Podręczniki na rok szkolny 2015/2016 - można dostać za darmo, można kupić niedrogo!

Wakacje w pełni, jednak dzień za dniem mija bardzo szybko i w głowie większości rodziców pojawia się już myśl o wydatkach związanych z nowym rokiem szkolnym. Sama jestem mamą siedmiolatki, która od września rozpocznie naukę w II klasie. Nie czekam z zakupem wyprawki i podręczników szkolnych na ostatnią minutę. W nadchodzącym roku szkolnym wielu rodziców nie będzie musiało ponosić kosztów  kupna podręczników, natomiast ci, którzy będą musieli je kupić, mogą zrobić to niedrogo!


W minionym roku szkolnym z darmowego elementarza, zeszytów ćwiczeń i dofinansowania do kupna podręcznika i ćwiczeń do nauki języka korzystali uczniowie klas I szkół podstawowych. Co prawda różne były opinie na temat książek zaproponowanych przez MEN, ale większość szkół z nich korzystała. Ja pisałam o "Naszym elementarzu" już jakiś czas temu. Dziś moją opinię podtrzymuję: moim zdaniem w niczym nie ustępuje on drogim podręcznikom, a Julia uczyła się z niego w taki sam sposób, jakbym zapłaciła za niego kilkadziesiąt złotych. Wadą jest bez wątpienia dosyć słaba jakość samej formy podręcznika - lepszej jakości papier i mocniejsze zszycie wskazane, ale poza tym nie mam zastrzeżeń. Wpadki merytoryczne? Były, ale bądźmy szczerzy - w innych podręcznikach też ich nie brakuje - nie są tylko tak wnikliwie prześwietlane! W klasie II dzieci z rocznika 2008 (i 2007, jeśli chodziły dwa lata do "zerówki") również otrzymają darmowe podręczniki i ćwiczenia oraz dopłatę do podręczników językowych. Kupić musimy jedynie książki do religii i zajęć komputerowych.

W zbliżającym się roku szkolnym na dofinansowanie do kupna podręczników mogą liczyć oprócz dzieci z rocznika 2008, także:
- uczniowie klas IV szkół podstawowych,
- uczniowie klas I gimnazjum,
- uczniowie klas III liceum,
Na ten cel szkoły otrzymują dotacje celowe, które uzależnione są od liczby uczniów w klasach. W szkole Julii wygląda to tak, że na początku roku szkolnego otrzymuje podręczniki - wypożyczone z biblioteki szkolnej - oraz zeszyty ćwiczeń. Rodzice podpisują ze szkołą umowę użyczenia i zobowiązują się zwrócić podręczniki na koniec roku. Więcej przeczytacie na stronie MEN.

Można także ubiegać się o dofinansowanie zakupu podręczników z racji niskich dochodów. Próg dochodowy jest tutaj zgodny z kryterium dochodowym z ustawy o świadczeniach rodzinnych i wynosi 574 zł na osobę. O takie dofinansowanie mogą się ubiegać m.in. rodzice dzieci, które będą uczęszczać do klasy III szkoły podstawowej oraz rodzice dzieci niepełnosprawnych. Pełną listę osób objętych programem znajdziecie na stronie MEN (men.gov.pl).

Ceny podręczników, które trzeba kupić są jak wiemy bardzo różne. Często potrafią one wpędzić nas, rodziców, w nie lada dołek finansowy. Na podręczniki dla jednego dziecka możemy wydać nawet w granicach 300-400 zł. Na szczęście z pomocą przychodzi Internet, a dokładniej księgarnie internetowe, z których jedną chciałabym wam polecić szczególnie. Taką księgarnią jest taniaksiazka.pl - miejsce, w którym oprócz wielu fantastycznych książek dla dzieci i dorosłych, rodzice szkolniaków znajdą podręczniki szkolne w bardzo konkurencyjnych cenach.
Wygodna wyszukiwarka i szeroki wybór podręczników zgodnych z  aktualnym programem nauczania, rabaty nawet do 15 % i niskie koszty dostawy to zalety tego miejsca w sieci. Koszt dostawy - coś, co często mnie osobiście zniechęca do zakupów przez Internet - w taniaksiazka.pl  rozpoczyna się już od 3,49 zł, a przy zakupie za minimum 299 zł przesyłka jest w pełni darmowa. Ja już znalazłam podręczniki potrzebne Julce do II klasy w zachęcających cenach.

Sprawdźcie koniecznie ten adres! Oprócz podręczników znajdziecie tutaj też duży wybór przyborów szkolnych, plecaków i piórników, a jak mol książkowy nie mogę nie wspomnieć o tym, że w dziale Tanie Książki znajdziecie naprawdę świetne powieści już za kilka złotych!

Jak najmniej podręcznikowo -wyprawkowych stresów wam i sobie życzę!3 komentarze:

 1. Marlena Pietkiewicz6 lipca 2015 23:49

  Zajrzę na pewno na stronkę tej ksiegarni :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Zwykła Matka7 lipca 2015 09:46

  oj mnie czeka pierwsza klasa :) mam tylko kłopot, bo szkoła nowo wybudowana, dopiero co kadrę zatrudnili a my rodzice jeszcze NIC nie wiemy :(

  OdpowiedzUsuń
 3. Córka 2 klasa to dostanie syn 6 to czeka nas zakup książek !Odkupiłam już podręczniki tylko pozostaje ćwiczeniówki kupić.

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola