Cuda wianki wokół nas i w książce Marianny Oklejak.

Stuf, teptuch, ruczka, baki smażone na placie, szojndy do noszenia wiader z wodą, piosenka "Głęboka studzienka" i historie o diabłach i krasnalach opowiadane przez babcie - to wszystko folklor, który otacza mnie od najmłodszych lat. Jako dziecko chętnie uczestniczyłam w ludowych przedstawieniach i konkursach z wiedzy o Kociewiu (bo w tym regionie mieszkam), a dziś nadal uwielbiam folklor nie tylko ze swojego regionu, ale w ogóle. Książka "Cuda wianki" Marianny Oklejak to najpiękniejsza publikacja o ludowości, tradycji i naszej polskiej kulturze, z jaką do tej pory się spotkałam! Sama oglądam, czytam i chłonę ją z ogromną przyjemnością i z przyjemnością obserwuję, jak pozytywnie reagują na nią dzieci!


"Cuda wianki" autorstwa Marianny Oklejak  to nowość Wydawnictwa EGMONT, która ukazała się w Serii Artystycznej. Jak pisze sama autorka: "Ta książka powstała z zachwytu.Polską kulturę ludową poznaję od kilkunastu lat i wciąż nie mogę się nadziwić jej różnorodności." I ten zachwyt widać na każdej karcie tej wyjątkowej książki! Trzydzieści sześć tablic pełnych kolorów i wzorów,: ludowych strojów, instrumentów, naczyń, zabawek, haftów czy przedmiotów związanych z różnymi świętami okraszonych fragmentami ludowych przyśpiewek. Trzydzieści sześć tablic pełnych piękna!
Formuła książki nie jest jednak oparta wyłącznie na prezentacji polskiego folkloru! To nie jest słownik ani encyklopedia! Marianna Oklejak wplata w barwne ilustracje obrazujące polską ludowość historię o życiu, miłości, cudzie narodzin i szczęściu, a może to w tę historię właśnie wplata folklor...:)? 
W każdym razie pokazuje, że folklor jest elementem naszego życia i choć upływ lat sprawia, że jest go dookoła mniej niż kiedyś, to jednak wciąż jest! Kwestia w tym, by go dostrzegać i pielęgnować przekazując wiedzę o nim młodszemu pokoleniu! "Cuda wianki" są na to idealnym sposobem!
Ja podczas oglądania i czytania książki co rusz słyszę: "Mama, a co to?", "A do czego to służyło?", "A twój dziadek miał takie coś, jak był mały?", "A ludzie naprawdę się tak kiedyś ubierali?" i tak dalej i tak dalej... Ta książka nie zaspokaja ciekawości małego czytelnika - ona ją rozbudza! Dziecko chce dowiadywać się o folklorze więcej, chce słuchać "starych" historii, chce naprawdę dotykać starych przedmiotów. 

Marianna Oklejak w niesamowity sposób "zaraża" swoją fascynacją folklorem i sprawia, że ktoś, kto już go zna na nowo dostrzega jego piękno, a ktoś, kto dopiero poznaje od razu dostrzega jego wyjątkowość!"Cuda wianki" Marianna Oklejak,
Wydawnictwo EGMONT, 2015. 

POLECAMY!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola