Spotkanie z Ewą Chotomską i wspomnieniami z dzieciństwa

W piątek 24 października w szkole Julki (Szkoła Podstawowa w Brzezinach) odbyło się spotkanie z Ewą Chotomską - założycielką (wraz z Andrzejem Grabowskim) zespołu Fasolki, autorką ponad stu tekstów piosenek dla dzieci, scenarzystką programów dla dzieci takich "Tika - Tak" czy "Domowe Przedszkole", znaną nam wszystkim jako Ciotka Klotka z "Tik - Taka". Wybrałam się na to spotkanie razem z Julią ciesząc się zupełnie tak, jakbym nadal miała siedem lat i była fanką "Tik - Taka"!

Ewa Chotomska wystąpiła ubrana we wszystkie kolory tęczy, czym już zaskarbiła sobie sympatię małych widzów!  Fascynującą Julkę tajemnicę dwóch różnych butów wyśniła opowiadając o swoim piesku, który zakopywał pantofle w ogrodzie (można o nim przeczytać w książce "Pamiętnik Felka Parerasa"). Opowiedziała dzieciakom o "Tik-Taku", a przy okazji o tym, jak wyglądało życie dzieci w latach 80. i 90.  Słuchały z otwartymi buziami zszokowane szczególnie, kiedy mowa była o kartkach na czekoladę. Zadawała zagadki i puszczała znane wszystkim piosenki wykonywane przez zespół Fasolki. To niesamowite, że mimo, iż powstały one 20, a nawet 30 (!!!!!) lat temu to kilkuletnie dzieci doskonale je znają i z radością śpiewają! Legendarna Ciotka Klotka czytała też fragmenty swoich książek i recytowała wiersze swojej mamy znanej wszystkim Wandy Chotomskiej. Moją uwagę zwrócił wielki szacunek, z jakim mówiła o mamie. To niezwykłe, że podczas jednego kilkudziesięciominutowego spotkania dzięki muzyce i literaturze Ewa Chotomska poruszyła z dziećmi przynajmniej kilka ważnych tematów: dbałości o ząbki, mycia rąk, prawidłowego żywienia, czytania książek, wartości muzyki, szacunku do zwierząt i do historii, tego jak ważna jest rodzina. To było jednocześnie niezwykle wesołe i pouczające spotkanie!
Dla dzieci spotkanie z Ewą Chotomską było poznaniem kogoś nowego, niezwykle barwnej osobowości i jej talentu. Ze zdumieniem odkrywały, że znają jej piosenki i wiersze jej mamy! Dla mnie i pozostałych obecnych na spotkaniu rodziców z pewnością też, była to podróż sentymentalna. Patrząc na Ciotkę Klotkę, słuchając piosenki "Moja fantazja" i radosnego śmiechu dzieciaków, przez chwilę poczułam się, jakbym i ja znowu była dzieckiem! Pamiętam jak dziś oczekiwanie z wypiekami na twarzy na kolejny odcinek "Tik-Taka" z prowadzącymi ubranymi z kolorowe dresy, pamiętam "Ciuchcię" z Profesorem Ciekawskim, Żabą Moniką I kulfonem i jeszcze coniedzielne sensy bajek Walta Disneya! Na to się naprawdę czekało! Żując gumę Turbo, człowiek z fascynacją zatapiał się w tamtym kolorowym świecie i odrywał od rzeczywistości. Oglądaliśmy całą rodziną, bo przecież dla moich rodziców takie programy były jeszcze większą frajdą niż dla mnie! Oni mieli tylko "Pyzę na polskich dróżkach" i "Jacka i Agatkę"... Pamiętam też taką piosenkę puszczaną w TV przed dobranocką: "Dobranocka się skończyła, czas iść do łóżeczka, więc choć z żalem kładę lale rządkiem na półeczkach...". Kochałam tę melodię i do dziś śpiewam ją moim dzieciakom, a równie zachwycające były zabawki dziewczynek z teledysku... Ach, uśmiechałam się do własnych myśli podczas tego spotkania!

Fajnie tak powspominać, choć jednocześnie robi się trochę przykro patrząc na dzieciństwo moich dzieci. Choćbym nie wiem, jak się starała, nie doświadczą już one tej świeżości, tej fascynacji nowością, jakiej doświadczałam ja żując gumy Turbo, popijając Fructonadę i wpatrując się jak zahipnotyzowana w ludzi w neonowych dresach na ekranie telewizora...  Choćbyśmy nie wiem jak bardzo chcieli nie wrócą już czasy, kiedy WSZYSTKIE  programy dla dzieci były wartościowe, przemyślane, ciekawe i mądre.


Na spotkaniu kupiłyśmy z Julką egzemplarz książki "Zając Poziomka" z autografem autorki. Muszę wam powiedzieć, że spośród kilku dostępnych książek, Julka od razu sięgnęła po tę, bo Zająca Poziomkę zna od dawna z moich opowiadań :). Wkrótce recenzja  w dziale KSIĄŻKI!

1 komentarz:

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola