Tylko z tatą

Prawdopodobnie tata może równie dobrze jak mama przyrządzić kaszkę, "dubbingować" Barbie w zabawie w dom czy wspólnie z dzieckiem piec ciasteczka. W każdym razie słyszałam o takich przypadkach ;). Jednak nawet jeśli nie dorównuje w tych i innych czynnościach mamie, to posiada szeroki wachlarz takich rzeczy, spraw i zabaw, które najwspanialej robi tylko on i które najwspanialej robi się tylko z nim! 


Z uśmiechem na ustach i rozrzewnieniem wspominam wstawanie o 3 w nocy po to, by spakować do plecaczka pamiętnik i ołówki, kanapki i termos z herbatą i pojechać na ryby - z tatą. Nie było powiek na zapałki! Człowiek budził się jak skowronek podekscytowany nadchodzącą przygodą. Jechaliśmy - najczęściej na motorze - nad jezioro albo nad rzekę i spędzaliśmy tak kilka godzinek w swoim towarzystwie. Tata łowił, a ja upajałam się pięknem i spokojem budzącej się po nocnym odpoczynku przyrody, czyniłam zapiski w pamiętniczku i rysowałam krajobrazy. Oczywiście sama też chwytałam za wędkę! Nie zapomnę mojej pierwszej rybki: płoteczki wielkości może 6 cm, którą tak namiętnie wyciągałam z wody, że wylądowała na gałęzi rosnącego za moimi plecami drzewa. Z moim tatą słuchałam też muzyki i to jego gust muzyczny przejęłam. Tylko z tatą mogłam godzinami słuchać Zeppelinów albo Pink Floydów i dyskutować o brzmieniu gitar, zachrypniętych głosów i związanych z każdym utworem historiach. Łzy w oczach przy "Stairway to heaven" albo ciary przy "Smoke on the water" - czuliśmy to razem. I tak zostało do dziś! Fajnie było mieć coś, co robiło się tylko z tatą. Fajnie to teraz wspominać i szukać okazji, by wracać do tych wspólnych zajęć.

Odkąd wraz z Grzegorzem zostaliśmy rodzicami, obserwuję, co tylko z tatą uwielbiają robić nasze dzieci. Urządzanie wyścigów na rowerach - tylko z dopingiem tudzież pomocą taty! Puszczanie latawca albo samolotów na wietrze - tata jest w tym specjalistą! Budowanie z klocków - mama nie ma cierpliwości, ale tata może godzinami tworzyć konstrukcje nawet z tych najmniejszych klocuszków! Oglądanie bajek - tylko z tatą można się tym tak ekscytować! Zabawa na placu zabaw też najlepsza jest w towarzystwie taty, bo on bez oporów wdrapuje się na zjeżdżalnie i podziela dziecięcą beztroskę o wiele lepiej niż mama! No i jeszcze udawanie samolotu albo pterodaktyla na taty rękach! Tata ma zdecydowanie większą wyobraźnię i więcej dziecka w sobie niż mama! Tata ma zdolności techniczne i dużo siły! Tata jest cierpliwy i emanuje wewnętrznym spokojem. I te jego cechy wyraźnie widać w sposobie spędzania czasu z pociechami!

 Julka i Szymon uwielbiają te wspólne chwile tylko z tatą. Jeszcze rok temu było całe mnóstwo, teraz od wyjazdu stały się prawdziwym świętem, jednak nawet podczas jednego dnia w domu, tata zawsze znajduje czas na samoloty, rowerki i klocki! Już widzę, jak za kilka lat te zabawy zmieniają się we wspólne majsterkowanie przy motocyklu czy słuchanie muzyki! To, jak będą razem spędzać czas, będzie ulegać zmianom, ale nigdy nie zmieni się fakt, że są takie rzeczy, które najlepiej potrafi tata i które dzieciaki uwielbiają robić właśnie z nim! I to jest fantastyczne! 

Ktoś mnie kiedyś spytał, czy nie jestem zazdrosna o to, że maluchy tak lubią spędzać czas z tatą i niekoniecznie chcą, bym zawsze angażowała się w ich zabawy? Otóż nie! Uważam, że tak samo cenny i fantastyczny jest czas spędzany całą rodziną, jak ten, który każde z rodziców spędza z dziećmi na swój własny sposób! Każda taka chwila jest budowaniem więzi, okazywaniem miłości i okazją do przekazywania dzieciom wartości. I wspaniale jest, kiedy i mama i tata mają na ten czas z dziećmi zarówno wspólne jak i całkiem odmienne sposoby!


A co w waszych domach najfajniejsze jest tylko z tatą?

9 komentarzy:

 1. U mnie jest podobnie, wydaje mi się ze dlatego ponieważ, mąż pracuje i synek widuje go zadziej a mnie codziennie i chyba jets może man znudzony mąż też trochę na więcej pozwala hihi. Mąż jest ten spokojny z wyobraźnią w ciszy układają klocki uczą się kombinowania razem malują ze mną natomiast synek uczy się liczyć, czytam mu książki oraz wspólnie tańczymy. Ale jednak wolimy wspólne wyjścia między innymi spacery oglądanie bajek. Tak teraz uświadomiłam siebie, że gdybym miała o tym pisać to pod Pani tekstem wyszło by nieźle wypracowanie😄😄😄.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słusznie prawisz!!! Tata Izki lepiej niż ja dubbinguje lali i bawi sie z nia w wiele zabaw i wcale a wcale nie jestem o to zazdrosna! To jest szczególna więź łącząca ojca z dzieckiem a my wtedy mamy czas dla siebie, prawda!?? więc o co tu być zazdrosną :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a dlaczego zawsze tylko godzina, bez daty?

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie rozumiem. Data wpisu jest na samej górze.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie ma :) Jest tytuł, twoje imię i nazwisko i godzina. Myślałam, że to celowe :)

  OdpowiedzUsuń
 6. A w wersji mobilnej jest :). To kwestia szablonu po prostu.

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniale, że poruszany jest temat roli ojca!
  Dla mnie to również ważne i też dziś o tym napisałam:
  http://kashtanky.com/2015/04/rola-matki-i-rola-ojca-w-zyciu-ich-syna/

  OdpowiedzUsuń
 8. To u nas jest podobnie: tata spokojny i ma więcej cierpliwości, a ja raczej choleryczka, wolę zabawy ruchowe niż układanie klocków :)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola