemy się zaburzeń, a często wręcz złośliwości dziecka. Tymczasem to od kształtowania się mózgu dziecka zależy to, jak się zachowuje - autorka książki ""Wychowanie szczęśliwego dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych" Dr Catherine Gueguen - uświadamia nam dwie bardzo istotne sprawy: po pierwsze pewnych rzeczy nie przeskoczymy , gdyż mózg dziecka rozwija się w określonym tempie, a po drugie to od nas w dużej mierze zależy, czy będzie on rozwijał się prawidłowo.


To nie jest typowy poradnik dla rodziców ani książka popularnonaukowa. W moim odczuciu nie jest to nawet ich  połączenie. Dr Catherine Gueguen dzieli się z rodzicami swoją wiedzą i najnowszymi odkryciami z dziedziny neurobiologii i na jej podstawie zachęca ich do odpowiedniego postępowania z dziećmi. 
W przeciwieństwie do tradycyjnych poradników nie ma tu moralizowania i wytyczania gotowych ścieżek. Autorka daje raczej drogowskazy pokazując na konkretnych przykładach jak ważna jest empatia, wyrozumiałość, łagodność, ale też wyznaczanie granic w rozwoju mózgu dziecka. Z kolei to mózg odpowiada za umiejętność okazywania i kontrolowania uczuć, za potencjał intelektualny, umiejętność nawiązywania relacji, wiarę w siebie, motywację... 
Prowadząc nas krok po kroku przez pierwsze lata życia dziecka, Gueguen uświadamia nam, jak niesamowitym zmianom podlega w tym okresie jego mózg. Nasza niewiedza może niestety spowodować, że nie będzie on rozwijał się harmonijnie: krzyk, przemoc, ale też brak czasu, nieumiejętność okazywania dziecku miłości, zbyt wysokie wymagania, tłamszenie jego pędu do poznawania świata - to wszystko ten rozwój hamuje. Dziecko jest bezbronne nie tylko wobec dorosłych, ale również wobec tego, w jakim tempie rozwijają się pewne obszary jego mózgu - my jako rodzice mamy za zadanie pomóc mu przez ten rozwój przejść jak przez coś naturalnego, a także zadbać o to, by nasze dziecko mogło rosnąć w atmosferze pełnej miłości i spokoju, co ten rozwój wspomoże.

Przyznam, że czytając niejednokrotnie miałam w głowie prawdziwą burzę: dotarło do mnie z całą mocą, jakie błędy popełniłam i jakie mogą być tego konsekwencje, ale przede wszystkim zrozumiałam, że pewnych rodzicielskich zachowań należy wystrzegać się jak ognia. Dzięki tej książce uświadomiłam sobie, jak wiele mogę zrobić dla moich dzieci codziennie będąc z nimi i w odpowiedni sposób wspierając ich rozwój. 
Muszę powiedzieć, że książka Dr Gueguen była również przedmiotem dyskusji z moim mężem, a nieczęsto nam się zdarza rozmawiać o książkach! Przeanalizowaliśmy nasz sposób wychowania dzieci i po pierwsze utwierdziliśmy się w przekonaniu, że w wielu kwestiach postępujemy słusznie (choćby nie hamując radości życia i żywiołowości naszych dzieci), ale po drugie, że w kilku sferach musimy nasze postępowanie zmienić. Sama jestem zaskoczona, jak wiele dała nam jako rodzicom książka  Dr Gueguen. Jestem pewna, że i wasze spojrzenie na wychowanie dzieci zmieni się, kiedy po nią sięgniecie!

""Pozwólmy rosnąć mózgowi dziecka w łagodności – mówi Catherine Gueguen w „Le Monde. Science et Medicine”.

Książka "Wychowanie dziecka w świetle rewolucyjnych odkryć naukowych" Dr Catherine Gueguen została wydana nakładem Wydawnictwa AMBER.

Więcej przeczytacie o niej na stronie Wydawnictwa Amber.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola