Spotkanie z 'Leśnymi braćmi'.


"Leśni Bracia" Weroniki Kurosz to zbiór historyjek, których bohaterami są dwaj cudaczni braciszkowie Marcepan i Bazyli. Mieszkają oni na skraju puszczy i mają niezwykłą zdolność do przeżywania zupełnie magicznych przygód. A to spotykają Leśną Babę, a to ratują Deszcz, który zawisł na drzewie i zgubił kapelusz pełen chmur, a to poznają historię grzybów opowiedzianą przez grzybowego ludka. W ich życiu ciągle coś się dzieje, a wszystkie przygody przeżywają ramię w ramię jak to bracia: czasem się szturchając i sprzeczając, ale koniec końców zawsze działając wspólnie i pomagając sobie w każdej opresji. 

Każda z pięciu historii zawartych w tej książeczce zaskakuje ogromną fantazją autorki, która pobudza jednocześnie wyobraźnię dziecka. Julka słuchała historyjek o leśnych braciach z otwartą buzią i zadawała podczas czytania setki pytań! Weronika Kurosz w pełen polotu sposób przybliża małym czytelnikom świat przyrody, zachęca do zabawy na świeżym powietrzu, aktywnego poznawania świata i czynienia dobra. Bazyli i marcepan są roztrzepanymi i zabawnymi urwisami, ale są też zawsze skorzy do pomocy, życzliwi dla innych, odważni i pełni entuzjazmu. Uważam, że leśni bracia to świetne wzorce dla współczesnych dzieciaków: zamiast siedzenia przed TV i komputerem spędzają czas na dworze, kochają przyrodę, mają wielu przyjaciół i lubią pomagać innym. Potrzeba w literaturze dziecięcej tak pozytywnych postaci!

Książka jest ładnie wydana: ma twardą oprawę i kształt, jaki bardzo lubię w książkach. Strony wykonane są z dobrej jakoś papieru. Widać dbałość o szczegóły. czcionka jest dość duża, co ułatwi samodzielne czytanie większym dzieciom (albo osobom z wadą wzroku jak ja :)). Ilustracji nie ma wiele, ale jak już są to barwne i zabawne.  Postacie Bazylego i Marcepana wykreowane przez ilustratorkę Elżbietę Kidacką znakomicie! Nie da się chłopaków nie polubić ;)! 

"Leśni bracia" to pozycja dla nieco starszych dzieci: moim zdaniem od lat czterech/pięciu. Julia potrafi już wsłuchać się w przygody Bazylego i Marcepana i sądzę, że za jakiś czas będzie sama je czytała! Książeczka idealnie wpisuje się w nadchodzącą wielkimi krokami jesień!
Odwiedźcie koniecznie facebookowy profil książki: "Leśni bracia" Weronika Kurosz oraz zajrzyjcie na stronę wydawnictwa, gdzie można nabyć książeczkę: http://sklep.zysk.com.pl/lesni-bracia.html.3 komentarze:

  1. Brzmi ciekawie ale moja Duśki póki co nie lubi słuchać długi tej samej książki więc może za jakiś czas po nią sięgniemy.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajna bajeczka, ale moje dziecko jeszcze zbyt mało cierpliwe na takie długie historie :)

    OdpowiedzUsuń

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola