Książka o sile kobiet - 'Złoty sen'.

'Złoty sen' Grażyny Jeromin - Gałuszki to historia o sile kobiet. Tak mogłabym ją w jednym zdaniu opisać. Nie dajcie się zwieść dosyć melancholijnej okładce i krótkiemu streszczeniu książki z tyłu okładki, które moim zdaniem nie do końca oddaje jej treść i przekaz. Ja nastawiłam się na łzawą i sentymentalną historię, a zostałam bardzo pozytywnie zaskoczona, To pełna ciepła, emanująca siłą i niebanalna książka z gatunku literatury kobiecej.

Lubię książki obyczajowe, ale takie, które swoją fabułą dotykają spraw ważnych skłaniając do refleksji i pozwalając wyciągnąć z lektury coś wartościowego. Czasami jest to poczucie, że za mało doceniam to, co mam, czasami spojrzenie na problemy z innej perspektywy, innym razem uczucie, że warto wziąć los we własne ręce, motywacja do działania, obudzenie  sobie wewnętrznej siły albo po prostu wzruszenie czy uśmiech na twarzy. "Zloty sen" bez wątpienia jest taką książką!

Głównymi bohaterkami książki są "wiekowa" Lili - właścicielka pensjonatu w sennym kurorcie, Ada - która jako dziewczynka chorująca na serce przyjeżdżała tam z matką, a po latach wraca z tajemniczego powodu oraz Kalina niespełniona artystka i przyjaciółka Ady z dzieciństwa. Ich losy splatają się ze sobą, ale też z losami innych kobiet: Arlety, której przyjaźń z Lili rozpadła się przez mężczyznę, Laury, Gabi, Elizy i Ireny (mama Ady), które poznały się w Wililili (pensjonat Lili) a także tajemniczej Klarysy z dworca Waterloo... Poznajemy ich przeszłość i krok po kroku dowiadujemy się, dlaczego los kazał im spotkać się ponownie - wszak nic w życiu nie dzieje się bez powodu... Nie bez powodu też Wiktor rozpoczynający i kończący tę historię poznaje Klarysę i historię z dworca Waterloo...

Miłość i przyjaźń, gniew i przebaczenie, bezsilność i walka - wszystko to przeplata się w tej opowieści tworząc barwną i ciepłą opowieść. Ze wszystkich portretów kobiet, jakie maluje słowem autorka książki wyłania się według mnie jeden, najważniejszy przekaz: kobiety mają w sobie niezwykłą siłę - muszą ją tylko umieć w sobie odkryć i obudzić. To idealna książka na letnie popołudnia spędzane w cieniu jabłoni albo chłodne wieczory w domowym zaciszu. 

"Złoty sen" Grażyna Jeromin - Gałuszka, Prószyński i S-ka, 2015.

Książkę możecie kupić TUTAJ, a ja dziękuję księgarni taniaksiazka.pl za możliwość jej zrecenzowania!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola