Karolek - koszmarny chłopiec, którego nie da się nie lubić!

Koszmarnego Karolka znają chyba wszyscy, a jeśli nie wy zaliczacie się do tej nielicznej grupy osób, która jeszcze go nie zna, musicie koniecznie to nadrobić! Dlaczego? Bo to najwredniejszy, najbardziej niegrzeczny i podstępny chłopiec, jakiego widziała literatura, a mimo to... nie da się go nie lubić :).
Postać Koszmarnego Karolka, który jest uosobieniem wszystkiego, czego obawiają się w swoim dziecku rodzice, stworzyła 20 lat temu amerykańska pisarka Francesca Simon. Jak możemy przeczytać w jej biografii, do napisania książki dla dzieci, zainspirował ją syn. Książki nie od razu stały się hitem, ponieważ początkowo wielu krytyków i osób związanych ze środowiskiem dziecięcych Karolek był uznawany za antywzorzec.Na szczęście nie brakowało tez osób z dystansem i poczuciem humoru i z czasem seria o koszmarnym chłopcu zaczęła stawać się coraz bardziej popularna. Przecież antywzorzec może być świetną nauką dla dzieciaków o tym, jak nie postępować! No i zawsze jest jeszcze Doskonały Damianek będący uosobieniem dziecięcych cnót ( i nudy :)), Wredna Wandzia, A tak szczerze mówiąc, czym byłoby dzieciństwo bez rozrabiania i zbierania koszmarnie zabawnych wspomnień :)?
Koszmarny Karolek broi niemal na każdym kroku, czym oczywiście doprowadza do szału wszystkich dorosłych, a w szczególności rodziców i nauczycieli.Uwielbia zawsze stawiać na swoim i być w centrum uwagi. Kocha słodycze, strzelanie z pistoletów na wodę i rywalizację, w której wszystkie podstępne chwyty są dozwolone. Jego znaki rozpoznawcze to rozwichrzona czupryna, czerwone policzki (od wiecznego obmyślania koszmarnych planów i ze złości, kiedy te się nie udają) i dzikie spojrzenie. Tak właściwie to nie znosi wszystkich dookoła, a mimo to ... będziecie chcieli do niego wracać, gdy już raz sięgniecie po książkę z jego przygodami! 


Z okazji 20 lecia powstania historii o Karolku, Wydawnictwo Znak Emotikon wydało 20 książek z jego przygodami w zupełnie nowej oprawie. My posiadamy trzy, ale zdecydowanie mamy ochotę na więcej!

Julka słuchała opowieści o Koszmarnym Karolku z zapartym tchem i uśmiechem od ucha do ucha (co widać na zdjęciach powyżej :)). A i ja niejednokrotnie uśmiałam się do łez czytając, co ten Karolek wyprawia! To doskonała lektura na poprawę humoru i odprężenie po męczącym dniu dla rodzica, a dla dziecka po  prostu lekka i przezabawna książeczka, która pokazuje, że literatura dziecięca nie musi wcale być zawsze dydaktyczna i nieść za sobą głębokiego przesłania! Ja jestem zdania, że warto pokazywać dzieciom poczucie humoru i dystans do świata także poprzez literaturę oraz dzięki takim książkom jak przygody Koszmarnego karolka pokazywać im, że czytanie może być wspaniałą zabawą!


Nasz mały zbiór: Francesca Simon "Koszmarny Karolek. Dzikie urodziny",  "Koszmarny Karolek. Wariacje z królową", "Koszmarny Karolek. Potwory i stwory", Znak Emotikon, Kraków 2014.

Cztery spośród 20 książeczek mają kolorowe ilustracje, natomiast pozostałe czarno-białe. Kupicie je TUTAJ.

P.S. Na końcu każdej książeczki znajdziecie kupon konkursowy! Wystarczy zebrać i wysłać 10, aby wziąć udział w konkursie ze świetnymi nagrodami! 
5 komentarzy:

 1. Nie znałam Karolka i z chęcią zabrałam się za lekturę, ale opornie mi szło czytanie. Książki są lekkie, ale do mnie nie trafiły :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest też odcinkowy film animowany. Pamiętam sprzed dość wielu lat. Na pewno gdzieś jest jeszcze dostępny.

   Usuń
 2. Niestety nie znam przygód Karolka

  OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola