Tobi - mały człowieczek, który uczy, jak żyć. [+KONKURS]

Tobi to dwunastoletni chłopiec, którego szczęśliwe życie przewraca się pewnego dnia do góry nogami. Musi ratować najbliższych i walczyć o przetrwanie swojego ukochanego miejsca na ziemi - tym miejscem jest drzewo, a Tobi ma półtora milimetra wzrostu... Pełna magii książka, która uczy, jak żyć, by nie zniszczyć tego, co mamy najcenniejsze.


Książki Timothee de Fombelle są przeznaczone dla starszych dzieci i młodzieży. W takim razie ja nigdy nie dorosłam i nie chcę dorastać!

Francuski autor zabiera nas do niezwykłego świata, w którym żyją liliputy, a domem dla nich jest drzewo. Maleńcy ludkowie żyją w dziuplach, szczelinach i drążą swoje domy w gałęziach drzewa, jeżdżą na oswojonych mrówkach, a największym zagrożeniem są dla nich ptaki i...Jo Mitch. Drzewny "przedsiębiorca" postanowił zbić fortunę na sokach płynących wewnątrz drzewa nie bacząc na to, że przez swoją chciwość niszczy lilipuci świat... Ojciec Tobiego - Sim Lolness jest naukowcem, który odkrył, jaka moc mają soki drzewa i próbuje nie dopuścić do tego, aby zostały wykorzystane w niecnych celach a drzewo zniszczone. Jo Mitch zrobi wszystko, by posiąść wiedzę Sima, a Tobi, by uratować rodziców przed tym bezlitosnym i zachłannym człowiekiem. Tobi pozna także siłę przyjaźni i lojalności, niszczącą moc pieniądza i po raz pierwszy się zakocha...

W drugiej części powieści "Tobi. oczy Eliszy"Tobi wraca do krainy Drzewa, aby ratować rodziców i swoją przyjaciółkę Eliszę. Rzeczywistość, jaką zastaje, przeraża go: drzewo usycha, banda Jo Mitcha rządzi do spółki z Leo Blue - dawnym przyjacielem Tobiego, który teraz ściga go wraz z bandą Mitcha. Tobi jednak nie poddaje się - musi odnaleźć porwaną przez Leo Blue Eliszę i więzionych przez Jo Mitcha rodziców. Czy mu się uda? Czy ma jeszcze prawdziwych przyjaciół? Czy uratuje Drzewo i swoich najbliższych? Dowiecie się czytając obie części książki!


Wartka akcja, niesamowicie przemawiający do wyobraźni opis Drzewa i wyraziści bohaterowie - to niewątpliwe zalety tej książki. Jednak niemniej ważne jest przesłanie, jakie za sobą niesie - brak szacunku do natury i zachłanne jej wykorzystywanie może mieć opłakane skutki...
Ekologiczne przesłanie, jakie ma dla nas Tobi to jednak nie wszystko, co przekazuje nam ten mały bohater: uczy nas także jak zgubna bywa władza i gonitwa za pieniędzmi, a jak ważna jest w życiu rodzina, przyjaźń i miłość. 

Książki polecam zarówno dla starszych dzieci, do wspólnego czytania z tymi młodszymi, jak i jako wieczorną lekturę dla dorosłych! Ja nie mogłam się oderwać!

Z niecierpliwością oczekuję na ekranizację przygód Tobiego - prawa do niej wykupiła już wytwórnia Amber Entertainment.
Książka została przetłumaczona już na 29 języków i nagrodzona prestiżową nagrodą Prix Saint - Exupery w 2006 roku dla najlepszej powieści dla młodych czytelników.

Timothee de Fombelle "Tobi", "Tobi, Oczy Eliszy", Znak Emotikon. Książki kupicie TUTAJ i TUTAJ.


KONKURS!
Możecie wygrać pierwszą część przygód Tobiego! 

Wystarczy, że polubicie facebookowy profil bloga Wokół dzieci oraz profil Znak Emotikon, polubicie i udostępnicie plakat konkursowy oraz odpowiecie na pytanie:
"Jakie mogą być plusy bycia tak maleńkim jak Tobi?"

Odpowiedź, która najbardziej mnie rozbawi albo zaskoczy, zostanie nagrodzona książką!

Bawimy się do 7.03.2015 do północy. 
Wyniki w ciągu 3 dni.

[Facebook nie ma nic wspólnego z organizacją tego konkursu.]

WYNIKI:

Książkę wygrywa Honia Krzyżańska.

Zgłoś się do mnie podając adres do wysyłki w ciągu 7 dni: szymusiowa@gmail.com.

7 komentarzy:

 1. Bycie maleńkim ma same plusy...wszędzie się czają niezłe pokusy.
  Tu zajrzysz, tam wejdziesz wszystkiego się dowiesz o niejednej jędzy.
  Usłyszysz każdą plotkę, pstrykniesz z ukrycia fotkę :)
  Dowody zdobędziesz na krętacza każdego...lecz będą one formatu maleńkiego.
  Nic jednak straconego gdy używa się sprzętu dobrego.
  Można powiększyć, trochę upiększyć...i sobie zarobić trochę pieniędzy :)
  Profil na fb Gosia Jurasz

  OdpowiedzUsuń
 2. Milena Okoń-Galas5 marca 2015 20:35

  Bycie takim malutkim jest świetne! Świat z perspektywy małego Tobiego musi być niezwykły! :) Wyobrażam sobie, jak wygodnie ułożony na liściu brzozy, wygrzewa się w słońcu, pływając po kałuży :) byle trawa, to dla niego dziki busz! :D z nim zabawa w chowanego byłaby nie lada wyzwaniem! Zazdroszczę mu, bo swój pokoik może urządzić w dziupli drzewa, a ja kocham pomieszczenia z drewnem w roli głównej :) sama postać Tobiego też bardzo mnie intryguje, z pewnością ma on wiele niezwykłych talentów :) na pewno potrafi zrobić skłon tak, by dotknąć nosem swoich kolan :D być może ma piękne, duże oczy (charakterystyczne dla maluszków, jak wszyscy wiemy :P ), w których odbija się błękit nieba :) uśmiech, który sięga od ucha do ucha :D i cudowne, małe stópki :) I, co najbardziej mi imponuje, świat ziół i polnych kwiatów nie jest mu pewnie obcy! Myślę, że wiele mogłabym się od niego nauczyć. Tobi, to musi być super gość!
  Milena Galas

  OdpowiedzUsuń
 3. Bycie tak maleńkim, to rewelacyjna sprawa :) Można przede wszystkim zaoszczędzić, co w dzisiejszych czasach jest niezwykle cenne ;) Mniej ważysz - mniej jesz- mniej materiału na ubrania i wody do mycia :) :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ewelina Malina6 marca 2015 15:54

  Bycie tak maleńkim jak Toby ma swoje plusy i minusy.
  Zajmijmy się jednak samymi plusami....
  Wejdzie tu,
  wejdzie tam-
  on się wszędzie wślizgnie nam :-)
  Mały wzrost i nóżki małe-
  do zabawy w chowanego doskonałe.
  Ma takie bardzo małe kroki-jego szybko nie wytropisz,
  kiedy wejdzie w jakąś szparę to Ci zajmie ładnych chwil parę,
  a zanim go znajdziesz-uparcie
  po cichaczu zeżre Ci żarcie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ewelina Malina6 marca 2015 15:55

  Profil na Fb Pałka Ewelina
  E mail aabstynentka17@Interia.pl
  :-)

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola