Astronomiczne zabawy ramach projektu 'Dziecko na warsztat 3'.

To mój pierwszy warsztat w ramach projektu "Dziecko na warsztat" i już mogę z ręką na sercu powiedzieć, że ... WARTO BYŁO! Ja - mama, która uważa się za mało kreatywną - świetnie się bawiłam malując, rysując i tworząc własnoręcznie gry dla moich pociech. Tematem przewodnim warsztatu była ASTRONOMIA. Zobaczcie, co przygotowaliśmy i jak świetnie spędziliśmy czas! Warsztaty astronomiczne były dla mnie nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim dlatego, że chciałam zrobić coś, co w równym stopniu zainteresuje obie moje pociechy - a są między nimi 4 lata różnicy. Po długim namyśle postanowiłam więc zrealizować warsztaty w oparciu o plastykę. Zarówno Szymek jak i Julka lubią malować, rysować i tworzyć różne rzeczy, zatem przez kilka dni wieczorami bawiliśmy się tworząc różnymi technikami ufoludki, statki kosmiczne i wizje kosmiczne krajobrazy.

Na zdjęciach zobaczycie obrazki stworzone przy pomocy świeczki i farb, kleju i mąki, pasteli oraz farb plakatowych. Dzieciakom szczególnie podobała się zabawa w malowanie ufoludków tak, jak każde z nas sobie je wyobraża i malowanie po kartce pokrytej wcześniej przeze mnie woskiem. były zaintrygowane obrazkiem, który ukazywał im się podczas malowania kartki plakatówkami. Zabawa była przednia - pobudzająca wyobraźnię i dająca okazję do dyskusji o kosmosie, planetach, gwiazdach i istotach pozaziemskich!


 Pomysł stworzenia gier w oparciu o astronomię przyszedł mi do głowy zupełnie niespodziewanie. Julka rysowała akurat pastelami kosmos, a ja usiadłam z brystolem i nożyczkami w dłoniach i zaczęłam pisać... Tak powstał ASTRO QUIZ, który zawiera kilkanaście pytań dotyczących astronomii różnej trudności. Na odwrotnej stronie każdej karty z pytaniem zapisałam odpowiedź i punktację. Gramy w 2-3 osoby losując karty, odpowiadając na pytania i sumując punkty. Wygrywa oczywiście gracz z ich największą liczbą. Gra nie polega jednak tylko na rywalizacji, ale jest świetnym sposobem na poszerzanie i utrwalanie "kosmo-wiedzy"! Tę grę stworzyłam głównie z myślą o Julce, natomiast dla Szymka i dla Julii również powstało ASTRO MEMO, czyli memory z motywami astronomicznymi własnej roboty. Zasady tej gry zna chyba każdy, a obrazki przedstawiające gwiazdy, księżyc czy rakietę kosmiczną stwarzają doskonałą okazję do przyswajania i  zapamiętywania wiedzy o kosmosie.
Obie gry spodobały się dzieciakom, a ja mimo iż jestem świadoma, że wielkiego talentu plastycznego nie mam, jestem bardzo zadowolona z tego, co wykonałam! Przede wszystkim dlatego, że odkryłam jak dużą może dawać frajdę takie tworzenie, a potem wspólna zabawa tym, co się zrobiło! Już nie mogę się doczekać kolejnego warsztatu! 

Dziecko na warsztatKolejny warsztat ukaże się w ostatni poniedziałek listopada, a jego temat to:  DOŚWIADCZENIA. Już intensywnie myślę nad realizacją i mam nadzieję, że będziemy bawić się równie dobrze jak w październiku i że was zaskoczę! Odwiedźcie koniecznie inne blogi biorące udział w projekcie - klikajcie w mapę powyżej!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola