Biedroneczki są w kropeczki. przyroda pod lupą."Biedroneczko, biedroneczko, leć do niebka, przynieś mi kawałek chlebka!" - któż z nas nie bawił się tak jako dziecko czekając aż złapana i "posadzona" na palcu biedroneczka rozwinie skrzydełka i odfrunie :)? Ja się bawiłam i te małe czerwone stworzonka w czarne kropeczki bardzo lubiłam! Niewiele o nich wiedziałam, ale mama zawsze mówiła, że są pożyteczne, bo zjadają mszyce z kopru i innych warzyw w ogródku. Teraz, kiedy rzucam hasło: biedronka, moja Julka dośpiewuje: "codziennie niskie ceny!". Taki znak czasu ha ha ha :). Na szczęście prawdziwe biedronkowate też zna i lubi! W ramach projektu "Przyroda pod lupą", przeprowadziłyśmy krótką lekcję o tych malutkich, pożytecznych stworzonkach.


Biedronkowate stanowią całkiem sporą grupę chrząszczy, bo aż  5,2 tysiąca gatunków, z czego  Polsce ok. 80. Biedronka nie jest więc jedyną przedstawicielką tej grupy owadów, aczkolwiek zdecydowanie najbardziej znaną i charakterystyczną. Jej czerwone skrzydła usiane są czarnymi kropeczkami, których zwykle jest siedem: biedronka siedmiokropka jest najczęściej występującym w Polsce gatunkiem. Biedroneczki rzeczywiście są pożyteczne tak, jak mówiła moja mam, ponieważ żywią się mszycami i innymi owadami roślinożernymi. Dlatego lubimy je w naszych ogrodach i sadach!

W ramach warsztatu Julka pokolorowała obrazek z biedronką, a kuzyn Nataniel pokazał jej, jak napisać słowo: biedronka. Wpadajcie do Ilony na blog Kreatywnym Okiem i zapoznajcie się z projektem. Możecie dołączyć w każdej chwili! Nauka przez zabawę to jest to!
3 komentarze:

Wyraź swoją opinię, podziel się doświadczeniem, zostaw po sobie ślad!

Adbox

@teraz_ola