Książki o miłości na jesienne wieczory - nowości Schmitta.

 Długie, jesienne wieczory to idealny czas na lekturę! Książki o miłości mają tę szczególną moc, która w połączeniu z kubkiem gorącej herbaty sprawia, iż od razu robi się cieplej, a wieczór upływa przyjemniej mimo chłodu za oknem. Nowości Erica - Emmanuela Schmitta: "Napój miłosny" oraz "Odette i inne historie miłosne"  będą na ten czas idealnymi towarzyszami...


"Napój miłosny" to zapis korespondencji Adama i Luizy , którzy rozstali się po kilku latach związku. On - pewny siebie psychoanalityk uważa, że naturą mężczyzny jest mieć wiele kobiet a małżeństwo jest aktem niewoli, któremu poddają się tylko głupcy. Ona - po rozstaniu wyjeżdża tysiące kilometrów od niego, jednak jak się okazuje nie po to, by zapomnieć o tej miłości. Piszą do siebie listy, w których dzielą się refleksjami na temat przyjaźni i miłości, a owocem tych rozmów jest przeświadczenie Adama o tym, iż zna przepis na miłość i potrafi uwieść każdą kobietę... Ma tego dowieść rozkochując w sobie koleżankę Luizy. Zakończenie tej historii na pewno was zaskoczy i sprawi, że same zadacie sobie pytanie: "Czy mamy swobodę wyboru tego, kogo kochamy? Czy to myw ybieramy? Czy zostajemy wybrani?".

"Odette i inne historie miłosne" to zbiór kilku opowiadań ukazujących jak różne są oblicza miłości. Mamy tu sylwetkę Wandy Winnipeg, która zdobyła fortunę, ale nie zdobyła miłości. Poznajemy Helene, która w każdym człowieku dostrzega jakąś dyskwalifikującą go u niej wadę i nie potrafi cieszyć się życiem i Fabio - niespełnionego aktora, który chce odnaleźć swoją "bosą księżniczkę". Wszystkie te historie łączy jedno: toczą się wokół miłości... Moje serce najbardziej poruszyła ostatnia opowieść: "Najpiękniejsza książka świata" - może dlatego, że tematyka wojenna od dawna jest mi bardzo bliska, a może dlatego, że też jestem mamą... Przeczytajcie same i napiszcie mi koniecznie, które opowiadanie Schmitta was najbardziej poruszyło (bo, że poruszy tego jestem pewna!).Eric - Emmanuel Schmitt to jeden z najpopularniejszych, współczesnych pisarzy i jednocześnie jeden z moich ulubionych! Z pewnością znacie "Oskara i Panią Różę" i płakaliście podczas czytania tak samo jak ja! (Czy tylko ja znacznie częściej płaczę czytając niż oglądając filmy?).  "Napój miłosny" i "Odette i inne historie miłosne" ukazują nieco inne oblicze autora, aczkolwiek nie mniej wrażliwe niż w jego najbardziej znanej książce! Gdybym miała wybierać - "Odette i inne historie miłosne" pozostawiły większy ślad w moim czytelniczym serduchu!
Obie książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova (rok wydania 2015), któremu dziękuję za możliwość zrecenzowania ich!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola