Madeline - bohaterka, którą kochają pokolenia!

Są tacy bohaterowie literaccy, do których miłość przechodzi z pokolenia na pokolenie! Niby ich historie nie są osadzone we współczesności i wydawać by się mogło, że traca na aktualności. A jednak ich postawy i osobowości niezmiennie wzbudzają dziecięcą sympatię i stają się wzorami do naśladowania. Taką bohaterką jest Madeline z książek Ludwiga Bemelmansa.Pamiętacie dobranockę "Madeline" z dzieciństwa? 12 dziewczynek w identycznych żółtych ubrankach, ich niezwykle wysoka i szczupła opiekunka i sympatyczny piesek, a wśród nich wyróżniająca się rezolutnością, pomysłowością i życzliwością wobec innych mała Madeline. No i jeszcze "...pewien stary dom, który był porośnięty dzikim winem". Ja wraz z siotstrą bardzo lubiłyśmy tę dobranockę i czekałyśmy na nią z utęsknieniem! A teraz "Madeline" na dvd z ochotą ogląda moja córka!

Ksiażek wcześniej nie znałam, a przecież dobranocka powstała właśnie na podstawie historii napisanej i zilustrowanej przez Luwiga Bemelmansa. Ten Austriak z urodzenia, całe życie mieszkał w Stanach Zjednoczonych. Był artystą plastykiem, malarzem, ilustratorem, co możemy również podziwiać w ksiażkach o Madeline. Pisarzem został niejako przy okazji, ale jak się okazało odniósł w tej dziedzinie ogromny sukces - i to właśnie dzięki ksiażkach o losach Madeline.Charakterystyczne, rymowane historyjki przedstawiające losy żywiołowej dziewczynki, jej koleżanek i kolegi Pepito opatrzone równie wyjątkowymi ilustracjami mamy teraz dzięki ydawnictwu Znak Emotikon w jednej ksiażce! Na początku maja premierę miał pięknie wydany zbiór przygód Madeline. W ksiażce znajdziemy opowiadania: "Madeline", "Na ratunek Madeline", "Madeline i gagatek", "Madeline i Cyganie", "Madeline w Londynie", "Wigilia Madeline".

Książka jest pięknie wydana: w twardej oprawie, wspaniale ilustrowana, na doskonałej jakości papierze. Sprawia wrażenie tomiska, a okazuje się, że czyta się ją jednym tchem! Nam zajęło to jeden wieczór! Oglądanie ilustracji przedstawiających zabytki Paryża było równie dużą przyjemnością, co czytanie! Na stronie wydawnictwa TUTAJ kupicie książkę i zajrzycie do środka!Przygody Madeline to nie tylko radość i wzruszenia małego czytelnika i nie tylko kształcące i oryinalne ilustracje! Madeline to także świetny przykład tego, jak błędnie my, rodzice pojmujemy często "grzeczność" u dzieci. Ta literacka bohaterka doskonale pokazuje, że dzieci powinny mieć prawo do własnego zdania,d o bycia rezolutnymi, beztroskimi, a nawet do zbrojenia czegoś podczas poznawania świata! Najważniejsze, by odróżniały dobro od zła i zawsze odpowiadały się po stronie tego pierwszego - były życzliwe, uczciwe, pomocne, kochały świat i ludzi - tak jak Madeline!

PRZYGODY MADELINE POLECAM SERDECZNIE!

Ludwig Bemelmans "Madeline w Paryżu", stron 320, wydawnictwo Znak emotikon, Kraków 2015.

2 komentarze:

  1. Ja nie czytałam książki jedynie oglądałam w telewizji. Ale to jest jedna z historii, które moje dziecko pozna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wspaniala książka! Ja też oglądałam bajeczkę w dzieciństwie, uwielbiałam ją. Była prosta, lekka, przyjemna a jednoczescnie i moze wlasnei dzieki temu urocza i wzruszajaca. Dzielna mala Madeline :) Chcialabym, zeby moja coreczka polubila Madeline tak jak ja, bajeczke juz zna, na pewno kuopimy teraz ksiazke. Pewnie na dziec dziecka, idealna okazja na prezent a ksiazka prezentuje sie idealnie na prezent :)

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola